Ali Bostanoğlu Düğün Merasimi | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Ali Bostanoğlu Düğün Merasimi


dsc_0007

Fatih Medreseleri Dudullu şubemizde vazife yapan Ali Bostanoğlu’nun düğün merasimi Fatih Medreseleri Dudullu Mescidi’nde gerçekleştirildi.

 

Düğüne Fatih Medreseleri Genel Başkanı Masum Bayraktar Hoca Efendi, Heyet üyeleri ve hocalar da iştirak ettiler.

 

Sunuculuğunu Kavacık şube müdürü Osman Bayraktar Hoca’nın üstlendiği merasimde açılış aşırını Genel Merkez bölge müdürü Fatih Uslu hoca okudu.

 

 

videotiklaaaa112

 

 

Kayseri sorumlusu Ömer Turna hoca açılış konuşmasında Hak geldiğinde badıl zail oldu diyerek bu evlilik merasiminden Rabbimizin hoşnut olduğunu ifade etti. Gelin ve damada Allah’ın adaletinden bir karış bile uzak kalmaması için duada bulundu. Efendimizin yaşantısı bir eve nüfus ederse orada sıkıntı olmaz diyerek sözlerini tamamladı.

 

Günün anlam ve önemine binaen konuşmaya çıkan Masum Bayraktar Hoca Efendi düğünde temel kaide bir ailenin mutlu olmasıdır. Bir örnek vermek gerekirse bir adam dükkan açarsa, orada muvaffak olmak ister. Şartlara ve ölçülere mutlaka uyması gerekir. Eğer uymazsa sıkıntı çeker ve başarılı olamaz.

 

Evlilik hayatında da huzur için kurallar vardır. İşine geldiği gibi nefsine uygun olan evlilik olmaz. Bir defa yapılan evlilik merasiminde Allah (c.c.) darıltılamaz. Allah ve Resulüne uygun olması gerekir. Eğer olmazsa, başlarsın biz sıkıntıdayız demeye.

 

Hoca Efendi düğünün mescidde yapılmasının önemine şu şekilde dikkat çekti; Peygamberimiz kızını Mescidi Nebevi de evlendirdi. Bugünde olsaydı aynı şekilde davranırdı.

 

Eğer mutluluk madde veya şöhret diyorsan, boşanma davalarını incelemek lazım. Madde de hiçbir zaman huzur aranmaz.

 

Mevla Teala buyuruyor; “Sevgiyi muhabbeti aranıza ben kılacağım”

 

Birinci şart; İman. İkinci şart; Salih ameller. Allah’ı memnun edeceksin ki Allah da sana huzurlu hayat ikram etsin. Sen Allah’ı, Peygamberi, kitabı dinlemezsen sıkıntıya düşersin. Rabbimizin tüm nimetlerini kullanacaksın, laf dinlemeyeceksin.

 

Peygamberimiz (s.a.v.) buyuruyor; “Evleniniz, çoğalınız. Mahşerde sizin çokluğunuzla övüneceğim.”

 

Tüm ümmetlere karşı bizimle övünecek olan Peygamberimize layık ümmet olabildik mi düşünmek lazım.

 

Çocuğunu Kur’an, Peygamber ve İsmail (a.s.) ahlakında yetiştirirsen sana teslim olur. Ama sende İbrahim (a.s.) ahlakında ol ki, oğlunda İsmail (a.s.) ahlakında olsun. Nasıl örnek olursan, çocuğunda seni o şekilde örnek alır.

 

Çok kısa zaman önce medrese çalışması nedeniyle Kuzey Irak’ta olan Hoca Efendi orada yaşadığı bir olayı anlattı; Kuzey Irak’taydık oradakilerden öğrendik ki, Saddam zamanında açıkta içki içmek yasaklanmış, ama satışı serbest. Bu sefer halk eve götürüp, içiyor. Bu şekilde aileler de bozuldu.

 

Hanımlara da duyuru da bulunan Hoca Efendi; Bey’in dışarıda nafakasını karşılamaya çalışırken eve geldiğinde hoş karşılanması lazım. Bugün bir lokantaya gidiyorsun herkes seni havada karşılıyor. Ailenin huzurunu karşılamak için güzel karşılasan beyin evden çıkmak istemez.

 

Allah’ım ailelerimizi muhafaza etsin diyerek Hoca Efendi konuşmasını tamamladı.

 

Merasim 1. Merkezi Bölge Müdürü Levent Turna hocanın teşekkür konuşması ve yemek daveti ile sona erdi.

 

 

Yorum yapın