Türkiye Hatibini Seçiyor Rize Elemeleri Yapıldı | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Türkiye Hatibini Seçiyor Rize Elemeleri Yapıldı


foto9

1986 yılından beri yüzlerce Hafız ve Hoca yetiştiren Fatih Medreseleri tarafından düzenlenen yarışma programının Rize etabı İsmail Kahraman Kültür Merkezi’nde yapıldı. Programa Fatih Medreseleri Genel Başkanı Masum Bayraktar Hoca Efendi’nin yanısıra TÜMSİAD Rize Şube başkanı Abdülbaki Fil ve Kredi ve Yurtlar Kurumu Rize Yurt Müdürü Kenan Sali de katıldı. Rize’deki ön elemeyi Fatih Medreselerinin İstanbul İli Bağcılar Şubesi’nden Burak Doğan kazandı. Fatih Medreseleri Rize Şube Başkanı Sefa Düzenli ise yarışmada ikinciliği İstanbul İli Kavacık Şubesinden yarışmaya katılan Hüseyin Bayraktar ile paylaştı. 4.’ye Kur’an-ı Kerim hediye edilen yarışma sonunda ilk üç dereceyi paylaşan yarışmacılara ise plaket takdim edildi.

 

 

Fatih Medreselerini tanıtan sinevizyon gösterisi ile başlayan programın sunumunu Fatih Medreseleri Karadeniz Bölge Müdürü Yavuz Selim Ulusal yaptı. Açılış konuşmasını da gerçekleştiren Ulusal Hoca, yarışma hakkında bilgi vererek “Müslümanların birlik, beraberlik ve kardeşliğe ihtiyacının her zamankinden daha çok ihtiyacı olduğu bu dönemlerde yarışmayı organize ettiklerine vurgu yaparak yarışma ile Müslümanlar arasındaki bu birlik, beraberlik ve kaynaşmayı pekiştirmek istediklerini söyledi. 81 ilde gerçekleşecek elemelerin ardından Finalin 29 Haziran 2013 tarihinde İstanbul Bakırköy’deki Sinan Erdem Spor Salonu’nda yapılacağını kaydeden Ulusal Hoca’nın konuşmalarından sonra program içerisinde yarışma yapıldı, Kur’an-ı Kerim ve minik öğrenciler tarafından ayet, hadis ve şiirler okundu.

 

Trabzon İli Kurşunoğlu Camii İmamı Tevfik hoca’nın başkanlığında 5 kişiden oluşan jüri tarafından yarışmanın dereceleri şu şekilde belirlendi:

 

 

1. Burak Doğan: Fatih Medreseleri İstanbul Bağcılar Şubesi

2. Sefa Düzenli: Fatih Medreseleri Rize Şube Başkanı ve Hüseyin Bayraktar: Fatih Medreseleri İstanbul Kavacık Şubesi

3. Hüseyin Kamil Çayan: Fatih Medreseleri Sefaköy Şubesi

4. Muhammed Said Erdoğan: Fatih Medreseleri Denizli Şubesi

 

 

KUR’AN’A TÜM DÜNYA, TÜM İNSANLIK MUHTAÇ, FAKAT BİZLER 3 KİŞİYİ MÜSLÜMAN YAPACAK KADAR ÇALIŞMIYORUZ

 

 

Fatih Medreseleri Genel Başkanı Masum Bayraktar Hoca Efendi programda yaptığı konuşmada, Kur’an’a tüm dünyanın ve tüm insanlığın muhtaç olduğunu kaydetti. Bayraktar, kaliteli Müslüman nesiller yetiştirmek istediklerini kaydettiği konuşmasında “Yeryüzünde 1,5 Milyar Müslüman yaşıyor. Her bir Müslüman 3 kişiyi Müslüman yaparsa 4,5 Milyar insanı Müslüman yapar. Genel toplamda da dünyada 6 milyar Müslüman olur ancak demek ki bizler 3 kişiyi Müslüman yapacak kadar çalışmıyoruz. Allah-u Teala’nın buyurduğu şekilde çalışmış olsak bugün dünyada 6 milyar Müslüman insan yaşıyor olurdu. Yüce Allah hem dünya hem ahiret hayatımızı kurtaracak şekilde bizlere yaşamayı nasip etsin.” dedi.

 

Rizeli olduğu için Rize’ye gelmesinin hoşuna gittiğini de sözlerine ekleyen Hoca Efendi sözlerini şöyle sürdürdü: Rizeli olduğumdan Rize’ye gelmek hoşuma gidiyor. Denizli’den, Sivas’tan, Kilis’ten ayrıca birçok ilden programlar için yoğun davetler geliyor ancak bu yoğun isteklere rağmen ayağım beni memleketime çekiyor. Şimdi soruyorum sizlere “Gençlik elden giderken, genç kızlar Allah yolundan uzaklaşırken sizler neler yaptınız?” gerçekten bu durumdan dolayı içi yanan bir Müslümanı uyku tutmaz, iştahı kaçar. Hiç uykunuz ve iştahınız kaçtı mı? Hayır… Oysa ki maddi konularda en ufak bir terslik olduğunda uykularımız kaçar iştahımız kesilir, yemeden içmeden kesiliriz. Allah’ım bizleri bu yolda da muvaffak eyler inşallah. Sizler de bu yolda üzerinize hangi görevler düşüyorsa onu Allah rızası için lütfen yapın.

 

Program musafahalarla sona erdi.

 

 

 

 

 

 

Yorum yapın