Kur-anı Kerimi Hatmetmenin Fazileti | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Kur-anı Kerimi Hatmetmenin Fazileti


Kur’ân-ı Kerîm’i baştan sona kadar yüzünden veya ezberden okumaya hatim denir. Yunus suresi 57. Ayet-i Kerime’de “Ey İnsanlar! Size Rabbinizden bir öğüt, gönüllerinizdekine bir şifa, müminler için bir hidayet ve rahmet gelmiştir” ayetinin sırrı olan Kuran-ı Kerimi okumak ümmetin en faziletli ibadetidir.

Peygamberimiz evlerimizi namaz kılmakla ve Kur’an okumakla nurlandırmamızla ile alakalı bizlere tavsiye etmiş, Kur’an-ı Kerim’in kendisini okuyanlara kıyamet gününde şefaatçi olacağını müjdelemiştir.

Peygamberimiz (s.a.v) başka bir müjde olarak “Bir kimsenin Allah’ın kitabından bir harf okuması bir hasenedir. Hasene de on misli sevapla karşılanır. Ben size, ‘Elif-Lam-Mim’ bir harftir demiyorum. Belki “Elif” bir harf, “Lam” bir harf, “Mim” de bir harftir” diyerek ne kadar çok okursak, o kadar sevaplara gark olacağımızı ve ahirette büyük bir ecir ile gideceğimizi bizlere müjdelemiştir.

Hatimde güzel olan, Nâs suresinin okunmasıyla sona ererse de ardından Fatiha ve Bakara suresinin ilk beş ayetinin okunması yeni bir hatmeye başlamaktır. Hatim tamamlandıktan sonra ise dua etmek müstehaptır.  “Kur’an sahibinin kabul olunmuş bir duası vardır. Allah isterse onu sahibine hemen dünyada verir, dilerse onu âhirete bırakır” hadisi şerifi bizlere başka bir müjdedir. Peygamberimiz (s.a.v), hatim yapacağı zaman ehl-i beytini toplar ve hatim duası yapardı, ailesi de hep beraber amin derdi. Peygamber Efendimiz (S.A.V.) Kur’an’ı Ramazan ayında (Cebrail A.S.) karşılıklı olarak baştan sona okumuşlardır. Bu yüzden Kur’an’ın bu ayda sıkça okunması müstehap kabul edilmiştir.

Enes b. Mâlik’ten rivayet edilmiştir: Hz. Peygamber (asm): “Âmellerin en hayırlısı, Kur’an okumaya başlamak ve hatmetmektir.” buyurmuşlardır.

Abdullah b. Amr şöyle anlatıyor: Peygamber Efendimiz (s.a.v) bana: Kur’an’ı bir ayda hatmet, dedi. Ben, Kendimde bundan daha fazlasına güç buluyorum, dedim. O hâlde on günde hatmet, dedi. Kendimde bundan da daha fazlasına güç buluyorum, karşılığını verdim. Bunun üzerine şöyle dedi: Yedi günde hatmet, daha az bir müddette hatmetme.

Bir adam: “Ey Allah’ın Resulü, Allah’a hangi amel daha sevimlidir?” diye sordu. Resulullah (s.a.v): “Yolculuğu bitirince tekrar yola başlayan” cevabını verdi. “Yolculuğu bitirip tekrar başlamak nedir ya Resulallah?” diye ikinci kez sorunca: “Kur’an’ı başından sonuna okur, (hatmeder), bitirdikçe yeniden başlar” cevabını verdi.  Bir mümin olarak Kuran ehlinin, Allah’ın ehlinin olduğunu hiçbir zaman unutmayacağız. Rabbimiz ilk Ayet-i Kerime’si olan “Yaradan Rabbinin adıyla oku” emrini her daim yaşayacağız ve yaşatacağız.

Yazımızı konuyla ilgili birkaç Hadis-i Şerifi daha aktararak noktalayalım. Efendimiz (s.a.v) “Gözlerinize ibadetten nasibini veriniz” dedi. “Gözlerin nasibi nedir, ey Allah’ın Resulü?” diye sorulunca Resulullah (sav); “Mushafa bakmak, (Kur’an ayetlerini) tefekkür etmek ve inceliklerinden ibret almaktır.” buyurdu.

Rabbim Kuranı hakkıyla hayatımızda yaşayabilmeyi nasip eylesin.

Fatih Medreseleri Yazı İşleri Kurulu

Yorum yapın