Kendimizi Hesaba Çekelim Başarılı Olalım | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Kendimizi Hesaba Çekelim Başarılı Olalım


Bu Sorulara Cevap Verebilecek Miyiz?

 

Sizlere kısaca bir malumat vermek istiyorum. Geçen haftalarda kız kardeşimiz, Hoca kardeşlerimizden birisinin hanımı, bir tanesinin de kız kardeşi 36 yaşındaydı kendisi. Gittik kendi ellerimizle gömdük.

 

Cenaze de cemaate şunu söyledik. Size de şunu söylemek istiyorum. Orada hazırlık belli, sorular belli. Rabbin kim diye soruyorlar, Allah dersin. Peygamberin kim diyorlar, Muhammed Mustafa (s.a.v)  dersin. Kitabın ne diyorlar, Kuran-ı Azimuşşan. Dinin ne, İslam dersin. Kıbleni sorarlar, bilmiyorum onu söyleyebilir misiniz. Kâbe dersin ama, kabul ederler mi bilmiyorum.

 

Kardeşlerin kim, müminler dersin. Gözlerini haramlardan koruyabilir miydin diye sordum. Bizim cemaat, onu sorarlar mı diye sordu. Derlerse ki kulaklarını haramlardan sakındırabilir miydi. Hoca öyle bir şey olabilir mi falan. Dilini yalanlardan, gıybetlerden, iftiralardan, küfürlerden sakındırabilir miydi. Ne oldu tutuştun bak.

 

O yüzden arkadaşlar hiç ummadığın zaman geliyor, geldiğinde de sorular bunlar. Zor yok ama hazırlık lazım. Yoksa mahcup olursun. Bırak mahcup olmayı, çok daha kötüsünü söylüyorum mahcup edersin. Hocam kimi, evvela Peygamberini edersin, etrafındaki dostlarını edersin, hocaların varsa büyüklerin varsa onları edersin. Onlar derler nasıl bir adam bu ya. Bundan dolayı ne mahcup olalım, ne de mahcup edelim. Başarılı olalım işi tamamlayalım.

 

 

 

 

fatihmedreseleri-haebr

Yorum yapın