Türbe Ziyaretlerinde Gerekli Saygıyı Göstermiyoruz | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Türbe Ziyaretlerinde Gerekli Saygıyı Göstermiyoruz


4

Masum Bayraktar Hoca Efendi, Fatih Medreseleri’nin Bursa ilinde hizmet veren şubesini ziyaret etti. Medrese eğitimine tüm Türkiye’nin ihtiyacı olduğunu belirten Hoca Efendi, Kur’an nurunu dünyaya yaymak için Fatih Medreseleri çalışanları olarak tüm imkânlarımızla seferber olacağız dedi.

 

Bursa gezisi sırasında ecdadımız Osmanlı Devletinin ilk sultanı ve kurucularından olan Osman Bey ve Orhan Gazi türbelerini de ziyaret eden Hoca Efendi, halkımızın teveccühünün yoğun olmasının sevindirici olduğunu söyledi. Ancak türbelerin müze tarzında ziyaretçilere sunulmasının yanlış olduğunu hatırlatan Hoca Efendi, bu uygulamanın türbelerin manevi özelliğini yitirdiğini söyledi.

 

Ülkemiz insanının, türbe ziyaretlerini önemsediğini hatırlatan Hoca Efendi, türbelerin sadece şekilsel özelliklerine sahip çıkmanın yeterli olmadığını, halkın bu manevi ortamlara saygılı olma hususunda da bilinçlendirilmesi gerektiğini vurguladı. Kutsal mekânlarda yapılan ziyaretlerin, turistik bir ziyaret olmadığını hatırlatan Genel Başkan, insanların bu mekânlarda uygunsuz kıyafetlerle gezmesinin önüne geçilmesi gerekir dedi. Kıymetli ecdadımızı rahatsız edici üslupta yapılan ziyaretlerin son bulması için yetkililerin bir an önce adım atması gerektiğini belirten Hoca Efendi, halkımızın bu konuda eğitimsiz olduğunu söyledi.

 

Bu konunun önemsenmesi gerektiğini belirten Hoca Efendi, son olarak şu uyarıda bulundu: “Halkımıza, kutsal mekânlarda hangi hal ve hareketlere dikkat etmesi gerektiği, muhakkak öğretilmelidir. Öğretilmediği takdirde ise ecdadımıza karşı yapılan bu saygısızlık hep devam edecektir.”

 

İKTİDAR SAHİBİ OLMAK TEVAZUYA ENGEL TEŞKİL ETMEZ

 

Fatih Medreseleri Genel Başkanı Masum Bayraktar Hoca Efendi Bursa gezisinin ikinci ayağında Sultan II. Murâd’ın türbesini ziyaret ederek bazı açıklamalarda bulundu.

 

İnce ruhlu ve hassas bir kişiliğe sahip olan II. Murâd’ın ulemayı himaye ettiğini hatırlatan Hoca Efendi, türbedeki sadeliğinin herkese ibretlik bir ders verdiğini söyledi.

 

II. Murâd’ın padişah olmasına rağmen çok mütevazı bir hayat sürdüğünü belirten Hoca Efendi, türbesindeki sadelikle de bu mütevazılığı, yaşamının sonuna kadar muhafaza ettiğini herkese göstermiştir dedi.

 

Sultan II. Murâd’ın bu tavrının, herkes için ders alınacak bir davranış olduğunu belirten Hoca Efendi iktidar sahibi olmanın, şaşaa ve debdebeli bir hayat içinde şımarık davranışlar sergilemek anlamına gelmediğini söyledi. Hoca Efendi ayrıca, II. Murâd’ın bu terbiyeyi, Hacı Bayram-ı Veli gibi bir zatın manevi terbiyesi altında yetişerek kazandığını o yüzdende hangi zaman ve zeminde olursa olsun tüm yöneticilerinde mutlaka bu tür manevi bir terbiye altına girmesi gerektiğini söyledi.

 

Hoca Efendi son olarak şu hatırlatmada bulundu; “İktidarın verdiği şımarıklıkla hiçbir yere varılamaz, şımarıklık sadece itibar düşürür. Hem bu dünyada hem de ahirette.”

 

 

 

 

 

Yorum yapın
    1. ibrahim kara diyorki;

      ‎”Allah’ı bırakıp ta, kıyamet gününe kadar,
      kendilerine cevap veremeyecek olana dua eden / medet isteyen / yalvaran kimseden daha sapık kimdir? Çünkü onlar, bunların dualarından / medet ummalarından / yalvarmalarından habersizdirler”ki Hayy ve diri olan Allahı unutup ölüden yardım ısteyenin namazında soyledıgı ” iyyake nagbudu ıyyake nestain” ” yanlız sana kulluk eder yanlız senden yardım ısterız” ayetinden habersız olması namazında ne okudugunu bilmemesidir. uygunsus kıyafetten söz ediliyor burda ama uygun giyen namaz kılan orda uste yazdıgım gibi davranıyor bunun ustunde durulması gerekmezmi bununla ilgili yazı yazmanız gerekmezmi?