Evlatlarımıza Sahip Çıkmalıyız | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Evlatlarımıza Sahip Çıkmalıyız


Dünya hayatının zevki, insanoğlunun devamı, hayatımızın bir parçası, evlatlarımız. Allah Resulü buyuruyor ki evleniniz çoğalınız yarın ahirette sizin çokluğunuzla övüneceğim buyuruyor. Öyleyse her bir Müslüman bu hadisi Şerif’ten yola çıkarak bütün evlatlarını Allah ve resulü ölçüsünde yetiştirmek için gayret sarf etmelidir. Bununla beraber yarın ahirette peygamberimizin beğendiği takdir etmiş olduğu ümmetinden olmaları ve olmamız için evlatlarımızı Kuran ahlakında peygamber sevgisi ve Allah korkusuyla yetiştirmeliyiz. Günün şartlarında evlatlarımızı bizlerden koparacak birçok sebepleri vardır. Mesela dışarı dediğimiz yavrularımızın Sokak arkadaşları yahut okul arkadaşları yahut ta sosyal medyanın kurbanı olmadan evladımızla bağlarımızı kuvvetlendirmeliyiz. Hayırlı bir evlat insanın neslinin devamı ve amel defterinin devam etmesine sebep oluyor. Fakat bizler evlatlarımızı yetiştirirken eğer onları ortamın kurbanı yaparsak, hiç evlatlarımızla ilgilenmezsek evlat ayrımı yaparsak, erkeği kıza yahut küçüğü büyüğü ne tercih edersek hem evlatlarımıza zarar vermiş oluruz hem de kendimize zarar vermiş oluruz. Evlatlar bir elin beş parmağı gibidir. Nasıl ki insan bütün parmaklarına eşit bakıyoruz ayrım yapmıyoruz. Başparmağım diğerinden daha çok iş yapıyor görev yapıyor onu daha çok seveyim demiyorsak, evlatlarımızı da kendisine maddi fayda sağlayanla sağlamayan arasında bir ayrıma girmemelidir. Evlatlarımız arasında ayrım yapmamalıyız. Evladımızın birinin sesi daha çok çıkıyor, diğeri hakkını savunamıyor diye onu kendi halinde bırakmamalıyız. Nasıl ki Mevla Teâlâ  hazretleri insan olarak bizleri eşit olarak yarattıysa Arap’ın  aceme, acemin Arap’a  üstün kılmadığı gibi bizler de evlatlarımızı birbirinden ayırt etmemeliyiz.

Peygamberimizin hayatına baktığımız zaman ne eşlerini, ne çocuklarını, ne de torunlarını birbirinden ayırmamıştır. Hepsine eşit mesafede davranmıştır. İsteyerek veya istemeyerek evlatlarımız arasında ayrım yaptığımız zaman çocuk zannettiğimiz yavrumuz bunu içine atıyor, yıllar sonra karşımıza koyabiliyor ve bu ayrımın etkilerini çevresinde, arkadaş ortamından eğitim ortamına yansıttığını hep beraber Şahit oluyoruz

O yüzden Zaman evlatlarımıza sahip çıkma, onlara Allah korkusu, Peygamber sevgisi, Kuran şuurunu, büyüklere karşı saygı, küçüklere karşı sevgi ahlakını yerleştirmeliyiz.

Hayırlı Evlatlar Yetiştirmek, Mücadele Etmek Bizden Muvaffakiyet Allah’tandır

Fatih Medreseleri Yazı İşleri Kurulu

 

Yorum yapın