Yüze Nur (Güzellik) Veren Teheccüd Namazı | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Yüze Nur (Güzellik) Veren Teheccüd Namazı


Kur’an-ı Kerim’de Peygamber Efendimize hitaben “Gecenin bir kısmında uyanarak, sana mahsus bir nafile olmak üzere namaz kıl. (Böylece) Rabbinin, seni, övgüye değer bir makama göndereceğini umabilirsin” buyurulmuştur. Ayet-i kerimenin tefsirinde teheccüd namazının Hz. Peygamber için farz, ümmeti için nafile olduğu belirtilmiştir. Peygamber Efendimiz teheccüd namazını kılmağa devam eder, hiç bir zaman terk etmezdi. Kalkamadığı gecelerde gün arasında nafile namaz olarak eda ederdi.
Peygamber Efendimiz (sav) şöyle buyurmuştur “Kim geceleyin uyanır ve karısını da uyandırarak beraberce iki rekât namaz kılarlarsa, Allah’ı çok zikreden erkek ve kadınlardan yazılırlar”.
Peygamber Efendimiz (sav) tüm günahları affolmasına rağmen gece namazını bırakmamıştır. Peygamber Efendimiz (sav) geceleyin namaz kılanlar için rahmet dilemiştir. Gece ibadet etmenin değeri Allah (cc) katında çok yüksektir. Teheccüd namazı kabir gecesinde ve berzah karanlığında ışık olur. Kabirde arkadaş’ tır, Allah’a (cc) yakınlaştırır, kötülüklere kefaret olur, kötülüklerden alıkoyar. Teheccüd namazına kalkan insan, gönlü rahat olarak sabahlar. Allah’a yaklaştırır. O’nun rahmetini celbe vesile olur. Bedenden hastalıkları çıkarır, sıhhate vesile olur.
Zariyat Suresinin 17-18. ayeti kerimelerinde “(O has kullar) geceleri pek az uyurlardı. Seher vaktinde de istiğfar ederlerdi” buyrularak, Peygamberimiz ve tüm peygamberlerin, Allah dostlarının bu gecelerde Rabbine karşı daha da çok yakınlaştığı, nice makam ve güzelliklerin seher vakitlerinde verildiğini görmekteyiz. Teheccüd namazı (tabiri caizse) âşık ile maşukun baş başa kaldığı, her türlü sırların paylaşıldığı, hiç kimsenin olmadığı ortamda, herkes yatağında iken o Rabbini dilediği bir andır.
Ali haydar Efendi Babam derdi ki “Nefis bir şeye 40 gün devam etse o şey kalbin hali ve malı olur.”
Efendi Hazretlerimiz sohbet ve nasihatlarında teheccüde çok önem vermiştir. Hepimiz gece kalkalım. Yarın ahirette bu geceleri bulamazsın. Bizlere gece namazına kalkmak nasıl zor geliyorsa, Allah’ın dostlarına da yatmak öyle zor geliyor.

Büyük zatlar nafilelere devam etmekle Allah-u Teâlâ’nın sevgilileri oldular. Bir insan bir nafileye başladığında, ölünceye kadar onu terk etmemelidir. Ehlullah (Allah dostları) böyledir. Rasulullah (sav) buyuruyor ki “Allah-u Teâlâ’ya amellerin en sevgilisi, az da olsa devamlı olanıdır.” Nafilelerin kazası olmaz ama doldurmak için böyle yapılabilir. Mesela teheccüd namazını kılmamışsanız, gündüz tamamlanmalıdır.
Yarın ahiret gününde, mahşer gününde bir nida gelecek “Bugün Allah’ın fazlu keremine kimin nail olacağı belli olacak” sonra da denilecek “Teheccüd namazı kılanlar ayağa kalksın” çok az bir topluluk ayağa kalkacak, demek millet çoğunlukla uyumuş, geç saatlere kadar eğlenilir, oyalanırsa tabi teheccüd namazı kılamaz. O gece namazı kılanlar, doğru cennete girecekler. Sonra geri kalanlar muhasebe edilecek. Bu muhasebe zamanı iyi kullara, bir namaz kılacak vakit kadar gelecek. Kötü kullara ise 50 bin sene sürecek.
Allah-u Teâlâ’nın dostları, Efendimiz (sav)’in sancağı altında rahatça birbirini görecekler, sevinecekler, sohbet yapacaklar. Ya Rabbi! Cümlemizi onlardan eyle.

Bir insan kalkmaya niyetlendiği zaman, illa kalkar. Geceleyin feyzin, bereketin hiç durmadığı ve devamlı gece niyazda bulunan kişiye yöneldiği zaman kişinin yüzüne bir nur, güzellik doğar. Hatta Ehlullah şöyle buyurmuştur “Yakışıklı olmak isteyen genç teheccüde devam etsin.” Yine medreselerde, Efendi Hazretlerimizin kontrolünde yetişmiş olan bir hanım, dışarda devamlı bir şekilde makyaj ve başka başka şekilde kendini, cildini güzel tutmak isteyenden daha bakımlı ve güzel olurlar. Çünkü kendileri artık teheccüd güzelidirler. Yani Rabbinin fazlı ve bereketi, feyz ve inayeti ile daha masum ve nurlu olurlar. İşlerimizi yaparken özellikle teheccüd vakitlerinde, seher vakitlerinde yapacağımız dualar ile tasdikleniriz. Efendi Hazretlerimiz buyuruyor “Bir yastık 70 şeytandan daha kuvvetlidir”.

Gelin hep beraber niyet edelim, teheccüde devam edelim. Artık bizim azamız gibi olsun.
Efendimiz (sav) sevdiği ve takdir ettiği bir genç hakkında “Abdullah ne iyi adam! Keşke bir de gece namazı kılsa” buyurdu. Hadisi rivayet eden Sâlim (ra) diyor ki “O günden sonra Abdullah geceleri pek az uyurdu.”
Gelin bizde Peygamberimizin bu övgüsüne hep beraber mazhar olalım. Büyüklerimizin yolundan gidip onların sözlerini yere düşürmeyelim.

Teheccüd Namazına Teşvik Bizden, Riayet Sizden, Kabul Mevla Teâlâ’dandır.

Fatih Medreseleri Yazı İşleri Kurulu

Yorum yapın