Her Eve Bir Hafız-ı Kur'an Lazım | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Her Eve Bir Hafız-ı Kur’an Lazım


dsc_0001tt

Fatih Medreselerinin, yetiştirmiş olduğu genç hafızlar Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından düzenlenen “Hafızlık İmtihanına” katılarak başarılı bir şekilde “Hafızlık Diplomalarını” almaya hak kazanmışlardır.

 

İstanbul genelindeki şubelerinde yetişen toplam 27 hafızın katıldığı sınavda hafızlar, “Hafızlık Diplomalarını” almanın sevincini yaşıyordu. Hafızların mutluluğu ve heyecanından daha çok ebeveynlerin heyecanları görülmeye değerdi.

HAFIZLIK SİSTEMİNİN GELİŞTİRİLMESİ

 

Diyanet İşleri Başkanlığı, ilçe Müftülükleri tarafından üç ayda bir düzenlenen bu sınava katılan bütün hafız talebelerini tebrik ve takdir eden Fatih Medreseleri Genel Başkanı Sayın Masum Bayraktar Hoca Efendi, Mekke-i Mükerreme’de yaptığı konuşmasında; “Hafızlık, çok kıymetli ve çok şerefli bir iştir. Allah-u Teâla Hazretleri bu yavrularımıza kendi kelamını hediye etmektedir. Hafızlar, yarın ahirette ailesinden 70 kişiye şefaatçi olacaklardır. Hafızlık sistemini geliştirerek daha nice hafızların yetişmesini sağlamak biz Müslümanların vazifesidir. Bu müesseseyi ayakta tutmak, bu yetişen yavrulara sahip çıkmak ve bu evlatların önünü açmak gerekir. Bir talebenin hafız olabilmesi için ortalama 2-3 sene gibi bir zaman gerekmektedir. Verilen bütün emekler, çekilen sıkıntılar boşa gitmemeli. Nasıl ki çocuklarımızın geleceğini düşünüyorsak hafızların geleceğini de iyi değerlendirmeliyiz.” dedi.

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI’NDAN İSTEK

 

Genel Başkan konuşmasının devamında; “Yarın bu yavruların önüne diploma zorunluluğu çıkararak onları Kur’an’dan uzaklaştırmamalıyız. Nasıl ki bu yavrular özel medreselerde hafızlık eğitimlerini tamamlayıp Diyanet İşleri Başkanlığı bu talebeleri imtihan ederek “Hafızlık Diploması” veriyorsa Milli Eğitim Bakanlığı da hafızlık yapan ve özel medreselerde okuyan talebelere belirledikleri müfredata uygun olarak yaşını dolduranlara sınav neticesinde hem ilkokul diplomalarını verebilir aynı zamanda hafızların yetişmesini ve çoğalmasını sağlayabiliriz” sözlerini ifade etti.

HAFIZLIK MUKADDES BİR MÜESSESE

 

Masum Bayraktar Hoca Efendi son olarak; “Nice veliler diploma zorunluluğu yüzünden evlatlarını hafızlık gibi mukaddes bir müesseseden mahrum bırakmak zorunda kalmaktadır. Bunun için hafızlık eğitimi veren medreselere özel bir hak getirilebilir, hem ülkemize hem de İslam âlemine hayırlara vesile olacak bir çalışmaya imza atmış oluruz. Bizler Fatih Medreseleri olarak daha nice hafızlar yetiştirmenin gayreti içerisindeyiz. Tüm halkımızdan dualarını talep eder, muvaffak olmayı Cenab-ı Hak’tan niyaz ederiz” diyerek konuşmasını tamamladı.

 

Bir sonraki hafızlık imtihanı Temmuz ayında yapılacak olup çalışmalar yoğun bir şekilde devam etmektedir.

 

 

Yorum yapın