Bir Ailenin Kuruluş Sebebi Nedir? | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Bir Ailenin Kuruluş Sebebi Nedir?


5

AİLE FERTLERİNİN DİKKAT ETMESİ GEREKENLER

 

Efendimiz (s.a.v.) buyuruyor; “Evleniniz, çoğalınız, sizin çokluğunuzla övüneceğim”

 

Çoluk çocuk sahibi olmak kıymetli bir şey, ama eğer yetiştiremezsen en tehlikeli ölçüsünü söylüyorum, peygamberimizin övüneceği bir evlat yetiştirmiş olacaksın.

 

Düşünsene mahşerdesin Resulüllah’ın huzurunda, Mevla’nın huzurunda, Resulüllah’ın karşısında Resulüllah seninle övünecek, evladınla övünecek durumun nasıl bir inceler misin? Kendimize bir bakalım Peygambere, peygamberlere hatta meleklere ve Allah’a karşı işte benim falanca ümmetim Ya Rabbi bununla övünüyorum diyeceği bir ümmet miyiz? Evladımız bu durumda mı? Bu şekillerde mi yetişiyor? Herkes bir kontrol etsin. Allah’ım inşallah peygamberimizin beğendiği, razı olduğu ümmetinden olmayı ve evlatlar yetiştirmeyi hepimize nasip eylesin.

 

Şimdi soruyorum size, evladın kurban İsmail (a.s) ne yaptı tak yattı teslim oldu doğru mu? Böyle evladın olmasını ister misin o zaman sen İbrahim (a.s) ol. Sen İbrahim (a.s.) olmadan evladın İsmail (a.s) olur mu? Bir gün düğün sohbeti yapıyordum kadınlara anlatıyorum Hatice annemizin ahlakına bakın Hatice annemiz gibi olun kadınlar cevap verdi onlar peygamber ahlakında olsun bizde Hatice annemiz gibi oluruz diye…

 

O yüzden Allah evlatlarımızı da hayırlı eylesin güzel yetiştirmeyi hepimize nasip eylesin.

 

Ancak çok önemli bir şey söylüyorum; evladının gelecek diye nitelendirdiğin dünya hayatında aç kalmaması ve açıkta kalmaması için aman o evladım rahat geçirsin dediğin için bütün mücadelesini veren sen, imanını muhafazası için aynı mücadeleyi vermiyorsun? İncele kendini görürsün. Bak aman aç kalmasın açıkta kalmasın evet doğru tebrik ediyorum güzel, evladını düşünüyorsun. Ama niye düşünmüyorsun ki bu evladım imansız kalmasın.

 

Ayetlere baktığımızda, peygamberlerin evlatlarına tavsiyelerine baktığımızda hazreti Allah buyuruyor; onlar şunu tavsiye ediyor peygamberler aman evladım aman sakın ölmeyin ölmemek mümkün mü? Ölmemek mümkün değil demek ki ölçekler nasıl oluyor, Müslüman olarak ölün Hz. Allah kime söylüyor peygamberimizin evlatlarına tavsiyelerini bizlere bildiriyor.

 

Allah’ım burayı da güzel anlamak hepimize nasip eylesin evlatlarımızı güzel yetiştirmeyi hepimize nasip eylesin

 

Kadınlara duyuru; Peygamberimize gelmişler ya Resulüllah demişler sana secde etmek istiyoruz. Efendimiz asla Allah’tan başkasına secde olmaz buyurdu. Eğer Allah’tan başkasına secdeye müsaade edilmiş olsaydı hanımların beylerine secde edilmesine müsaade ederdi .

 

Sohbetin devamı için videoyu izleyebilirsiniz…

 

 
haber112313022

Yorum yapın