Türkiye Hatibini Seçiyor Bayburt Etabı | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Türkiye Hatibini Seçiyor Bayburt Etabı


dsc_0087

Fatih Medreselerinin düzenlemiş olduğu Türkiye’nin 81 ilinde  “Türkiye Hatibini Seçiyor” yarışması Rize, Sivas, Denizli, Kilis ve İzmir’den sonra Bayburt ilçesinde de düzenlenerek Aralık ayı elemeleri tamamlandı.

 

Yoğun katılım olan yarışma Fatih Medreseleri Kars şube müdürü Mahmut Çiftçi hoca ve Fatih Medreseleri Erzurum şubesinde hafızlık yapan minik talebelerden Muhammed Emin Aksu’nun gönüllere ferahlık veren aşırı şerifleri ile başladı.

 

 

 

 

Ardından Fatih Medreseleri yürütme ve inceleme kurulu üyelerinden Ahmet Binici hoca açılış konuşması yaparak,  yapılan yarışmanın amaç ve mahiyetini açıkladıktan sonra gelen misafirlere teşekkür ederek yarışmacılara başarı dileyerek mikrofonu yarışmacılara bıraktı.

 

Tek Tek kürsüye davet edilen yarışmacılardan birinci olarak Fatih Medreseleri İstanbul 1. bölge müdürü Levent Turna hoca İslam da Aile başlığı altında evlat yetiştirme, anne ve babanın görevleri, nikah ve evliliğin öneminden bahsettikten sonra Efendi Hazretlerimizin (Mahmut Ustaosmanoğlu) sohbetlerinde bahsettiği kıssalardan bir kaçından bahsettikten sonra sözlerini tamamladı.

 

İkinci yarışmacı olarak Fatih Medreseleri Van şube hocalarından Mahmut Çınar hoca insan ve öneminden bahsederek Allah-u Teâla’nın insanı nasıl yarattığından, Allah’ın insana vermiş olduğu özelliklerden anlatarak ayet ve hadis okuyup açıklamalarını yaptıktan sonra kürsüden inerek yarışma sonucu meraklı bekleyiş içine girdi.

 

Heyecanla devam eden programda Fatih Medreseleri Erzurum merkez şubesi minik talebelerinden Adil Harmander ayet ve mealini okuyarak salonu alkışlara boğdu.

 

Bayburt ili Yakuti camii imam hatibi Hüseyin hoca seher vakti ilahisini okudu. Okunan ilahiye misafirlerden de eşlik eden olunca salonda duygu dolu anlar yaşandı.

 

Üçünçü yarışmacı olarak Fatih Medreseleri Isparta şube müdürü Emre Kahraman hoca sünnete ittiba’yı anlatarak Efendimiz (s.a.v.)’in nasıl yaşadığını, Efendimizin sünnetlerine uyanlara verdikleri müjdeleri, Efendi Hazretlerimizin (Mahmut Ustaosmanoğlu) sünnete ittiba da ne kadar ciddi ve taviz vermeden uyguladığını ve Efendimiz (s.av.)’e uyanların ve uymayanların hallerini ayetlerle anlatarak sözlerini tamamladı.

 

Tüm heyecanıyla devam eden programda yine Fatih Medreselerinin yetiştirdiği Erzurum şubesinde eğitimine devam eden minik yavrular sahneye çıkarak hadis ve manasını okuyarak bir kez daha salonu alkışlara boğdular.

 

Dördüncü yarışmacı olarak Fatih Medreseleri Trabzon şubesi müdürü Selman Düzenli hoca İslam da tesettürü misafirlerle paylaşarak sahabe kadınlarının nasıl örtündüğünü, örtünme hakkında ayet ve hadis okuyarak kadınların nasıl örtünmesi gerektiğini, örtünmenin maddi manevi faydalarını anlatarak sözlerini tamamladı.

 

Yarışmanın sonuna yaklaşırken bir arada oturan yarışmacı hocaların arasında geçen tatlı heyecan ve çekişme gözden kaçmazken, jüri üyelerinin de birbirinden güzel sunum yapan yarışmacılar arasında puan vermekte zor anlar yaşadı.

 

Beşinci ve son yarışmacı olan Fatih Medreseleri İstanbul Kumrulu şubesi hocalarından Muhammed Yusuf Ergün hoca da insan ve önemini anlatarak insanın yaratılış sebebini, Allah’ın insana verdiği nimetler karşısında nasıl şükredilmesi gerektiğini, insanın maddi ve manevi huzuru nasıl bulacağını ayet ve hadislerle açıklayarak jüri üyelerinden çıkacak karar için heyecanlı bekleyiş için yarışmacı arkadaşlarını yanındaki yerine geçti.

 

Ardından Fatih Medreseleri Genel Başkanı,  bu yarışmanın Türkiye’nin 81 ilinde yapılmasında projeyi başlatan ve bu yarışmalara bizzat katılan Masum Bayraktar Hoca Efendi günün anlam ve önemini anlatmak için kürsüye davet edildi.

Hoca Efendi İslam için nasıl çalışılması gerektiği hakkında çok ince ve düşünceli örnekler vererek misafirleri Allah yolunda ne kadar çalışılması, gereken fedakarlıkların yapılması hakkında düşünmeleri gerektiğini vurguladı. “Türkiye Hatibini Seçiyor” yarışmasıyla ilgili açıklamalar yapıp,  programın devamıyla ilgili bilgiler vererek Bayburt halkını “Dev Final” olarak adlandırdığı Sinan Erdem Spor kompleksinde 29 haziran 2013 tarihinde yapılacak olan “Türkiye Hatibini Seçiyor Final” yarışmasına davet ettikten sonra misafirlere dua ve teşekkür ettikten sonra mikrofonu jüri sözcüsüne bıraktı.

 

Karar vermekte zorlanan jüri üyeleri henüz hazırlanamadıkları için tatlı bir gecikme oldu. Bu arada programa İstanbul’dan katılan Fatih Medreseleri Kavacık Merkez Şubesi Müdürü Osman Bayraktar hoca teşekkür konuşması yaptı.

 

Kürsüye çıkan Bayburt ili vaizi ve jüri sözcüsü Bahattin Durak;

 

97 puanla Muhammed Yusuf Ergün hocayı Birinci,

 

93 puanla Emre Kahraman Hocayı İkinci,

 

92 puanla Selman düzenli hocayı Üçüncü ve diğer iki yarışmacıyı da aynı puanla dördüncü ilan ettikten sonra musafaha ile programda kapanış yapıldı.

 

 

 

 

 

 

 

Yorum yapın