Sayın Başbakanım! | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Sayın Başbakanım!


SAYIN BAŞBAKANIM;

 

Sizinle, bu ümmetin en büyük değeri, olmazsa olmazı olan medreseler, hafızlık ve hocalık sistemi ile alakalı yaşadığımız sıkıntıları paylaşmak istiyorum. Medreselerimizde bir çocuk 4 yaş, 4 ay, 4 günlük iken eğitime başlar. 3 ayda Kur’an-ı Kerim’e geçer. Eğitiminin 6. ayından sonrada Kur’an-ı Kerimi hızlandırma çalışmaları yapar. 6 yaşına geldiğinde Hafızlık eğitimine başlar. 7 yaşına geldiğinde de hafızlığın yarısı olan 10 sayfaya gelir. 1 senede okulundan müsaade istenip 8 yaşında hafızlığını tamamlardı. Ama son zamanlardaki eğitim ve öğretimdeki düzenlemeler sebebiyle bu şekilde hafız olmak imkânsız bir hale geldi.

 

Ayrıca, zorunlu eğitimin 12 yıla çıkmasıyla beraber, temelden hafız ve hoca olmanın önü kapanmış oldu.

 

Sayın Başbakanım;

 

Medreselerimize, hafızlarımıza ve hocalarımıza lütfen dokunmayınız. Biz hafız ve hocalar bu memleketin her şeyiyiz. Medreselerden yetişip de hoca olan büyüklerimi imamlık vazifesi altında memleketimizin ücra köşelerine gönderip yeteneklerinin körelmesi bizleri son derece üzmektedir. Ayrıca bizim de geleceğe yönelik hedeflerimizde ki hevesimizi ve şevkimizi kırmaktadır.

 

Bu konuda ki sıkıntımızı gidermeniz konusunda sizden aciliyetle ilgi ve alaka bekliyoruz.

 

Çözüm olarak devletimiz, medreselerimize resmi bir sıfat vermeli ve bu şekilde hafızlarımızın ve hocalarımızın muhafazasını sağlamalıdır. Ellerinizden öper sevinçli haberlerinizi bekleriz.

 

 

 

 

 

 

Yorum yapın