Hocamızın 04.04.2014 Cuma Sohbeti ve Hutbesi | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Hocamızın 04.04.2014 Cuma Sohbeti ve Hutbesi


Masum Bayraktar Hoca Efendi’nin 04.04.2014 tarihli cuma sohbeti ve hutbesi

Cuma Sohbetinden başlıklar;

Adet haline gelen Cuma hutbesi alışkanlığını bırakmamız lazım, anlatılanları hayata geçirme hususunda mücadele vereceğiz, gayret göstereceğiz.

Rabbimiz iman edenlere buyuruyor ki, “Sizi elem verici bir azaptan kurtaracak bir ticaret size bildireyim mi?  bizde buyur Ya Rabbi diyoruz, Rabbimiz de  “O zaman Allah’a İman edin.” Dikkat edelim Ayeti Kerime’nin başında Hazreti Allah “iman edenlere” buyuruyor; çünkü Allah’ı tanıma konusunda, bilme konusunda ve güvenme konusunda eksikliğimiz var demektir.
Önderim, örneğim dediğin Peygamberimizin yaşantısı senin hayatında ne kadar var?

Daha genciz yaparız diyoruz, Gençken yapacağız gençliğimizi Allah yolunda harcayacağız.

Cuma Hutbesinden başlıklar;

“Kuran’ın hükümlerini gizliyorlar, Kuran’ın hükümlerini yaşatılmasında bir mücadeleleri yok, az bir menfaat karşılığında Allah’ın ayetlerinin değiştirmeye kalktılar, Allah’ın hükümlerini yaşama hususunda mücadele verdiler, dünya için Kuran’ı terk ettiler, sadece kendi dünyalarını ve zevklerini düşündüler Allah’ı dikkate almadılar” buyuruyor Hazreti Allah; “işte onlar yemiyorlar ancak ateş yiyorlar” buyuruyor Hazreti Allah.

Hazreti Allah; “Benim ayetlerimi gizleyenlerle ahirette de konuşmayacağım temizlemeyeceğim onları” buyuruyor.

Allah Resulü (s.a.v.) bir hadisi şerifinde buyuruyor ki “Allah (c.c.) üç sınıf insan ile ahirette konuşmayacak ve onları temizlemeyecek, Zinakar yaşlı, yalancı lider, gururlu ve kibirli fakir”

Peki Zinakar yaşlı kimdir? Yalancı lider vasfına kimler girer? Gururlu fakir kimdir?

 

Yorum yapın