Hocamızın 29.08.2014 Tarihli Cuma Sohbeti ve Hutbesi | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Hocamızın 29.08.2014 Tarihli Cuma Sohbeti ve Hutbesi


Hocamızın Cuma Sohbetinden;

Mevla Teala’nın razı olduğu yolda öncü olmak lazım, Kötülüğün öncüsü olmaktan Mevla bizleri muhafaza eylesin.

Mesela baba aile hayatında evlatlarına örnek olacak, misal düğün yapacaksın ama İslami usullerle üzere değil, önceden o ailede düğünler İslam üzereydi, sen yaparsın her şey senle başlar kötülüğe öncülük yapmış olursun. Ama tam tersi olursa sen kazanırsın. Mevla iyi işlerde öncülük yapmayı nasip eylesin.

Allah’ın mescitlerini tamir eder kim sahip çıkar?

Allah’a iman edenler, ahirete iman edenler, namazını dost doğru kılanlar, zekâtını verenler onların özelliği ancak Allah’tan korkarlar Mevla bu özelliği her anımızda taşımayı nasip etsin.

O kimseler ki, Rabbim Allah dediler. Mevla’m kendisi ile barışık olmayı nasip eylesin.

Aylar geceler yıllar geçer, insan sonsuz nimetler veren rabbine karsı 1 dakikasını ayırmaz. Hayat biter 20 sene 40 sene geçer kendimizi toparlama konusunda bir adım gidemeyiz ayni yerde sayarız. O yüzden Rbbbimizle barışık olmalıyız. Kendimizi kontrol etmeliyiz, Rabbimizin huzurunda devamlı boyun eğmeliyiz, yanlışlarımız için eksiklerimiz için özür dilemeliyiz.

Rasulullah şeytana soruyor; “onları nasıl helak ediyorsun”

Şeytan; “yanlış yatırmakla”

Efendimiz; “peki onlar seni nasıl helak ediyor”

Şeytan; “Özür ile” diyor.

Şeytan şimdi taktiği değiştirmiş, onların kalplerine öyle kötü düşünceler veriyorum ki, ona göre ben çok iyiyim diyorsun.

Önderin örneğin o, bu, şu değil, Efendimiz (s.a.v.). Mevla’mız bizi Efendimizin övüneceği bir ümmet olmayı nasip eylesin. Ama bunun yollu Rabbimiz ile barışık olmaktan geçer Mevla’mız buyuruyor Ki; “onlar rabbim Allah dediler” bunu zevken söyleriz, zevkende yaşarız eksiğimiz olmaz mı? Olur ama ondanda özür dileriz.

Ancak günlerimizi haftalarımızı kaybetme tehlikesi yaşamayalım zaman kaybı yaşamayalım.

Hocamızın Cuma Hutbesinden;

İnsan bahane üretmeyi sever. Ahirette İnsan Mevla’ya müracaat ediyor, “Ya Rabbi bizi dünyaya gönder, dünyaya gönderirsen iyi ameller Salih ameller yaparız.” Allah diyor ki; “onlar yalan söylüyorlar, onlar dünyaya dönerse ayni yaptıklarına devam edecek”

O yüzden bu insanın nefsi terbiye olmadığı müddetçe insan değişmez, bize yakışan nefsi terbiye etmektir.

Mevla buyuruyor; “benim namazım, ibadetlerim, hayatim ölümüm alemlerin Rabbi olan Allah içindir.” Yani Rabbimiz nasıl isterse öyle yaşayalım.

Rabbimize hiç bir şeyi şirk koşmayalım. Şirk nasıl olur rabbimizin emrettiği şeyi yerine getirmezsen yasak olana gidersen sirk olur. haramda çare var zanneder, ticaretinde yalan konuşmaya kalkarsan şirk olur. Ticaretin yalansız olacak, faizsiz olacak, farkında olmadan Mevla’ya şirk koşmuş olursun o yüzden hayatımızı Mevla’ya karşı ayarlayacağız.

Efendimiz buyuruyor; “eğer siz Allah icin olursanız geceleri yağmur, gündüz güneş rahmet olur, ama yapmazsak ortalık karışır eğer biz istenilen kıvamda olursak her şey istenilen kıvamda olur.

Cuma Sohbeti

Cuma Hutbesi

Yorum yapın