Hayat Dersi Konferansı – Atakent Kültür Merkezi | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Hayat Dersi Konferansı – Atakent Kültür Merkezi


dsc_005307 Mart 2012

Çanakkale Şehitlerini Anma Programı

Hayat Dersi Konferansımız Ümraniye Atakent Kültür Merkezi’nde 20.00’da başladı.

Program Maltepe hocalarımızdan Muhammed Fatih Hocanın etkili Kur’an tilavetiyle başladı. Daha sonra açılış konuşması yapmak üzere Fatih Medreseleri Heyet Kurulu üyelerinden Ahmet Binici Hoca kürsüye gelerek, kısa bir konuşma yaptı. Binici Hoca konuşmasında; Fatih Medreseleri’nin, Çanakkale ruhunu yaşatmak için mücadele verdiğini ve onun için de bu tür programların tekrar tekrar yapılmasının gerekli olduğunu belirtti.

Açılış konuşmasının ardından bu kez kürsüye, Fatih Medreselerinde okuyan küçük yaştaki talebeler çıktı. Çok küçük yaşta olan talebelerin, Ayet ve hadisleri okuyarak mana vermeleri,  salonda şaşkınlığa neden oldu. Ayrıca bir talebenin “Kâfirlerin İslam’ı yok etmek için her türlü yola başvurduklarını, ancak kâfirler istemese de Allah’ın nurunu tamamlayacağını” hatırlatması, salonda duygulu anların yaşanmasına neden oldu.

Fatih Medreselerinde okuyan genç talebelerden Enes Canpolat, Merhum Mehmet Akif Ersoy’un Çanakkale şehitlerine yazdığı güzel şiirini okudu.

Daha sonra sözü alan, Fatih Medreseleri Genel Başkanı Masum Bayraktar Hocamız konferansa başlamadan önce salondaki dinleyicilerden Çanakkale’deki şehitlerimizin ruhlarına hediye edilmek üzere üç İhlas ve bir Fatiha okumalarını istedi.

Çanakkale Savaşı’nı anlatmadan önce Peygamber Efendimizin ve ashabının yaşadıklarına dikkat çeken Genel Başkan, o gün yaşananlarla Çanakkale Savaşı’nda yaşananların aynı olduğunu söyledi. O gün müşrikler Peygamber Efendimiz (s.a.v) ve ashabını yeryüzünden tamamen silmek istiyorlardı. Aynı küfür zihniyeti Çanakkale Savaşı’nda da Osmanlı’yı yani İslam’ı yok etmek istiyordu. Sahabe ile Çanakkale Savaşı’ndaki askerlerin durumlarına bakıldığında bir fark görülmeyeceğini, çünkü her ikisinin de güzelliğini Kur’an ve Allah Resulünden aldığını belirten Masum Bayraktar Hoca ayrıca küfrün İslam karşısında her zaman tek millet olduğunu da söyledi.

Bugün Müslümanlar olarak yeryüzünde başarılı olmak istiyorsak, söz sahibi olmak istiyorsak ve küffarın bizden çekinmesini istiyorsak Allah (c.c.) ile barışık olmalıyız diyen Genel Başkan, küfür karşısında Müslümanlarında tek yürek olması gerektiğini belirtti.

“Yerlerin ve göklerin ordusu Allah’a aittir” ayeti kerimesini okuyan Genel Başkan Allah’a iman ederek mücadele verildiği takdirde Allah’ın yardımının da kesin olacağını söyledi.

Son olarak Masum Bayraktar Hoca, Çanakkale savaşında kâfirlerin, Müslümanları savaşla yenemeyeceğini anladıklarını, o nedenle sistem değiştirdiklerini, çeşitli oyunlarla biz Müslümanları İslam’dan uzaklaştırarak kendilerine benzettiklerini ve bu olumsuz durumdan kurtulmak için de dinimize, evlatlarımıza, geçmişimize sahip çıkılması gerektiğini söyledi. Ayrıca dinimize, evlatlarımıza, geçmişimize sahip çıkmadığımız takdirde başkalarının mutlaka sahip çıkacağı uyarısında bulundu.

Programın sonunda 253 bin şehit için okunan 253 Hatmin duası yapıldı.

Talebelerin Sunumu

 

Çanakkale Şiiri


 

Fatih Medreseleri Genel Başkan Masum Bayraktar Hocamızın Çanakkale Konuşması (Kısım-1)

 

Fatih Medreseleri Genel Başkan Masum Bayraktar Hocamızın Çanakkale Konuşması (Kısım-2)

 

Fatih Medreseleri Genel Başkan Masum Bayraktar Hocamızın Çanakkale Konuşması (Kısım-3)

 

Fatih Medreseleri Genel Başkan Masum Bayraktar Hocamızın Çanakkale Konuşması (Kısım-4)

 

Fatih Medreseleri Genel Başkan Masum Bayraktar Hocamızın Çanakkale Konuşması (Kısım-5)

 

Yorum yapın