Hocamızın 03.12.2014 tarihli Güneşli Mescidi Sohbeti | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Hocamızın 03.12.2014 tarihli Güneşli Mescidi Sohbeti


Masum Bayraktar Hoca Efendi 03.12.2014 tarihinde Güneşli mescidimizde sohbet düzenledi.

Hocamızın düzenlediği sohbetinden;

O kimseler ki onlara Dünya’da, kabirde, Ahirette üzüntü yoktur! İşte onlar Allah’ın hakiki dostlarıdır.

Şimdi biz Rabbimize düşman mıyız diye sorsak kimse düşmanım demez, demekki düşman değiliz. O zaman Mevla ile dostluğumuz var demektir, ama dostluğumuzu hakiki dostluğa çevirmemiz lazım.

Sad bin Ebi Vakkas’ın (r.a.) Peygamberimizden almış olduğu dua vesileyle duaları kabul oluyordu. Sad Bin Ebi Vakkas’ın (r.a.) gözlerinde sıkıntı var idi. Kendisine duaların kabul olurken neden gözlerin için dua etmezsin diye sorduklarında ise “Mevla’nın bana takdiri, benim ona müracaatımdan daha tatlı geliyor bana” diye cevap verirdi. İşte dost böyle olur.

Eğer Mevla’nın dostu olursan, Mevla’nın dostluğunu yakaladıktan sonra başkalarınında Mevla’yı tanıması için mücadele edersin, onlarında hidayetine vesile olursun.

Adam yemekten zevk almasa hemen doktora gider, ama ibadetlerden zevk almasa, hatta ibadetlere yönelemese onun çaresi için hocalara, alimlere, ulemalara başvurmaz!

Gönlünde dünyalık olanın gönlüne Mevla Teala tecelli etmez.

Şah-ı Nakşibendi Hazretleri bir gün bir genç gördü. Genç öyle bir ticaret yapıyorduki bir an boşluğu yoktu, Şah-ı Nakşibendi Hazretleri de gönlünden şimdi bu gencin gönlünde hep dünyalık düşünce vardır diye geçirdi, ardından gencin gönlüne tecelli etti ve gördü ki, genç bir an Mevla’yı gönlünden düşürmüyor!

Aynı şekilde bir kişi daha görüyor, Kabe’ye yapışmış Mevla’ya yalvarıyor, Onun içinde gönlünden geçiriyor ki, Mevla’ya ne güzel teslim olmuş bir kul, ama ardından gönlüne tecelli ediyor ve bakıyor ki gönlünde hep dünyalık var.

Demek ki dünyalık için ne kadar çok çalışırsak çalışalım, bir an olsun Rabbimizi gönlümüzden düşürmeyeceğiz.

Rabbimizin bize vermiş olduğu nimetleri kullanacağız. Çünkü hepsinde bizim için rahmet vardır.

Şimdi bu zamanda ben evlenmeyeceğim diyorlar, eğer evlenmen gerekiyorsa evleneceksin. Evlenmek sünnettir, kimileri için farz bile olmuştur.

Şimdi duyuyoruz ki; öğretmen evinde okuttuğu öğrencisiyle eşini aldatmış. Şimdi bakalım, o öğrencinin o eve gitmesinden Mevla razı mı? Tabi ki değil!

İşte sen Rabbinin emirlerini çiğnersen, Rabbinde seni çiğner.

Mutlu olmak istiyorsan maddi manevi herşeyine dikkat edeceksin. Giyimine, kuşamına, oturmana, kalkmana, vucut kokuna, ağız kokuna herşeyine dikkat edeceksin. Şimdi adam giriyor tekel bayiine alıyor sigarayı sonra ağzında o biçim pis koku. Ağız mı kültablası mı belli değil, sonra hanımımla sıkıntım var diyorsun. Gerçi şimdi hocam onun çaresinine bulduk diyorlar. Ne yaptınız diyorum “Hocam hanımıda sigara alıştırdım sıkıntı çözdük” diyor.

 

Yorum yapın
  1. bahtiyar balcı diyorki;

   allahımıza şükürler olsunki her hafta üşenmeden ta kalkıp bizlerin kurtulması için rahatını bozup çavuşbaşından gelen sayın değerli hocamız olan masum bayraktar hocamızdan allahımız gani gani razı olsun.güneşli gençlik vakfı adınada çok teşekkür ederiz

  2. kamil hancı diyorki;

   masum hocam güneşli halkı sizinle gurur duyuyor.bu din mücadelesi yolunda efendi hazretlerimizden sonra.tek rakibiniz inan kendiniz siniz.

  3. erdal kanar diyorki;

   hocam sohbetlerinizden etkilenen gençlerimiz evlatlarımız çoğu sizin sayenizde namaza başladı kötü huylarını terk etti.allahım sizin bu güzel sohbetlerinizden biz güneşli halkını ayırmasın aminnnnnnnn.

  4. muhammer gedik diyorki;

   masum hocam allahım sizi bizlere bağışlasın.inan burada güneşlide aramızda muhabbetiniz geçiyor lakabınızda .din adamı oldu.saolun var olun.

  5. haydar polatlı diyorki;

   masum hocam ilk defa sohbetinize katıldım.böyle sohbet inan ne duydum nede yaşadım.bana şunu anımsattınız.dini yapamıyorsak nasıl dindar olunurmuş enazından onu anladım.allah sizi nazarlardan saklasın aminnnnnn.

  6. turgay yaylacı diyorki;

   masum hocam tekkelimeyle bi harikasınız.

  7. yurdagül manzar diyorki;

   masum hocam allahtan olsa gerek sen olmasan bu güzel sohbetleriniz olmasa bizlerin sonu neolurdu bilemiyorum allahım sizden razı olsun amin.

  8. sami atılgan diyorki;

   sayın masum hocam sohbetlerinize katılmak bizlere değeri biçilemez ikram allah sizden razı olsun amin.

  9. sadullah sarı diyorki;

   masum hocam haftaya perşembe gününü inanın iple çekiyorum.keşke güneşlide otursaydınızda sizinle görüşseydik olmazmıydı.allaha dua edeceğim olması için.

  10. tolga bahu diyorki;

   dün güneşlide soğuk vardı sizin güneş gibi nurunuz bizleri sohbetinizle ısındırdı masum hocam.maşalllahınız var .

  11. tahir tutar diyorki;

   masum hocam güneşlimiz sizlerle bir başka güneş açıyor.sohbetlerinizden çok mutluyuz allah sizleri başımazdan elsik etmesin amin.

  12. faruk buyuran diyorki;

   masum hocam anlattıkları gibi gerçekten masummuşunuz hakkınızı helal edin bizleri af edersniz seviniriz