21.01.2015 Tarihli Güneşli Sohbeti | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

21.01.2015 Tarihli Güneşli Sohbeti


Canlının değil Mevla’nın aşığı ol, canlı yüzünden uykun kaçmasın, ibadet için uykun kaçsın ve bundan zevk al.

Şimdi bir tefekkür edelim, düşünelim; “Hz. Ebubekir (r.a.) gece Efendimizin yanından ayrılıyor ve sabah birileri Hz. Ebubekir’in yanına gelerek, “Ey Ebu Bekir senin arkadaşın Muhammed Mescidi Aksa’ya gittiğini söylüyor, sen ne diyorsun” diyorlar. Ebubekir (r.a.)  ise “Eğer onun ağzından duyduysanız doğrudur” diyor. İşte teslimiyet budur!

– Hz. Ömer (r.a.) anlatıyor; “Tebuk seferi için malımın yarısını hibe ettim, herkesle yarışıyorum bu sefer herkesi geçmek istiyorum her gelene bakıyorum ve o sırada Hz. Ebubekir (r.a.) geliyor ve malının tamamını getiriyor evinde neyi varsa neyi yoksa getiriyor, Efendimiz gülüyor ve Hz. Ebubekir’e “Ya Ebu Bekir geride ne bıraktın” buyurmuş.  Ebubekir r.a.) “Allah ve Rasulunü bıraktım” demiş. Şimdi Ebubekir’in zaten böyle bir teslimiyeti olduğunu biliyorduk, ama hanımıda öyleymiş Allah ve Rasûlune tamamen teslim olmuşlar, muhabbeti yakalamışlar. Şimdi siz evden bir şey getirceksiniz ve hanımınıza sormayacaksınız, varsa aranızda öyle delikanlı tebrik edicem.

Hz. Osman’ın meclisine bir adam geliyor, gelen adam yolda bir kadına bakıyor ve Hz. Osman gelen o adama “zinalı gözler ile Meclisimize gelmekten çekinmedin mi” diyor. Adam; “Ben vahiy kapısı kapandı zannediyordum” diyor. Hz. Osman; “Vahiy kapısı kapandı ama Müslümanın feraseti var, gözüne baktımı anlar” diyor. Evet şimdi bizim gözümüze baksalar neler görürler, kusura bakmayın ama burda sınıfta kaldık!

Adamın başına bir iş gelir, başlar saymaya ağzına ne gelirse sayar, sonra da derki ne yapalım artık sabretcez. Böyle sabır mı olur, sen ortalığı yıktın, yaktın, dağıttın sonra sabretcez diyorsun.
Sabır, musibetin geldiği ilk anda sabretmendir. Rabbine teşekkür etmeyi bil, Mevla seni binlerce belalardan korur şükretmezsin, ama bir musibet gelir başlarsın isyan etmeye.

Mevla Teala “Belalarla, musibetlerle, güzelliklerle imtihan edeceğim” buyuruyor. Ama şükürsüzlük imtinahı en büyük tehlike!

Şimdi Türkiye’miz de bu çok büyük bir sorun, gidin bir esnafa sorun işler nasıl diye, iyi olduğunu kimse söylemez, ama bir geriye dönün bir bakın, 10 sene öncede aynı şeyler söyleniyordu. Takip edin kimsenin çorba derdi yok herkesin çorbası kaynıyor ama millet zevkimi daha nasıl çoğaltırım derdi var. İşte bu şükürsüzlük yüzünden bereket olmuyor!

VİDEOLAR HAZIRLANIYOR…

1

2

 

Yorum yapın