Helal Kazanç | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Helal Kazanç


İnsanın en başta gelen vazifelerinden biri helal dairede yaşamak, helal kazanmak ve helal yolda harcamaktır. Allah bizi imtihan etmek için bazı şeyleri haram, …bazılarını da helal kılmıştır. Fakat helal dairesini o kadar geniş tutmuştur ki, harama girmeye ne ihtiyaç, ne de mecburiyet vardır. Sonra haram daireyi mayınlı bölge gibi tehlikelerle doldurmuş, helal daireyi de meyvelerle dolu güllük gülistanlık bir bahçeye döndürmüştür. Birçok emir ve yasağı da sırf bizim iyiliğimiz, dünya ve ahiret mutluluğumuz için koymuştur.

Allah (c.c.) müminlere de Peygamberlere emrettiği şeyleri emretti ve müminun suresi 51. Ayeti kerimede şöyle buyurdu: “Ey Resuller! Helal olan şeylerden yiyin ve Salih ameller işleyin. Çünkü Ben sizin yaptıklarınızı pekâlâ bilirim.”

En faziletli amel helal kazançtır. En temiz ve üstün kazanç, kişinin el emeği ve her türlü dürüst alış-verişten kazandığıdır. Helali aramak cihattır. Helalin ne olduğunu öğrenip onu kazanmaya çalışmak her Müslümana vaciptir.

İnsan yaşamak için rızka muhtaçtır. Fakat o nereden, kimden ve nasıl geldiğine bakmaksızın her önüne geleni alamaz, kullanamaz, yiyemez. Kur’an-ı Kerim’de, “Allah’ın size helal ettiği o temiz ve güzel şeyleri kendinize haram kılmayın. Haddi aşmayın; çünkü Allah haddi aşanları sevmez” ayetiyle müminler ikaz edilmişlerdir.

Her hususta orta yolu tavsiye eden dinimiz helal rızık peşinde koşmanın önemini ifade ederken, ibadetleri unutup tamamen dünyaya dalmanın da doğru olmadığını göstermiştir. Bu açıdan bir kimsenin çalışmasının ibadet olabilmesi, farzlarını yerine getirmesine ve haramlardan kaçınmasına bağlanmıştır. Memurun işiyle, çiftçinin çiftiyle, tüccarın ticaretiyle, kadının evi ve çocuğuyla, talebenin dersiyle uğraşması ibadettir. Yeter ki Yüce Allah’a karşı vazifelerini ihmal etmesin.

Rabbim (c.c) Bizleri Helal Daireden Ayırmasın. Haramlardan Uzak Eylesin.

Fatih Medreseleri Yazı İşleri Kurulu

Yorum yapın