Peygamber'e Layık Ümmet Olmak | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Peygamber’e Layık Ümmet Olmak


dsc_0048Fatih Medreseleri’nin düzenlemiş olduğu Kutlu doğum konulu Hayat Dersi Konferansları devam ediyor.

 

Nisan ayında yapılan konferansların tamamı Kutlu Doğum münasebetiyle Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’e ayrıldı. İkincisi gerçekleşen kutlu doğum programı Beykoz Ahmet Mithat Efendi Kültür merkezinde yapıldı. Vatandaşlarımızın teveccühü ile program yüksek maneviyat içerisinde geçti. Salon gelen halkın tamamına gül dağıtıldı. Gül Efendimizi temsil eder. Bu güllerin her birinin üzerinde bir hadisi şerif yazılıydı. Vatandaşlardan ellerindeki güllerin yazılı olan hadislerin ezberlenmesi istendi. Kura çekilişi ile üç şanslı kişi sahneye çağrıldı. Ezberledikleri hadisleri okuyarak kendilerine Efendimiz (s.a.v.)’in hayatını anlatan kitap hediye edildi.

ASLİ VAZİFEMİZDİR

 

Ardından sahneye konuşmacı olarak Fatih Medreseleri Genel Başkanı Masum Bayraktar Hoca Efendi davet edildi. Konuşmasının bazı satırbaşları şöyle idi; “İnsanlığı karanlığa boğulduğu bir anda Peygamber olarak gönderilen ve günümüze kadar ulaşan bir nur bırakan ve hatta kıyamet sabahına kadar payidar kalacak bir İslam dini ki; insanların evlatlarını diri diri toprağa gömmekten beri kılıp, karıncayı bile incitmeyecek bir topluluk haline getiren kutlu Peygamberine layık olmak cümlemizin asli vazifesidir.”

 

Resulüllah (s.a.v.)’a layık olmak lazımdır. Bütün Peygamberler makbul dualarının tamamını dünya da kullandılar ama Peygamber Efendimiz (s.a.v.) bizi ne kadar çok seviyor ki; O duasını ahirete sakladı. Günlerce ve gecelerce ümmetinin affı için Mevla’ya niyazda bulunan Peygambere layık olmak, bizim için Mevla’ya kefil olmuş Peygambere layık olmak, kendisini öldürmeye gelenlerin mallarını Hz. Ali’ye emanet ederek hicrete bu şekilde devam eden ve bu anlayışın sadece İslam da olacağını bize bildiren Peygambere layık olmak, mahşerde bizimle övüneceğini söz veren Peygambere hakkıyla layık olmak Müslümanın birinci vazifesidir.

PEYGAMBER AŞKINI AŞILAMAK

 

Genel Başkan konuşmasının devamında “Bunun için (bu liyakat için) O’nu hakkıyla anlamak lazımdır. O’nu hakkıyla yaşamak ve yaşatmak lazımdır. Kur’an’a ve sünnete kimse sahip çıkmazsa bile biz sahip çıkıp kıyamete kadar bu kutsal emanetlerin yaşanmasını tesis edebilirsek ancak bu liyakatin hakkını verebiliriz. İnşallah sizler öylesinizdir. O’na layık olamayacağınızda kimse layık olacağınız Allah aşkına. İnşallah O’na layık olacak örnek gençler ve dindar nesiller yetiştirecek bu dünyaya Peygamber aşkını aşılamak için var gücümüzle çalışıyoruz. Sizlerde var mısınız?” sorusunu sorarak konuşmasını sona erdirdi.

 

Konferans salavatlar eşliğinde yapılan musafahadan sonra erdi.

 

 

Yorum yapın