Türkiye Hatibini Seçiyor Kastamonu Etabı | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Türkiye Hatibini Seçiyor Kastamonu Etabı


20130223_195147

Türkiye Hatibini Seçiyor Kastamonu etabı Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonu’nda yapıldı.

 

Kastamonuluların yoğun ilgi gösterdiği yarışma Fatih Medreseleri Kastamonu Bölge sorumlusu Mehmet Odabaşı hocanın sunumuyla başlayıp, Nasrullah Cami imam hatibi Kahraman Hoca’nın aşrı şerifi ile devam etti.

 

Jüri üyeleri tek tek kürsüye davet edildi. Jüri üyeleri; Kastamonu müftü yardımcısı İsmail Hakkı Selim, Uzman Vaiz Hasan Kılıç, Vaiz Yaşar Kemal İhtiyar ve Cezaevi Vaizi Mehmet Ali Yıldırım.

 

Ardından Fatih Medreseleri heyet kurulu üyelerinden, Trabzon ve bölge illerinden sorumlu Yavuz Selim ulusal hoca açılış konuşması yaparak yarışmanın içeriği hakkında bilgi vererek kürsüyü yarışmacı hocalara bıraktı.

 

İlk yarışmacı olarak kürsüye Burak Doğan hoca çıkarak İslam da Ticaret konusuyla ilgili olarak ticaretin öneminden bahsederek “dürüst ticaret ahlakını vurgulayarak günümüz ticaret hayatında insanların verdikleri sözde durmamalarının çok tehlikeli bir durum olduğu ve maddeye esir olan insan yerine, maddiyi peşinden sürükleyen kişilikli insan İslam’ın özlediği insandır” diyerek sözlerini tamamladı.

 

İkinci yarışmacı Recep Baş hoca kürsüye davet edildi. Recep hoca sünnete ittiba konusuyla ilgili olarak sünnetin ehemmiyetinden bahsederek “Biz İslam imanının gereği ve sonucu olarak dünya hayatında, ilahi müdahelerin muhatapları olduğumuzu yani Allah’a kulluk sınavında olduğumuzu biliyoruz. Bu sınavın sadece bir bilgi sınavı değil, amel ve uygulama sınavı, hayat sınavı olduğunun da farkındayız. Bireysel anlamda ergenlik ölüm arası yaşanan sürekli kulluk sınavında başarının, Allah’a nasıl kulluk edeceğimizin bize öğretilmesine bağlı olduğunu da biliyoruz. Bu da bizim gerçek ve pratik bir kılavuz ve rehbere muhtaç olduğumuz anlamına gelmektedir. Bu en köklü ihtiyacımızın Hz. Peygamber ile karşılanmış olması, gerçekten biz Müslümanlar için büyük bir lütuftur” diyerek sünnete sarılmamız gerektiğini açıkladı.

 

Heyecanla devam eden yarışmaya Fatih Medreseleri Kastamonu şubesinde hafızlığa hazırlık eğitimi alan Ahmet Odabaşı Risale-i Kudsiyye’den bir beyit okumak üzere kürsüye davet edildi.

 

Ardından üçüncü yarışmacı olarak kürsüye Muhammed Oruç hoca çıkarak İslam da Aile konusuyla ilgili olarak “Aile yuvası evlilik ile kurulur. Nikahsız evlilik olmaz. Bunun için nikahsız bir araya gelmek dinimizce gayri meşrudur, haramdır. Dinimiz bu konuya öyle değer ve ağırlık vermiştir ki; şakasını bile ciddi saymıştır. Yani şakacıktan evlilik bile olamaz. Ve bunun için Peygamber Efendimiz (s.a.v); “Üç şeyin ciddisi de ciddi, şakası da ciddidir: İman, nikah, boşama” hadisi şerifini okuyarak İslam da aile eğitiminden bahsederek sözlerini tamamladı.

 

Dördüncü yarışmacı olarak Fatih Uslu hoca kürsüye çıkarak Tesettür konusuyla ilgili olarak Tesettür Allah’ın emridir diyerek  “Bazı art niyetliler ne derlerse desinler, Müslüman hanım Allah’ın emri olduğu için örtünür. İşte, bir ayet-i kerimede Rabbimiz şöyle buyurur; “Ey Peygamber! Eşlerine, kızlarına ve müminlerin kadınlarına dış elbiselerinden üstlerine giymelerini söyle. Bu onların tanınıp, kendilerine sarkıntılık edilmemesi için daha uygundur. Allah çok bağışlayan ve çok merhamet edendir.” (Ahzâb, 59) ayeti kerimeler okuyarak örtünmenin faydalarından bahsederek sözlerini tamamladı.

 

Son yarışmacı olarak kürsüye davet edilen Hüseyin Bayraktar hoca İnsan konusuyla ilgili olarak “Kendisine verilen akıl, irade, hafıza, sabır, gazap gibi duygu ve yeteneklerle yüce Allah’ımızın özel önem verdiği bir varlık olmuştur. Bu üstün yaratılışa Kur’an’da şöyle işaret edilir; “Biz insanı en güzel şekilde yarattık.”

 

Mevla Teâla, insanları çok özel yeteneklerle donatarak üstün kılmış, ona çok ikramda bulunmuştur. “Andolsun, biz insanoğlunu şerefli kıldık. Onları karada ve denizde taşıdık. Kendilerini en güzel ve temiz şeylerden rızıklandırdık ve onları yarattıklarımızın birçoğundan üstün kıldık.” Anlamındaki ayet bu gerçeği ifade etmektedir” diyerek insanın yaratılış gayesinden bahsederek sözlerini bitirdi.

 

Jüri üyeleri kararlarını netleştirirken Fatih Medreseleri Genel Başkanı Masum Bayraktar Hoca Efendi katılmış olduğu “Türkiye Hatibini Seçiyor” yarışmasının İzmit etabından telekonferans sistemiyle Kastamonu da düzenlenen yarışmaya katılarak programa gelen halka dua ve teşekkür etti.

 

Dereceleri açıklamak üzere kürsüye davet edilen jüri sözcüsü İsmail Hakkı Selim hoca 1. Fatih Uslu hocayı, 2. Muhammed Oruç hocayı ve 3. Hüseyin Bayraktar hocayı ilan ettikten sonra kürsüyü teşekkür konuşması için Recep Konuk ve Mehmet Akdemir hocaya bıraktı.

 

Her iki hocada bu organizeyi Kastamonu da düzenleyen, emeği geçen kişilere yarışmacılara ve halka teşekkür ettikten sonra çekiliş yaparak hediyeler dağıtılarak, program musafahalarla sonlandırıldı.

 

 

1143

Yorum yapın