Cihan Vakfı Mekke Mescidi'nde Regaip Kandili Heyecanı | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Cihan Vakfı Mekke Mescidi’nde Regaip Kandili Heyecanı


dsc07746

23.05.2012 Çarşamba günü açılan Fatih Medreseleri Cihan Vakfı Mekke Mescidimiz faaliyetlerine hızlı bir şekilde başladı.

 

Halkın yoğun rağbetiyle dolup taşan Mescidimizde Kandil gecesi önce iftar, akabinden Fatih Medreseler 1. Merkez bölge 50. Yıl şubesinde hocalık yapan Faruk Parlak Yıldız kardeşimizin aşrı şerifiyle başladı.

 

 ÇOCUK ANNE VE BABASININ ELİNDE ŞEKİLLENİR

 

Heyet üyelerinden Mesut Özdemir hocamız sohbetinde; Her ağaçtan kendi meyvesi yetişir kabilinde çocuklarımızı yetiştirmek anne ve babasının elindedir. Her çocuk Müslüman doğar o çocuğu Hıristiyan, Yahudi, Mecusi veya putperest yapmak veya sünneti seniyyeye uygun bir Müslüman evlat olarak yetiştirmek anne ve babasının elindedir.

 

İMAN VE İMANSIZLIK ARASINDAKİ BÜYÜK FARK

 

Bir gün sahabeden biri iman etmeden önceki halini Peygamber Efendimiz (s.a.v)’e ağlayarak şöyle anlattı. Ya Rasulellah ben cahiliyye döneminde kızımı diri diri gömmek için annesinin kucağından zorla aldım. Kızım babacığım beni nereye götürüyorsun? Bende kızım seni gezmeye götürüyorum diyerek çöle doğru götürdüm. Issız bir yere geldim çukur kazmaya başladım. Çukuru kazarken terledim ve kızım terimi silerek her şeyden habersiz babacığım yoruldun mu derken gafil bir anında sırtına tekmeyi vurdum ve diri diri gömdüm aynı sahabe iman ettikten sonra bir seferden dönerken çekirge sürüsüne rastladık onları ezmek zorunda kaldık bundan dolayı bize bir günah var mıdır Ya Rasulallah varsa kefareti nedir diye sordu İşte iman ve imansızlık arasındaki büyük fark.

 

Anne ve babanın dikkat etmesi gereken hususları anlatarak sohbetine devam eden Mesut Özdemir hocamız son olarak imamı Azam’ın babası Numan bin Sabit’in bir elma ısırığından dolayı bahçe sahibinin helalliğini kazanmak için 7 sene hizmet yaptığını anlatarak anne babaların helal harama ne yiyip içtiğine dikkat etmesi gerektiğini kaydetti.

 

Program Mekke mescidimizin İmamı Hikmet Bozdağ hoca kardeşimiz yatsı namazını kıldırırken Cemil Işık hoca kardeşimizin müezzinlik yaptığı program musafaha ile sona erdi.

 

 

 

Yorum yapın