05.04.2015 Tarihli Pazar Sohbeti | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

05.04.2015 Tarihli Pazar Sohbeti


Fatih Medreseleri Genel Merkezi’nde her pazar olduğu gibi feyizli sohbetler devam ediyor…

Masum Bayraktar Hoca Efendi’nin konuşmasının ardından Mesut Özdemir Hocamız Hadis okudu, Yavuz Selim Ulusal Hocamız ise Mektubat okudu.

Hoca Efendi’nin sohbetinden kısa kısa;

İnsan güzel şeyler düşünürse manevi olarak güzel şeyler yaşar.

İnsan elindekileri paylaşırsa Mevla’m ona daha güzel şeyler verir. Mevla Teala’nın marifetlerinde mağfiretlerinde son olmadığından dolayı güzelliklerinde sonu yok.

Yaşanan iki büyük sıkıntı. Birincisi, nefsani duygularımız, arzularımız ve şeytan bize sıkıntı verir, bizi Allah’ı bilme yolundan engellemeye çalışır.

İkincisi ise Mevla Teala bize güzel zevkler verir biz o zevklerde kalırız. Aslında o zevklerde kalmayacaktık yolumuza devam edecektik maksadımız Allah’ı bilmek olacaktı hakikatleri bilmek olacaktı.

Ok ile yayın birbiri ile iç içe olduğu gibi Mevla Teala ile iç içe olmalıyız son derece yakın olmalıyız.

İnsanın tek başına yürümesi zordur, ama işin eğitimcisi ile beraber olursa insan her sıkıntının üstünden gelir Allah’ın izniyle.

Hazreti Allah buyuruyor; “Sizden önceki ümmetlerde bir takım sıkıntılar” oldu araştıralım bakalım neler oldu. Çok ciddi sıkıntılar ile imtihan oldular işkenceler yaptılar, demir taraklarla etlerini kemiklerinden ayırdılar, testerelerle kestiler, taşladılar, demirleri kaynattılar sırtlarına dayadılar, boğazlarına ipler takıp sıcaklarda dolaştırdılar, her türlü işkenceyi yaptılar. Netice laf dinleyen müminler her zaman kazandılar.

Uhud savaşında Peygamber Efendimiz (s.a.v) elli okçu için dedi ki o tepeden aşağı inmeyin. 42’si indi, sözü dinleyen 8 kişi kaldı bu sefer kazanılmış savaş kaybedilme durumuna geçti. Söz yere düştü kazanılmış savaş kaybedildi.

Hocamızın Sohbeti

Mesut Hocamızın Sohbeti

Yavuz Selim Hocamızın Sohbeti

Yorum yapın