Örnek Genç Trabzon Konferansı | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Örnek Genç Trabzon Konferansı


Fotoğraf Galerisi-4

TRABZONDA BİR ÖRNEK GENÇ VARDI

 

Trabzon yine tarihi günlerinden birini yaşadı. Zaman zaman sahabe dönemine, zaman zaman ecdadımız Osmanlıya, zaman zaman duygularımıza, zaman zaman göz yaşlarımıza hakim olamadığımız örnek bir konferans vardı Trabzon’da. Bu konferansa, başta İstanbul’dan, Türkiye’nin muhtelif yerlerin den ve Trabzon’dan katılan bütün herkese teşekkür ve şükranlarımızı bir borç biliyoruz. Bu kıymetli günde bizleri mahcup ve mağdur etmeyen yüce Rabbimize de hamd ediyoruz.

 

Konferansımız, Kurşunoğlu camii imamı Tevfik hocanın okumuş olduğu Kur’an tilaveti ile başladı. Açılış konuşmasını İstanbul’dan programımıza katılan Fatih Medreseleri Heyet kurulu üyelerimizden Yasin Başkeser Hocamız yaptı. Daha sonra programımızın gülleri olan 5-6 yaşlarındaki minik yavrularımız ayet ve hadisler okuyup mana verdiler, peşinden de insanlara çok önemli mesajlar verdiler. “Ben 5 yasında Kur’an-ı Kerimi okumayı öğrendim Hafız olacağım inşallah! Sizlere de çocuklarınızı Fatih Medreselerine gönderip Kur’an-ı Kerim öğretmenizi tavsiye ediyorum.” Çocuktan al haberi derler ya alan aldı almayan kaldı. Daha sonra minik yavrularımız programda özellikle üzerinde vurgu yapılan “Örnek Bir Genç” ile alakalı bir şiir okudular. Bu şiirde mana itibari ile Örnek Bir Genç olma ile alakalı önemli mesajlar vardı. Okunan bu şiiri yazımın sonunda sizlerle paylaşmak istedim.

 

Daha sonra genç hocalarımızdan ve Fatih Medreseleri Bölge Müdürlerimizden Fatih Uslu Hocamızda Sultan Fatih’in genç yaşına rağmen nasıl İstanbul’u fethettiğini anlattı. Bu günkü gençliğe de mesajlar verdi.

 

Yine Fatih Medreseleri Medine Mescidi genç hocalarımızdan Muhammed Oruç önce bir aşır, daha sonrada trafik kazasında kaybetmiş olduğu annesine atfen duygulu bir şiir okudu.

 

Programın sonunda kıymetli Hocamız, günün önemi hakkında ki konuşmasın da örnek bir genç olarak Musab bin Umeyr’i misal vererek, Müslüman oluşunu, Hoca olarak Medine’ye gönderilişini ve şehadeti ile alakalı etkili bir konuşma yaptı. Programın en önemli, maksadın hasıl olması ile alakalı, Programı toparlayan bölüm bu bölüm oldu. Hocamıza teşriflerinden dolayı teşekkür ediyoruz. İstanbul’dan Trabzon’a sırf bu Programa katılmak için geldiler. Mevlam kendilerinden razı olsun inşallah!

 

Programımızı Fatih Medreseleri Erzurum Bölge sorumlumuz olan Ali Akkuş Hocamızın, göz açan camii imamı Hasan Hocamızın teşekkür konuşmaları ile tamamladık. Örnek genç programı ile örnek bir genci sunmaya çalıştık. Gelecekle aramızda köprü olan gençliğimize mesajlar vermeye çalıştık. Katılımlarından dolayı herkese teşekkür ediyorum!!
Vesselam.

 

 

BİR GENÇLİK İSTİYORUZ

 

Sadece Rabbine secde edecek,
Hiçbir kula, kul olmayacak,
Her zaman adâlet terazisiyle tartacak,
Bir gençlik, bir gençlik istiyoruz…

Vatan, millet için canını veren,
Düşmanını yerden yere seren,
Ayrılık nifaklarına son veren,
Bir gençlik, bir gençlik istiyoruz…

Hak dedi mi, dizleri çözülen,
İman dedi mi, kalbi titreyen,
İslam dedi mi, ruhu gençleşen,
Bir gençlik, bir gençlik istiyoruz…

Peygamber dedi mi, saygı gösteren,
Ahlâk dedi mi, edeple hayâ eden,
Rabbinin rızasını gözeten,
Bir gençlik, bir gençlik istiyoruz…

Kur’an a sımsıkı sarılan,
Onun aşkıyla yanıp tutuşan Öğrendiğini öğretmeye çalışan,
Bir gençlik, bir gençlik istiyoruz…

Namaz dedi mi alınları aşınan
İbadetlerini aksatmadan yapan,
Allah’ın emirlerine yapışan
Bir gençlik, bir gençlik istiyoruz…

İlim için dünyayı dolaşan,
Bir harf öğrenmek için köle olan,
Allah korkusundan her an ağlayan,
Bir gençlik, bir gençlik istiyoruz…

 

Yorum yapın