Regaib Kandili | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Regaib Kandili


Üç Aylar diye tanımladığımız Rahmet, Mağfiret, Bereket günleri olan Recep, Şaban, Ramazan aylarına girmiş bulunmaktayız.

Üç aylar, kameri ayların yedincisi olan Recep ile başlayan, Şaban ayı ile devam eden ve Ramazan ayı ile son bulan ayların toplu adıdır. Mübarek kandil gecelerinin dört tanesinin bu üç aylarda bulunması, bizlere bu ayların ne kadar kıymetli olduğunu göstermektedir.

Recep ayının ilk cuma gecesine, “Regaib Gecesi” denir. Allah-ü Teâlâ bu gecede, müminlere, birçok ihsanlar ve ikramlar yapar. Bu geceye hürmet ve ihya edenleri affeder. Bu gece yapılan dua kabul olur.

Rabbimiz bu günlerin kıymetini bilmeyi bizlere nasip eylesin. Bu günleri hakkıyla ifa edebilmek için bol bol istiğfar etmeli, Kuran okumalı, geceleri ibadetle, gündüzleri Oruçla geçirmelidir.

Receb ayı girdiğinde, Peygamber efendimiz (s.a.v) şöyle dua ederdi:

Allah’ım! Recep ve Şaban’ı bize mübarek kıl ve bizi Ramazan ayına ulaştır.”

Peygamber efendimiz (s.a.v), bazı gecelerde duaların reddedilmeyeceğine dair şöyle buyurmuştur:

Beş gece vardır ki, onlarda yapılan dualar geri çevrilmez. Bunlar: Recep’in ilk Cuma gecesi, Şaban’ın on beşinci gecesi, Cuma geceleri, Ramazan Bayramı gecesi, Kurban bayramı gecesi.”

Unutmayalım ki, bu aylar, hayatımızın altın zamanlarıdır. Telafisi ve geri getirilmesi mümkün olmayan bu kutlu ayların, kıymetini bilerek samimi Müslüman olmaya çalışalım. Kur’an-ı, yaşayan bir hayat kitabı yapalım.

Hayatımızı Kur-an’ın emir ve yasaklarına göre tanzim edelim. Peygamberimiz (s.a.v)’in sünnetlerine göre yaşayarak, İslam’ın güzelliğini tadalım.

Yüce Rabbimiz, bizlere rızasına uygun işler yapmayı, Habibine gerçek ümmet olmayı nasip eylesin.

Sağlık, sıhhat, afiyetle ve sevdiklerimizle cümlemizi Ramazan ayına ve Ramazan Bayramlarına kavuştursun

Fatih Medreseleri Yazı İşleri Kurulu

Yorum yapın