Tüm Halkımızı İtidalli Olmaya Davet Ediyoruz | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Tüm Halkımızı İtidalli Olmaya Davet Ediyoruz


Uzun zamandan beri ülkemiz ciddi imtihanlar ve sıkıntılar geçirmektedir. Yine bu imtihanlardan bir tanesi de Türkiye’nin göbeğinde onlarca kişinin ölümüne sebep olan, tüm halkımızın, Müslümanların sıkıntıya düşmesine, tedirgin olmasına vesile olan, dış güçlerin tezgâhı olan bir patlamadır.

Bu tür olaylarda gerek liderlerimize, gerekse halkımıza büyük görevler düşmektedir. Öncelikle liderlerimiz ifadelerinde, hareketlerinde, oluşumlarında birlik ve beraberliği sağlaması gerekmektedir. Ben görüşmem, ben dinlemem, ben takip etmem, benim işim onlarla olmaz gibi ifadelerden kaçmaları gerekmektedir. Böyle ifadeler birlik ve beraberlik temelini yıkan ifadelerdir.

Bu sebeple burada yakışan şey kucaklaşmayı bilmek, sorumluluğu gerçekten üzerimize almak, siyasi rantı bırakıp hakikaten devlet kültüründe, devlet ahlakında birlik ve beraberlik çağrısında bir olabilmektir.

Burada siyasilerimize yakışan nedir? Bu tür olaylarda ayrılmamalı, sorun üretmek yerine çözüm üretmeli, gerçekten devlet üzerine büyük bir oyun oynandığını bilmeli.

Bizim halkımız bu oyunlara gelmemeli,  gelmemesi için Rabbimizin kelamına (Kur’an-ı Kerim’ine) yönelmeli, burada bir sıkıntı var ve ne yapması gerektiğini Müslümanlar Allah’ın tarifine bakarlarsa, o zaman bilecekler. Küfür durmaz, halkımızın bölünmemesi için, gruplar halinde şucu bucu diye ayrılmamaları için siyasi liderlerin de söylemlerine dikkat etmesi lazım.

Bizim halkımız eğriyi doğruyu, Hakkı batılı çözdü, ama yine bizim işimiz Rabbimizin razı olduğu şekilde yürümektir. Halk olarak fitneye düşecek hareketlerden, oluşumlardan uzak durmalıyız. İfadelere dikkat etmeliyiz.

İnsanların ufak tefek hataları olmaz mı? Olabilir. Kesinlikle bu, insanların silinmesi manasına gelmez. Hatasız Kul zaten olmaz. Netice olarak insanların iyi ve güzel tarafına bakarak, halkımız birbirini kucaklamalıdır. Birbirini germemelidir, birbirine düşmemelidir, birbirlerinin oyunlarına gelmemelidir. Oyunun perde arkasına bakmalıdır.  Allah ve Resul’ünün yolundan, çizgisinden gitmelidir. Zaten böyle olursa PKK oyun yapamaz. Mevla Teâlâ’da buna müsaade etmez.

Halk olarak İlla bir liderimiz vardır ve olacaktır da. Lakin lideriniz insan olduğundan hata yapabilir. Bu sebeple halk olarak bizler, adaletten yana olmamız lazım. Hata yaptığında bir dakika demesini bilmemiz lazım.

Hazreti Ömer (R.A) bahsedildiği zaman nasıl bahsediliyor? Hazreti Ömer (R.A) bir gün yanlış yapacağından korkarak  ”Eyvah, ben yanlış yapacağım da beni kim düzeltecek” diye ağlıyormuş. Sahabe ‘den biri kalkmış, “Ya Ömer sen yanlış yaparsan seni kılıcımla düzeltirim” demiş. Çıkıp dememiş liderimiz yanlış yapmaz diye, ölçü Allah, Resulü ve Kuran’dır demiş. O yüzden İlla dinleriz ama yanlış yapmaz, hata yapmaz diyemeyiz dersek o zaman bizler birlik ve beraberliği yakalarız. Çünkü birlik ve beraberlik ancak Allah ve Rasul’ünün sözleri, ifadeleriyle olur. Yoksa bana göre böyle, sana göre şöyle, ona göre böyle dersen, o zaman 7 milyar din ve 7 milyar lider çıkar. Ancak, ölçüyü Allah ve resulünden aldığımız zaman sorun kalmaz ve o zaman da hak ile batılı ayırırız. Rabbim başarmayı nasip eylesin.

Bir çalışma ki, bir hareket ki orada vatan için, devlet için, millet için maddi ve manevi bir güzellik var ise buna engel olunmamalı ve hayata geçmesi için adım atmaktan kaçınılmamalı. Çünkü bu vatan hepimizin vatanı, bölüşürsek var oluruz, bölünürsek yok oluruz.

İtidale davet bizden, sükûnet halkımızdan, muvaffakiyet Mevla Teâlâ’dandır.

Fatih Medreseleri Yazı İşleri Kurulu

Yorum yapın