Türkiye Hatibini Seçiyor "Beykoz" Etabı | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Türkiye Hatibini Seçiyor “Beykoz” Etabı


dsc_0090

Fatih Medreselerinin düzenlediği “Türkiye Hatibini Seçiyor” yarışmasının 9.cusu da Beykoz Necmettin Erbakan Kültür Merkezinde yapılarak yarışmanın Ocak ayı elemeleri tamamlandı.

 

Programın sunucusu olan Osman Bayraktar hocanın veciz teşekkür konuşması ile birlikte kelamların en güzeli olan Allah’ın kelamını aşrı şerif okuyan Dünya 3.cüsü Ahmet Sarıkaya hoca’nın eşşiz Kur’an tilaveti ile başladı.

 

videotiklaaaa112

 

 

 

Ardından Çubuklu Camii İmam Hatibi, Diyanet Sendika İlçe Başkanı Muharrem Uzun, Paşabahçe Camii İmam Hatibi Mustafa Çatal, İlahiyatçı Emekli Din Dersi Öğretmeni Mustafa Bayramgil ve Araştırmacı İlahiyatçı Yazar Emekli İmam Hatip Hızır Çakır hoca jüri üyeleri olarak tek tek yerlerine davet edildikten sonra birinci yarışmacı olarak hocalardan Bahattin Kabak hoca İslam da Aile konusuyla ilgili olarak, aile denince akla ilk başta evlilik gelir diyerek sözlerine başlayan Bahattin hoca evliliğin öneminden bahsederek “nikah benim sünnetimdir ondan yüz çeviren benden değildir” hadisi şerifini okuyarak manasını açıkladı. Ve ailelerin evlendirecek oldukları kişilere araban, evin, barkın, vs. dünyevi şeyler sorarlarken, abdest alırmısın, namaz kılar mısın, Allah-Peygamber ve din islam nedir bilir misin diye sormamız gerektiğini vurgulayarak konuşmasının devamında ayet ve hadisler okuyarak kendisine verilen 10 dakikalık yarışma süresini fazlasıyla doldurdu.

 

Yarışmaya 2.ci olarak talebelerden Muhammed Ulusal kürsüye çıkarak namaz konusuyla ilgili olarak “bir gün hepimiz öleceğiz kabre girdiğimiz zaman ilk önce imandan sonra namazdan soracaklar eğer namazımız tamamsa hesabımız çok kolay olacak eğer namazımız eksik ise hesabımız çok zor olacak” diyerek namazın faziletinden ve öneminden bahsederek namaza son derece dikkat etmemiz gerektiğini vurguladı.

 

Ardından sahneye Fatih Medreseleri Kavacık şubesinde eğitim gören iki minik talebe çıkarak ayet-hadis ve manalarını okudular.

 

3.cü yarışmacı olarak kürsüye davet edilen hocalardan Mehmet Akdemir hoca tesettür konusuyla ilgili olarak Rabbimiz tarafından emredilen “Ey peygamber kadınları ve tüm mümine kadınlar evlerinizde oturun, süslenip zinet ve takılar takarak dışarıda gezmeyin ve namazlarınızı kılın” ayetini okuyarak allah tarafından emrolunan tesettür hakkında konuşma yaptıktan sonra “Tesettür hayayı gerektirir, haya imanı korur, imanda cenneti getirir” diyerek sözlerini tamamladı.

 

Heyecanın git gide attığı yarışmada 4.cü yarışmacı olarak talebelerden Ahmet Eres kürsüye çıkarak Allah ve Peygamber sevgisini anlatarak Hz. Ali’nin peygamberimize olan sevgisinden Müslüman oluşu hakkında kıssa anlatarak misafirlere duygu dolu anlar yaşattı.

 

Ardından yine sahneye minik bir talebe çıkarak peygamberimize bir şiir okudu.

 

5. yarışmacı olarak hocalardan İsmail Kılıç hoca İslam da Ticaret konusuyla ilgili olarak “İnsanoğlu başıboş bırakılmamış, göndereilen Peygamberle onun dünya hayatında izlemesi gereken yolu bildirmişlerdir” ve “maddeye esir olan insan yerine maddeyi peşinden sürükleyen kişilikli insan islamın özlediği insandır” diyerek Müslüman bir kimsenin ticarette hile yapmak yerine helal kazanç sağlaması gerektiğini anlattı.

 

6.cı yarışmacı olarak talebelerden Enes Canpolat Kur’an-ı Kerim konusuyla ilgili olarak ayet okuyup ve manasını “bu öyle bir kitaptır kı bunu sana insanları karanlıktan aydınlığa çıkarasın diye gönderdik” açıklayarak Kur’an’ı Kerim’in faziletinden bahsetti.

 

Heyecanla devam eden programa Fatih Medreseleri Kavacık şubesinde eğitim gören 5 yaşındaki minik talebe, aynı zamanda Efendi Hazretlerimizin (k.s.) çocukluk arkadaşı İhsan Efendi’nin torunu Ali İhsan Kaynar sahneye davet edildi. Henüz 5 yaşında olan minik yavru “her insan hata eder, ümmetimin en hayırlısı hatalarından töbe edenidir” hadisi şerifini okuyup manasınıda açıklayarak misafirlere duygu dolu anlar yaşatarak alkış ve “maşallah” nidalarıyla salonu inletti.

 

7.ci yarışmacı olarak hocalardan Emre Köylü hoca sünnet konusuyla ilgili olarak “Ey habibim, kim Allah’ı sevdiğini söylüyorsa sana tabi olsun. Sana tabi olanı bende severim” ayeti kerimesini okuyarak sünnetin öneminden bahseden Emre hoca “Ey Muhammet ümmeti terl eyleme sünneti, vallahi muhammedsiz vermiyorlar cenneti” diyerek sözlerini tamamladı.

 

Yarışmacılar birbirinden güzel sunumlar yaparak yarışmayı tamamladıktan sonra jüri üyelerini notlarını değerlendirirken kürsüye Fatih Medreseleri Genel Başkanı Masum Bayraktar Hoca Efendi davet edildi.

 

Kürsüye çıkan Hoca Efendi “Mevla yarışmamızı mübarek eylesin” diyerek tüm yarışmacı kardeşlerimize,  jüri üyelerine, misafirlere ve yarışmayı organize edenlere teşekkür etti. “Şükrederseniz Allah arttırırım buyuruyor, ne kadar attırsın isteriz ki tüm gençlerimiz evlatlarımız, yavrularımız bu işe ulaşsın istemez miyiz, çıksınlar kürsülere din anlatıp islam konuşsun istemezmiyiz” diyerek bu işe engel olmak, kıskanmak, haset ve kibir yapmaktan sakınmamız gerektiğine vurgu yaparak Mevla bu işi tüm dünyaya yaymayı bizlere nasip eylesin. Çünkü Allah buyuruyor; “Nurumu tamamlayacağım” bu nur tamamlanacak Efendi hazretlerimizinde (k.s.)  Ya Rabbi hazır biz varız bizimle yap bu işi dediği gibi bizimde bu zihniyette olmamız gerektiğini anlatarak çok şükretmemiz gerektiğini söyledi.

 

Programın başında esşşiz sedasıyla aşrı şerif okuyan Dünya 3.cüsü Ahmet Sarıkaya hoca misafirlerin yazılı ve tempolu olarak tekrar aşrı şerif okumasını istemeleri üzerine aşrı şerif için kürsüye davet edildi.

 

Son olarak yarışmanın sonucunu açıklamak üzere kürsüye çıkan araştırmacı ilahiyatçı yazar emekli imam hatip Hızır Çakır hoca değerlendirme yaparken yaşadıkları tatlı zorlukları anlatarak yarışmanın sıralamasını açıkladı.

 

Hocalardan

 

1. Mehmet akdemir

2. Emre köylü

3. Bahattin kabak

 

Talebelerden

 

1. Muhammed ulusal

2. Enes Canpolat

3. Ahmed eres

 

 

 

Yorum yapın