Mehmet Eyvaz Hocamız'ın Sohbetinden… | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Mehmet Eyvaz Hocamız’ın Sohbetinden…


HADİSLER IŞIĞINDA CİHAT NASIL YAPILMALI?

Fatih Medreseleri Genel Merkezi’nde 08.02.2015 tarihli Pazar sohbetinin hadis bölümünde okunan hadisler günümüzde İslam adına cihat yaptıklarını zannedenlere cevap niteliğindeydi.

Kaynaklarıyla beraber okunan Hadis-i şeriflerle konuya aydınlık getiren yayın kurulu koordinatörü Mehmet Eyvaz hoca; Maalesef bir takım insanlar ve gruplar İslam adına cihat ediyorum zannederek İslam’a ciddi mana da zarara veriyorlar. Biz bunlara Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’in bizzat kendi ifadeleriyle cevap verdik. Her şeyin ölçüsü Kur’an ve sünnettir. Bu hayatımızın her alanında böyle icra edilmeli. Bunun dışında yapılan her hareket hem kendimize hem de bütün Müslümanlara zarar vermektedir, dedi.

ÖLDÜRMENİNDE BİR ADABI VAR

Öldürmenin de ölçüleri olduğuna vurgu yapan Mehmet Eyvaz hoca; Peygamber Efendimiz (s.a.v.) “Öldürme konusunda insanların en iffetlisi (ölçülüsü) ehli imandır” buyuruyor.

Şimdi bu kendini bilmez insanlar önlerine çıkan herkesi İslami adabın dışına çıkarak yakarak ve işkencelerle öldürüyorlar. Bu tarz öldürme şeklinin hayvanlara bile uygulanması caiz değildir. Kaldı ki insana böyle bir şey yapmak akıl işi değil, zulümdür, dedi.

Yorum yapın