Medine Mescidi Sohbeti 14.03.2013 | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Medine Mescidi Sohbeti 14.03.2013


Küfür varsa iman yoktur. İman varsa küfür yoktur. İkisi bir arada olmaz. Eğer nefislerimizi terbiye etmezsek bir gün bizi alt üst ederler. Tehlikeli hallerden Mevla Teala hepimizi korusun.

 

Mevla Teâlâ buyuruyor; “Ey iman edenler! Sözlerinizi yerinize getirin” Bir Müslüman’a yakışan hem Rabbine hem insanlara karşı sözlerini yerine getirmektir. Çünkü sözler yerine getirilmediği için güvence kalktı. Bunun en büyük örneğini kredi kartlarında çekiyoruz.

 

Bir Müslüman sadaka verse bir sevap kazanır, ama Müslüman bir kardeşine borç verse 18 sevap kazanır. Ama borç verdiği kimseler sözünde durmayınca kimse borç vermiyor. Sonrasında resmi tefecilere düştük. Bunların hepsi sözlerimizde durmamamızdır. Sözünde durmayanda münafıklık alameti vardır.

 

Yeryüzündeki Müslümanlar arasında bozgunculuk yapanlar, iftiralarla insanların beynine şüphe düşürenler, sanki insanları iyiliğe teşvik ediyormuşçasına, kalplerine şüphe veren olmaktan Allah’ım hepimizi muhafaza eylesin. Çünkü onlar üzerine Allah (c.c.)’ın, Peygamberlerin ve tüm insanların laneti olur.

 

Dünya da ne kadar kaldın diye Mevla Teala soracak ve insan da diyecek ki; “Ya bir gün, ya da bir günden daha az” Bu az dünyayı, ahiret hayatına tercih etmeyelim.

 

Mevla Teala buyuruyor; “Rabbinize yönelin” Kendimize sormalım Rabbimize nasıl yöneliyoruz, nasıl boğun eğiyoruz, her türlü güveniyor muyuz?

 

Kalbin temizliği ancak Allah ifadesi ile temiz olur. Bu konuda Peygamberimiz (s.a.v.) şöyle buyuruyor;  “Mümin kulun kalbi Beytullah (Allah’ın evidir)”

 

 

İMAN VE KÜFÜR BİR ARADA OLMAZ

 

SÖZLERİNİ YERİNE GETİRMEYENLERİN DURUMU

 

BORÇ VERMENİN EHEMMİYETİ

 

YERYÜZÜNDE BOZGUNCULUK YAPANLARIN DURUMU

 

RABBİMİZE NE KADAR YÖNELİYORUZ HİÇ DÜŞÜNDÜK MÜ?

sohbetmasnsertt

Yorum yapın