Aile Bakanlığı Evlilik Öncesi Eğitimleri Vermelidir | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Aile Bakanlığı Evlilik Öncesi Eğitimleri Vermelidir


Gençlerimize İstenilen Kıvamda Eğitim Veremiyoruz

 

Aile müessesesi basit bir şey, sıradan bir şey değildir. Evlendim üç gün sonra ayrılalım böyle bir şey olabilir mi? Ufacık şeylerden dolayı ayrılmak olur mu? Olmaz bu ne insani ne İslami bir ahlaktır.

 

Bir aile reisi olacaksın, bağıracaksın, kızacaksın, darılacaksın,  herkesi üzecek misin? Aile reisi böyle mi olur? Olmaz.

 

Aile annesi, hanımı olacaksın, çocuğunu eve bırakıp gaddarca ölüme terk etme durumunda olabilir mi? Bir anne, günlerce tatil yapacak ve geleceksin iki aylık çocuk açlıktan ölmüş olacak, buda normal mi olacak? Olmaz.

 

Ama bunların sebebi, aile hayatında o güzelliği gençlerimize istenilen kıvamda veremediğimiz için. Bir aile reisi, aile reisliğini güzel yaptığı takdirde huzuru ilahide Allah’ın gölgesiyle gölgelenecek. Bir anne, gerçekten anneliğini yaptığında cennet o annenin ayakları altında. İşte bu şuuru veremezsek bu aileler son derece perişan olur.

 

Şimdiki eğitime baktığımızda, okul hayatından başlasın ve bitirsin, gerçekten aile hayatını kuracak, muhafaza edecek bu ciddiyeti verecek bir sistem var mı? Yok, olsaydı zaten böyle olmazdı.

 

O zaman bu işin yolu aile kurulmadan önce mutlaka temellerini sağlam oturtturacağız, eğitimini illa vermemiz lazım.

 

Helal olmasına rağmen Allah’ın lanet ettiği, gazap ettiği şey boşanmaktır, o yüzden Mevlam halkımıza duyarlı bir şekilde bu eğitimleri vermeyi nasip etsin.

 

Aile bakanlığı bu konuların üzerinde durmalıdır. Çünkü onlara lazım. Madem aile bakanlığını yapıyorsun, o zaman evvela bu aileyi nasıl kuracağız, nasıl bir eğitim alması lazım ve çocukları nasıl yetiştirmemiz lazım bunlara bakmalıyız.

 

 

 

Yorum yapın