İki Hafta Kala Tatlı Bir Uyarı | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

İki Hafta Kala Tatlı Bir Uyarı


dsc_0049

SEFAKÖY HAYAT DERSİ KONFERANSI


Fatih Medreseleri Sefaköy Kültür Merkezi’nde İstanbul’un Fethi konulu Hayat Dersi Konferansını gerçekleştirdi. Konferansa katılım bir hayli yoğundu.
Konferans alışılmışın dışında ufak talebenin bir Aşrı şerifi ile başladı. Akabinden Yakuplu, Sefaköy, Altınşehir ve Bahçelievler şubelerimizde yetişen diğer talebeler Ayet, Hadis ve Şiir sunumları yaptılar.

 

ÖRNEK OLMAK

 

Fatih Medreseleri Genel Başkanı Masum Bayraktar Hoca Efendi İstanbul’un Fethi ile alakalı konuşmasını yaptı. Konuşmasında; “O zamanki şartlarda İstanbul top ve tüfekle Feth edildi, şimdi ise güzel sözlerle yine Feth ederiz, inşallah. Fatih Sultan Mehmet’in babasının evladını yetiştirme tarzını dikkate alarak, bugünde bunu başarabiliriz. 8 yaşında İstanbul’u Feth etme şuuruna gelmesi ve Rumeli Hisarını yaptığında Muhammed (s.a.v.) yazdırması; işte bu Allah ve Resul sevgisini küçük yaşta almasından kaynaklanıyor” dedi.

 

Konuşmasının sonuna doğru sorulan sorular üzerine bazı açıklamalar yapan Hoca Efendi; “Malumunuz üzere 20 milyon civarında öğrenci 2 hafta içinde yaz tatiline girecek. Maalesef yavrularımız ancak yaz tatilinde Kur’an ve din ile hasbihal oluyorlar, inşallah yeni düzenleme ile okullarda din dersi ve Kur’an-ı Kerim serbest oldu, ancak yeterli değildir. Ebeveynler olarak bizler çocuklarımızı teşvik ederek Kur’an kurslarına, medreselere, camii ve yurtlara azami derecede göndermeliyiz” dedi.

 

DİYANET’İN YAZ TATİLİ’NDE AKTİF ÇALIŞMALAR YAPMASI

 

Diyanet ile ilgili bir sorunun sorulması üzerine; “Diyanet İşleri Başkanı da idealist bir şahsiyettir. Başkanda bu konuda durumdan vazife çıkaracak pasif kalan imam, müezzin, din görevlisi arkadaşlarımızı da aktif hale getirecek teşvik edici bir kampanya başlatır ve millet olarak 20 milyon gencimiz ve yavrumuzu yaz tatilini mübarek üç aylarla beraber taçlandıracak bir çalışmaya imza atacağına yürekten inanıyoruz. Allah kendisinden şimdiden razı olsun” dedi.

 

YAZ KURSUNDA YENİ BİR SİSTEM

 

Fatih Medreseleri’nin yaz kursu programının sorulması üzerine; “Bizlerde yurdumuz genelinde 172 medresemizle var gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz ve etmeye devam edeceğiz, inşallah. Bu sene değişik bir sistem deneyeceğiz. O da şudur ki; yaz döneminde kayıt yaptıran öğrenci kardeşlerimizden Kur’an-ı Kerim ve tecvidi güzel bir kıvama getirip sene içerisinde okul ile beraber hafızlık yapmalarını sağlamaya çalışacağız. Çünkü Hafızlık çok önemlidir. Fatih Sultan Mehmet Han ordusuna hafızlar bir adım ileri dediği zaman, tüm ordu bir adım ileri çıktı. O hafızlarla İstanbul feth edildi. Bugünde hafızları çoğaltmamız lazım” dedi.

 

Allah (c.c.) bu kutsal vazifeyi kendine vazife edinen tüm hocalarımızı, çocuklarımızı, ailelerini ve sevenlerini muhafaza etsin ve cümlemizin Regaib kandili mübarek olsun.

 

Konferans kapanış konuşmaları ve aşrı şerifin okunmasıyla sona erdi.

 

 

 

Yorum yapın