Son Yüzyılın Çalışması; Emri Bil Maruf, Nehyi Anil Münker | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Son Yüzyılın Çalışması; Emri Bil Maruf, Nehyi Anil Münker


dsc_0027

Fatih Medreseleri tarafından düzenlenen ve her sene geleneksel hale gelen Emri Bil Maruf Nehyi Anil Münker (İyiliği Emredip, Kötülükten Neyh Etme) çalışması bu sene de Mayıs ayının ilk haftasında 6-12 Mayıs tarihleri arasında yapılması kararlaştırıldı.

 

İstanbul / Fatih / Çukurbostan’dan 6 Mayıs Pazar günü saat 11.00’da 80 il’e 80 araba ve 400 kişilik kadrosuyla tüm Türkiye geneline dağılmak üzere tüm katılımcılar toplandı. Bilgilendirme konuşmaları ve dualar yapıldı.

 

EMRİ BİL MARUF FARZI KİFAYE’DİR

 

Dua’dan sonra konuşma yapan Fatih Medreseleri Genel Başkanı Masum Bayraktar Hoca Efendi; “Sizin aranızda insanlığa iyiliği emredip, kötülükten nehy eden bir topluluk olsun”  ve “Siz, insanlara iyiliği emredip, kötülükten neyh eden en hayırlı ümmetsiniz” ayeti kerimelerini okuyarak Emri Bil Maruf ve Nehyi Anil Münker’in Mevla Teala’nın bir emri olduğuna ve bu ibadetin farzı kifaye olduğuna dikkat çekti. Emri Bil Maruf’u bir grup insan yapar da, diğerleri yapmaz ise bütün müminlerden bu sorumluluk düşer. Eğer hiç kimse Emri Bil Maruf yapmaz ise bütün müminler bu yükümlülükten mesul olurlar” diyerek şöyle devam etti; “Bizler Fatih Medreseleri olarak tüm Türkiye’de Allah’ın izniyle bu vazifeyi yerine getirmeye gayret ediyoruz, inşallah.”

 

BOŞA VAKİT HARCAMAYA LÜKSÜMÜZ YOK

 

Konuşmasının devamında; “Bu mübarek ve mukaddes dava uğruna evlerini, çoluk çocuğunu bırakarak yollara çıkan bütün kardeşlerimize teşekkür eder, muvaffak olmalarını Cenab-ı Hak’tan niyaz ederim. Her seneki Emri Bil Maruf çalışmasının bir önceki seneye göre daha başarılı ve daha bereketli geçtiğini söyleyen Masum Bayraktar Hoca Efendi ülkemizde millet olarak iman şuuru kalplerde var ancak bu nuru işlemek bu cevheri ortaya çıkarmak lazım. Gençliğimizin hali ve genç kızlarımızın durumu inşallah her geçen gün daha iyiye gidecektir. Eğer bizler Hak olan davamız için mücadele etmez, gayret göstermez isek diğerleri batıl dinleri için gece gündüz demeden çalışıyorlar zaten bizlerin çok vazifesi var Müslüman olarak bir an bile boşa vakit harcamaya lüksümüz yoktur” dedi.

 

ALLAH’IM TESİRİNİZİ YÜKSEK EYLESİN

Efendi Hazretlerimizin şeyhi Efendi Babamız Ali Haydar Efendi (k.s.) buyuruyor ki; “Din-i Mübini İslam’ın yayılması, genişlemesi Emri Bil Maruf Nehyi Anil Münker’e bağlıdır. Dini Mübin-i İslam’ın gerilemesi ise Emri Bil Maruf’un terk edilmesine bağlıdır” sözünü hatırlatarak her mümin bu vazifeyi yerine getirmelidir. “Her koyun kendi bacağından asılır” gibi asılsız sözler ve “bananecilik yaparak” bu davaya sahip çıkamayız. Mevla Teala Hazretleri hakiki bir şekilde davasına sahip çıkan kullarından eylesin bizleri” diyerek sözlerini tamamladı.

 

Yapılan dua ve konuşmaların ardından bütün katılımcılar musafaha yapıp, helalleşerek toplu bir şekilde yola çıktılar. Allah’ım tesirinizi yüksek eylesin.

 

 

 

Yorum yapın