Hocamızın 22.10.2014 Tarihli Güneşli Sohbeti | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Hocamızın 22.10.2014 Tarihli Güneşli Sohbeti


Masum Bayraktar Hoca Efendi Güneşli Mescidi’nde halka sohbet verdi.

Hocamızın Sohbeti’nden

Efendi Hazretlerimiz (k.s.) buyuruyor ki; “Anlatılanlar sende varsa memnun olacaksın ama sıkıntılar çoksa kendini toparlayacaksın. İki türlü de kazanmış oluyoruz”

İsmet Garibullah Efendi (k.s.) buyuruyor; “Sakın namahreme bakma göz atma” Bu gözlerimiz haramlara bakmak için yaratılmadı. Harama bakmak bize yakışmaz.

Bugün Türkiye’miz de belli şeyler düzeliyor. Ramazan da bir anket yapıldı. Araştırma da yüzde 96.2 Müslümanım dedi. Oruç araştırmasında yüzde 83 çıktı. Hac ibadetinde 1.5 milyon insan sırada bekliyor. Zekat konusuna öyle veya böyle veriyoruz. Aslında emirler konusunda hareket var ama yasaklar konusunda sıkıntı var. Yasaklara dokunmayacağız inşallah.

Ahirette tüm bedenimiz yaptıklarımıza şahitlik edecek, haramlara dikkat edelim.

Ülkemizde faiz bataklığına düşme oranı %80 yani 100 kişiden 80’i göz göre göre haramlara düşüyor.

Mevla “O zalimlere dikkat edin” buyuruyor; kim o zalimler kafirler mi? Hayır hayır! Kendine zülmeden günahkarlar.

Sevgiyi babasında bulamayan çocuk, sevgiyi başka dışarıda aramaya başlar.

Şahısların eksikliği kendisini bağlar, Allah’ın verdiği hükümlerde asla yanlış olmamıştır, aslada olmayacaktır.

İnsanların yaptığı hatalardan dolayı İslam da böyle şeyler var mı demeyin! Namaz kılan İnsanların hatalarından dolayı bide namaz kılıyor demeyin! Suç namazın veya İslam’ın değildir.

Evlerimizde sabahtan akşama kadar malayani işlerlerle uğraşılır, dizi izlenir, müzik dinlenir, herşey yapılır ama bir kere “Amenerrasulü” okunmaz! Sonra koşarsın Hoca’ya “Hocam bizim çocuk uyuyamıyor, musallat oluyorlar” dersin tabi musallat olurlar Kur’an okunmayan ev onların evidir.

Kişinin kalitesi, Mevla ile muhabbetine bağlıdır.

Sen ibadetlerini, namazını ağırlık görürsen, Mevlada seni ağırlık görür.

Sen ibadetinden zevk almazsan Rabbimizin senin İbadetinden nasıl zevk alsın.

Rabbimiz seni affetmek için bahane arıyor, namazlarını geçiktiren bir kulun Cehenneme götürülmesi emrediliyor, ama o kul hep geri dönüp bakıyor. Mevla sorun bakalım ne istiyor buyuruyor; soruyorlar cehennemlik kul’a nedir isteğin diye? Rahmeti bol olan Rabbimden af bekliyorum diyor, tam o sırada geç kıldığı namaz geliyor, Rabbimizde Affediyor, Namaz o kula dönerek “sen dünyada ikem beni tehir ettin, şimdi de bem seni tehir ettim, bak bakalım nasıl oluyormuş” der. Mevla Hakkıyla namaz kılanlardan eylesin.

Rabbimiz isteyin vereyim buyuruyor, ama biz ne istemesini, ne yalvarmasını, ne ağlamasını bilmiyoruz, hatta hatta ne isteyeceğimizi bile bilmiyoruz.

Rabbimizden istiyoruz, sonra acaba verir mi diye tereddüte düşüyoruz. Bir babanın evladı kendisinden ihtiyacı için 1 lira istese, sonrada acaba verir mi diye düşünse baba evladına darılmaz mı kalbi kırılmaz mı? Mevla Teala da kulunda şüphe görmek istemez. Söz dinleyelim Rabbimize güvenelim dualarımız illaki kabul olur.

Sen Hristiyan dostum var diyorsan, ya o hristiyan değildir, yada sende sıkıntı vardır!

Yorum yapın