Türkiye Hatibini Seçiyor Bahçelievler Etabı | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Türkiye Hatibini Seçiyor Bahçelievler Etabı


Türkiye Hatibini Seçiyor Mart ayı elemeleri Fatih Medreseleri Mescidi Aksa mescidinde yapıldı.

 

Sunuculuğunu Abdulhakim Başer hocanın yaptığı yarışma Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı.

 

Birinci yarışmacı olarak Cemil Taşkıran hoca tesettür konusuyla ilgili olarak  Örtünmeyle ilgili hadis-i şeriflerden bir tanesini sizlere arz etmek isterim.

 

 

videotiklaaaa112

 

 

Peygamber Efendimiz (s.a.v)’de aşağıda sunacağımız hadis-i şeriflerinde Müslüman hanımları hâyâ ve iman timsali tesettüre davet etmekte ve şöyle buyurmaktadır;

 

“Hz. Ebu Bekir (r.a) kızı olan Esmâ (r.anha) üzerinde ince elbiseler bulunduğu halde, Resulüllah’ın yanına geldi. Resulüllah (s.a.v) hemen yüzünü ondan başka bir yana çevirdi ve “Ya Esma! Bir kadın hayız (görecek çağ)a ulaştığında, şundan ve şundan başka (bir yerinin) görülmesi iyi olmaz.” Buyurarak, yüzüne ve iki eline işaret etti.” İslam da tesettürün öneminden bahsetti.

 

İkinci yarışmacı olarak İslam Nergis hoca İslam da aile konusuyla ilgili olarak Aile yuvası evlilik ile kurulur. Nikahsız evlilik olmaz. Bunun için nikahsız bir araya gelmek dinimizce gayri meşrudur, haramdır. Dinimiz bu konuya öyle değer ve ağırlık vermiştir ki; şakasını bile ciddi saymıştır. Yani şakacıktan evlilik bile olamaz. Ve bunun için Peygamber Efendimiz (s.a.v); “Üç şeyin ciddisi de ciddi, şakası da ciddidir: İman, nikah, boşama” buyurmuşlardır diyerek sözlerinde aile yapısının islami usullere göre olması gerektiğini vurguladı.

 

Üçüncü yarışmacı olarak Musa savut sünnet konusuyla ilgili olarak “Resulu Ekrem hazretlerinin bütün mübarek sözleri, fiilleri ümmet için en güzel bir imtisal numunesidir. Nebiyyi zişanın dini hükümlere ait olan bütün sözleri birer vahyi ilahı neticesidir, çünkü Kur’an-ı Kerim de Resulullah havadan söylemez onun sözü ancak kendisine tebliğ olunan bir vahyi ilahidir buyurulmuştur. Resulü Ekrem’in sünnetleri pek mühimdir, dini esasların pek mukaddesidir; bunlara ittiba etmek ümmet için birer vacibedir” diyerek sünnetin öneminden bahsetti.

 

Yoğun ilginin olduğu yarışmada talebeler iki grup olarak yarıştı.

 

1. Grup 1. yarışmacı olarak Haktan Anıl Yıldız Allah ve Peygamber sevgisi konusuyla ilgili sunum yaptı.

 

1. Grup 2. yarışmacı olarak Hamza Turut Kur’an-ı Kerimin faziletinden bahsederek sözlerini tamamladı.

 

1. Grup 3. yarışmacı olarak Mahmut Dülger çocuk eğitimi ile ilgili olarak çok güzel bir anekdot paylaşarak mescidi maşallah nidalarına boğdu.

 

Hocalardan dördüncü yarışmacı olarak Recep Azizoğlu hoca tesettür konusuyla ilgili sunum yaptı.

 

Hocalardan son yarışmacı olarak Ali Gürbüz hoca beşeri mahluk insan konusuyla ilgili olarak insanın yaratılış sebebinden bahsederek sözlerini tamamladı.

 

2. Grup 1. yarışmacı olarak İbrahim Kamer Allah ve Peygamber sevgisinden bahsederek çok güzel örneklerle birlikte misafirlere gerçek sevilmesi gereken kişileri anlattı.

 

2. Grup 2. yarışmacı olarak Ömer Faruk Bayaral geçirmiş olduğu kazadan dolayı rahatsız olduğunu bildirerek Hadis ve manasını vererek sözlerini tamamladı.

 

2. Grup 3. yarışmacı olarak Muhammed Özyıldırım arkadaşlık konusuyla ilgili olarak arkadaş seçerken İslami ahlak taşıyan kimselerle arkadaşlık yapmamız gerektiğini kötü arkadaş kötü yola iyi arkadaş iyi yola götürdüğünü bilmemiz gerektiğini söyleyerek arkadaşlığın öneminden bahsetti.

 

Jüri üyeleri değerlendirmelerini yaparken kürsüye Fatih Medreseleri Genel Başkanı Masum Bayraktar Hoca Efendi davet edildi.

 

Masum Bayraktar Hoca Efendi gelen misafirlere yarışmacılara ve jüri üyelerine teşekkürlerini sunduktan sonra  günün anlam ve öneminden bahsederek  ayet ve hadisler okuyarak kısa bir sohbet, nasihat ettikten sonra sözü tekrar jüri üyelerine bıraktı.

 

Jüri sözcüsünün yarışma ilan ettiği yarışma sıralaması

 

Hocalardan;

 

1.       Ali Gürbüz

2.       Recep Azizoğlu

3.       Cemil Taşkıran

 

Talebelerden 1. Grup;

 

1.       Mahmut Dülger

2.       Haktan Anıl Yıldız

3.       Hamza Turut

 

 

Talebelerden 2. Grup;

 

1.       Muhammed Özyıldırım

2.       İbrahim Kamer

3.       Ömer Faruk Bayaral

 

Sıralama açıklamasının ardından Fatih Medreseleri Heyet Kurulu üyelerinden Recep Konuk teşekkür konuşması yaptı.

 

Ardından çekiliş yapılarak misafirlere hediyeler dağıtılarak musafaha ile program sonlandırıldı.

 

FM Haber / Burak Doğan

haberbahce

 

Yorum yapın