Hocamızın Aktarımlarından Bir Damla; Regaib Gecesi | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Hocamızın Aktarımlarından Bir Damla; Regaib Gecesi


Bu mübarek geceyi Rabbim kendi katında makbul eylesin. Öncelikle bugünün hatırına yapmış olduğumuz günahlarımızın tamamından özür dileyip, istiğfar etmemiz gerekmektedir. Ümmeti Muhammedin af ve selameti için özür dilememiz, dua etmemiz gerekmektedir. Defalarca tövbe dileyeceğiz, af isteyeceğiz, Rabbimize yalvaracağız. Tam bir vazgeçiş ve tefekkür ile beraber “Ya Rabbi bilerek veya bilmeyerek buluğ çağımızdan bu zamanımıza kadar yapmış olduğumuz günahlarımızdan estağfurullah, estağfurullah, estağfurullah.

Bildiğiniz üzere üç ayların başlangıcındayız ve bu gece de Cuma gecesine denk geldi hamdolsun. İlk Cuma gecesi de Regaib gecesidir. Bu gece rağbet edeceğiz, dikkat edeceğiz, günahlarımızdan temizleneceğiz inşallah.

Bu gece peygamberimiz (sav)’in en zirve, en kaliteli, en mükemmel, anlayış açılışlarının kemali ve bol ikramların olduğu gecedeyiz. Recep ayı sulama ayıdır, şaban ayı ekme ayıdır, ramazan ayı ise hasadı toplama ayıdır.

Recep Allah’ın ayıdır. Bu gece Mevla Teâlâ sıkıntısı olan yok mu? Sıkıntılarını kaldırayım. Hem manevi, hem de maddi isteyeceğiz. Ailesinden, işinden, gençliğinden, devletinden sıkıntısı olan yok mu? Sıkıntılarınızı kaldırayım dediği bir gecedir bu gece. Bu gece manevi yüklenmelerin şiddetli yağmur misali yağdığı bir gecedir. Rabbim peygamberimiz (sav)’in istifade ettiği gibi istifade etmeyi nasip eylesin.

Bu geceye kıymet verene, Allah (cc) kıymet verir. Rabbim bu yolda bizlere muvaffakiyetler nasip eylesin. İhtiyaçlarımız sadece madde olmayacak, özellikle gençlerimiz için çok dua edeceğiz. Bu gece sırf kendimize çalışmayacağız, dileneceğiz.

Bu gece sorgusuz sualsiz 70 bin kişiyi Mevla Teâlâ affedecek. Kıymetli insanlar af olunmak kolay, affı muhafaza etmek zor. Ama bundan sonra kendimize çeki düzen vereceğiz. Rabbim bu geceyi güzel ihya etmeyi nasip eylesin. Büyüklerimizin isteğini istemeyi nasip eylesin.

Bu geceler de artık daha dikkatli olacağız, kendimize çeki düzen vereceğiz. Allah denilince bütün azaların zevk alıyor mu, almıyor mu? Bak bakalım. Takip et kendini. Allah deyince kalbimiz cüş edecek.

Peygamber Efendimiz (sav)’i anlamayan Mevla Teâlâ Hazretlerini anlayamaz. Be harfi misali; be harfinin noktası olmasa, o harfin ne olduğunu anlayamazsın. Rabbim peygamberimizi anlamayı, onu en güzel şekilde takdir etmeyi nasip eylesin.

O Muhammed (sav)’e tabi olun ki, o manevi güzelliği size de akıtılsın. Peygamberimizin dilinden; “ Allah (cc) ilk önce benim nurumu yaratmıştır, bende Allah’ın nurundan yaratıldım, müminlerde yani bizlerde benim nurumdan yaratıldı”. O zaman bizde de ona yüklenmiş olan güzellik olur. Ama gönül vereceksin, kalbini bağlayacaksın.

Eğer Rabbim (cc) o peygamber (sav)’in nurunu ortaya çıkarmasaydı, Mevla’mızı tanıyamayacaktık, Mevla’m kendini gizleyecekti. Hayatımızın tadı olmayacaktı. O yüzden gel bu sevgiyi yakala. Ashabı Kiramın dediği gibi “Anam babam sana feda olsun ya Resulullah” diyebilmeyi nasip eylesin. Mevla’m eksik kalmaktan muhafaza eylesin.

Eski ümmetlerde 80 yıl sırf ibadet ederlermiş. Ashabı Kiram biz en mükemmel peygamberin ümmetiyiz, onlardan daha iyi yapmamız gerekir diyerekten üzülürlermiş. İşte bu gün ve geceler bize bu yıllara yetişmemiz için verilmiştir. Az da olsa kıymet bilmeyi nasip eylesin.

Rabbim herkesi affeder, senin cürmün ne ki? Benim günahım çok demek kibirdir. Allah’ın rahmeti her şeyi kuşatıcıdır. Herkesi ama herkesi affeder. Hz Hamza (r.a) dahi şehit eden ve ettiren affedildi. Bize ne oluyor. Hem de hepsi sahabe oldu. Bu gün sadece affı değil, Rabbimizi de isteyeceğiz. Mevla bizi şüphesiz affedecek. Ama ömrümüz hep af ile mi olacak? Bugün artık makamlar için, marifetler için, hakikatlar için toplanacağız.

Peygamber Efendimiz (sav) beni affet demiyor, ümmetinin affını istiyor. Ama her bu geceye ulaşıldığında kendi affımızı istiyoruz. Yine nefsimize zulmetmişiz, ellerimiz, gözlerimiz haramlarda, Rabbim inşallah artık af dairesinden bir adım yukarı çıkıp, marifet günlerini görmeyi nasip eylesin. Bizlere güzel örnek olmayı nasip eylesin.

Bize anamızdan babamızdan çok acıyıcı Rabbimiz var. Şükürler olsun ki bu affı iyi beceriyoruz. Yoksa yanmışız. İşin özü bize her türlü nimetleri ikram eden Rabbimize karşı hata yapmak bize yakışmıyor. Allah bize daha ne yapsın? Bu nimetler karşısında kaliteli kulluklar yakışır. İstikametle Rabbimizin rızasını kazanmış bir kul olmayı nasip eylesin. Sözü geçerli bir kul, gerçekten Rabbi katında mükemmel bir kul olmayı nasip eylesin.

Bu gece Rabbimizin rahmetinin sağanak sağanak cuş ettiği bir gece. Peki ya bu gece neler yapmamız lazım.

  • Geçmiş günahlarımız için ve geçmişlerimiz için af dileyeceğiz. Sadece kendimizi hatırlamayacağız.
  • Rabbimizin illa yapın deyip te yapamadığımız ( namaz gibi, haramlardan uzak durmak gibi, faizden uzak durmak gibi ) amellerimizi hayatımıza tatbik edeceğiz
  • Hayatımıza Kur’an-ı Kerimi yerleştireceğiz.
  • Zikrimize başlayacağız yoksa her düştüğümüzde mi Rabbimizi anacağız.
  • Dua edeceğiz. Herkes kendine baksın, sen dua eder misin? Dua bilir misin? Zanneder ki insan ben çok dua ediyorum, çok müracaat ediyorum, çok istiyorum zanneder.

Rabbim bu gecelerden güzel istifade etmeyi nasibi müyesser eylesin.

           Fatih Medreseleri Yazı İşleri Kurulu    

Yorum yapın