Medreselerin Bugünkü Durumu | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Medreselerin Bugünkü Durumu


hocam-sohbettt

Fatih Medreseleri Genel Başkanı Masum Bayraktar Hoca Efendi’nin sohbetinden bir bölüm

 

Efendi hazretlerimiz buyuruyor ki Adem Aleyhisselam’dan kıyamet sabahına kadar iman küfür mücadelesi devam edecek.  Allah (c.c.) imtihan edecek buyuruyor.

 

O günkü imtihanımız neydi biliyor musunuz? O günkü imtihanımız medreselerimizi basıyorlardı, polisler ne yapıyorsunuz burada Kur’an mı okutuyorsunuz, hadi bakayım hadi boşalt hadi bakalım   evlerin kapılarını mühürlüyorlardı.

 

Diyeceksiniz ki hocam şimdi rahatsınız.  Mübarek şimdi medreselerimizi kilitlemiyorlar ama medreselerimizin içindekilerini aldılar biliyor musun?

 

Bu seneden bahsedeyim size bu sene  normalde 4 yaş 4 ay 4 günlük iken talebeyi alıyorduk. Aldığımız bu talebeyi 15 gün alıştırma yapıyor, 3 ayda Kur’an-ı Kerim’e geçiyor, 3 aydan sonrada 1 sene üzerinde de hafızlığa hazırlanıyor, ezberlerini yaptırılıyor ve bir buçuk sene sonra hafızlığa başlatmamız gerekiyor.

 

Sonra ne yapıyorlar biliyor musun? 3.200 talebemizi bu sene hafızlığa başlatacakken hepsi elimizden gitti. Hoca işte okutun medreseler açık. Ne açığı neresi açık medreseye sadece kilit vurmuyorlar. Yoksa neresi açık, her tarafı kapalı. Kimse kendini kandırmasın yalandan açık demeyin,  gelin Allah rızası için görün anlatıyorum işte size.

 

Medresenin kapısı açık doğru ama medreseye talebe lazım. Sen talebeyi 12 sene kitlersen 6 yaşında bir çocuğu aldın 12 sene çocuğu kilitledin 18 yaşına geldi eğer bu çocuk ondan sonra da askerlik filan havasıyla gitti eğer o okullarda istenilen eğitimi vermezsen soruyorum sana ondan sonra ne bekliyorsun bu gençlikten. Mevlam buraları çok iyi anlamak nasip etsin.

 

 

Yorum yapın