Medine Mescidi'nde Bayram Namazı ve Sohbeti | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Medine Mescidi’nde Bayram Namazı ve Sohbeti


Masum Bayraktar Hoca Efendi Medine Mescidi’nde bayram namazı kıldırdı.

Hoca Efendi Bayram sohbeti ve hutbesinde önemli konulara değindi.

Bayramı hak ettik. Oruç vazifemizi yerine getirdik. Namazlarımıza, mukabelemize dikkat ettik. Itikafımızı yerine getirdik. Başarılı bir şekilde mücadele verdik.

Ramazan da oruçlarımızı zevken tuttuk. Rabbimiz de kolaylık verdi.

Açıklama yapıldı oruç tutanların sayısı yüzde 83 denildi. Yoktur o kadar demeyelim hüsnü zan yapalım. Şükürler olsun Rabbimize. İnşallah yüzde 100 olur.

Herşey mükemmel Ramazan geçiriyorduk. Ama hain durmadı. Müslümanları ezmek için Filistin olayını çıkardı. Ama bir yerde sıkıntı var.

Bu sıkıntıların sebebini Mevlâ Teala buyuruyor; “Birbirimizle çekişmeyin”

Müminlerin birbirleri kaynaşmasında sıkıntı var. Çünkü müslümanları çekiştiren, dedikodu yapan, benim diyeceksin. Böyle de yapmaya devam edersek Mevla buyuruyor “Rüzgarınız gider”

Olaylara bakışımız değiştirdiğimiz an her şey düzelir. Adamın elli iyiliği olsa bir tane kötülüğü olsa. Hemen o kötülüğü eleştiriyoruz. En büyük sorunumuz bu konudur. Böyle olunca da rüzgarımız gidiyor.

Bir binanın tuğlaları gibi olmalıyız. Böyle olursak da kafir bir aylık yoldan ismimizi duysa korkacaktır. Osmanlı zamanında Fransa da bir olay çıkmış bir haber gönderdiler 100 sene yasaklandı.

Bir avuç Yahudi bizi hiçe sayıyor. Rabimizin ifadesi onlar korkaktır. Demek ki müslümanlar da ne halde çok iyi düşünelim.

Ramazan da Kur’an okumaya alıştık bu alışkanlığı ramazandan sonra devam ettirmeliyiz. Namazlarımızı cemaat ile kılalım. Haramlara bakmamaya dikkat etmeliyiz. Rabbimiz bize ne güzellikler verdi Rabbimize ayıp olur.

Ramazan da bütün azalarınızda oruç tuttuk. Ramazan da sonra da aynı güzelliği yakalamalıyız.

Bir insanın kaliteli, güzel ahlaklı olması kendisine bağlıdır. Temizlik yapmanın çaresi de zikirdir. Allah’ı hatırlayıp zikredeceksin ki kalbimiz temizlensin. Bu zevki yaşamalıyız.

 

 

Bayramlaşma ve Bayram Duası

Bayram Hutbesi

Bayram Namazı Öncesi Sohbet

Yorum yapın