Proje Uganda | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Proje Uganda


Şimdi siz kıymetli izleyicilerimizle dünyanın öbür ucunda bir Afrika ülkesi olan Uganda’ya uzanacağız. Ve oradaki Müslüman kardeşlerimizin Müslüman çocuklarının hangi şartlarda yaşadıklarını ve eğitim almaya çalıştıklarını hep beraber izleyeceğiz.

Burası Afrika’da bir ülke Uganda. Şükürler olsun Müslümanların gayretleriyle İslam buralara da ulaşmış. Ancak her yerde olduğu gibi İslam ve Müslümanlar burada da garip kalmışlar. Eğitim gördükleri yerlerde ne bir pencere var ne bir kapı ne yazacak bir tahta ne de önlerine gelen bir yemek var? Ancak onlar bütün bu zorlukları, her türlü yokluğu göğüsleyerek burada dinimiz İslam’ı öğretmeye ve öğrenmeye çalışıyorlar.

Ancak zorluklara, açlığa yenilenler de var. Hemen medresenin karşısında bir de misyonerlik faaliyetleri yürütülen bir okul var. Burada ne pencere eksik ne kapı. Yemekte var. Ancak verilen eğitim Hristiyan olma şartıyla veriliyor. Maalesef yokluk yüzünden Müslüman olan çocuklar burada Hristiyanlaştırılıyor.

Evet kıymetli Müslümanlar!

Beraberce oradaki şartları inceledik. Şimdi hepimiz bir Müslüman olarak kendimizi muhasebe etmeli ve sormalıyız?  1- Bizler memleketimizde şükürler olsun huzurlu bir şekilde yaşamlarımızı idame ettirirken onlar gibi dini eğitimimiz için elimizden geleni yapıyor muyuz? 2- Dünyanın neresinde olursa olsun Müslümanların sıkıntılarıyla ve ihtiyaçlarıyla ‘’ Müslümanlar Ancak Kardeştir’’ ayet-i kerimesi gereğince yeteri kadar ilgilenebiliyor muyuz? Bizler Fatih Medreseleri Vakfı olarak yerinde gördük ve inceledik şimdi ise sizinle bunu paylaşmış olduk.

Kıymetli Müslümanlar!

Bizler bu durumun gidişatına dur demek için Uganda’da bin bir türlü sıkıntı ve açlık içinde dinimiz İslam’ı orada temsil eden bu kardeşlerimiz için bir yardım kampanyası başlatıyoruz. Bir kardeşimiz Hocam bir penceresini ben yaptırabilirim diyebilir. Başka bir kardeşimiz bir günlük yemeklerini ben karşılayabilirim diyebilir. Veya güçlü bir kardeşimiz Ben burayı tek başına yaptırabilirim der.

Bu hareketler ahirette insanı Ebubekir Sıddık Efendimizle beraber edecek hareketlerdir.

Yorum yapın