50 Bin Sıfırda Karma Eğitim Rolü | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

50 Bin Sıfırda Karma Eğitim Rolü


50binsifir-baslik

Fatih Medreseleri Genel Başkanı Masum Bayraktar Hocamızın daha önce yapmış olduğu konuşmadan yaptığı bir bölüm haberde geçmektedir.

 

2012 Yükseköğretime Giriş Sınavı’nda 50 bin öğrencinin sıfır çekmesi, sık sık sakıncalarına işaret ettiğimiz “karma eğitim”i bir kez daha gündeme getirdi.

 

Sonuçları önceki gün açıklanan Yükseköğretime Giriş Sınavı’nda 50 bin öğrencinin sıfır çekmesi, Habervaktim’in sık sık sakıncalarına işaret ettiği “karma eğitim”i bir kez daha gündeme getirdi.

 

SIFIR ÇEKEN ÖĞRENCİ SAYISI ARTIYOR

 

ÖSYM’nin verilerine göre, 2012 YSG’de sınavı geçerli sayılan aday sayısı 1 milyon 837 bin 344 olarak belirlenirken, 50 bin 805 adayın ise puanları 0,5’ten küçük olduğu için hesaplanmadı. 2011-YGS’de ise 1 milyon 648 bin 240 adayın sınavı geçerli sayılırken, 38 bin 269’unun puanı hesaplanamadı; 2010-YGS’de de sınavı geçerli olan 1 milyon 487 bin 493 adaydan 14 bin 156’sının puanı hesaplanamamıştı.

 

ARTIK İLKOKUL MATEMATİĞİNİ DE YAPAMIYORUZ

 

Doğru yanıt oranına bakıldığında, Türkçe testinde 77 bin 429 aday (geçen yıl 142 bin 752 aday), Sosyal Bilimler testinde 9 bin 652 aday (geçen yıl 4 bin 925 aday), Temel Matematik testinde 35 bin 892 aday (geçen yıl 30 bin 633 aday), Fen Bilimleri testinde 22 bin 313 aday (geçen yıl 18 bin 69 aday) 35 ve üzerinde soruya doğru cevap verdi. 4’ün altında doğru yanıt veren aday sayısı ise Türkçe testinde 31 bin 249 aday (geçen yıl 15 bin 99), Sosyal Bilimler testinde 253 bin 918 aday (geçen yıl 197 bin 703 aday), Temel Matematik testinde 870 bin 80 aday (geçen yıl 700 bin 800 aday) Fen Bilimleri testinde 1 milyon 260 bin 795 aday (geçen yıl 1 milyon 134 bin 899) oldu.

 

BAŞARISIZLIKTA KARMA EĞİTİM PAYI

 

Eğitimciler bu tabloyu, “Korkutucu, inanamıyorum, yok canım gerçek değildir, insanın kanına dokunuyor“ sözleriyle değerlendirirken, başarısızlığın yıldan yıla artmasında bir numaralı sebebin “eğitim sistemi ve özellikle de karma eğitim olduğu” ifade ediliyor. Batılı aydın ve eğitimcilerin “Yüzyılın en büyük pedagojik yanlışı” olarak nitelendirdiği karma eğitime Türkiye’nin de biran evvel son vermesi gerektiği belirtiliyor.

 

SEBEBİ KARMA EĞİTİM

 

Fatih Medreseleri Genel Başkanı Masum Bayraktar, Yeni Duruş Dergisi Heyetini kabul etti. Kabulde gündemdeki konuları da değerlendiren Bayraktar, YGS’de 50 bin öğrencinin sıfır çekmesinin sebebinin “eğitim sistemi ve özellikle de karma eğitim olduğunu” söyledi.

 

“ELBETTE BAŞARISIZ OLUR”

 

Bayraktar “Sınava katılan 1 milyon 837 bin 344 gencimizden 50 bin 805’i sıfır aldı. Bu çok ciddi bir rakamdır. Aynı zamanda toplum olarak bizim notumuzdur diye düşünüyorum ve soruyorum nedir bunun sebebi? Tabi ki eğitim sistemimizdir. Özellikle Karma Eğitimdir. Çünkü gençlerimiz eğitimden daha çok dinimize tabi olarak bir Müslümana yakışmayan duygu ve düşüncelerle aklı ve kalbi meşgulken elbette eğitimde başarısız olacaktır” dedi.

 

MEDYA BU İŞİN TETİKÇİSİ

 

Bayraktar, şöyle devam etti: “Gençliğimiz maalesef çeşitli dizi ve TV programlarıyla sürekli bu tür duygu ve düşünceler içerisine itiliyor. Hem dünyevi hem de dini eğitiminden geri bırakılıyor. Sonrası vehamet ve cinayet. Bakın bir genç bizim sağlığımız için mücadele eden bir doktorumuzu katletti. Dini eğitimi tam olan bir genç böyle bir cahillik yapar mı? Bunlara ne zaman ciddi çözümler bulacağız.”

 

YILLARDIR BUNU ANLATTIK

 

Kendilerinin birer eğitimci olarak yıllardır bunu anlatıyor ve bunun üzerinde çalıştıklarını ifade eden Bayraktar, “Gençliğimizi ve bütün insanlarımızı boş işlerden, cahillikten kurtarmak için arkadaşlarımızla projeler icra ediyoruz. Bunun en yakını heray Türkiye’nin 8 ilinde yapılan ve 49. suna ulaşılan Örnek Genç Konferanslarımızdır. Bunun gibi birçok proje üretilmeli ve hayata geçirilmelidir. Biz bunun için özel çalışmalara devam edeceğiz” diye konuştu. Fatih Medreseleri Başkanı Bayraktar, eğitimde kaliteyi yakalamakla kaliteli bir toplum olunabileceğini vurgulayarak, “Bunun için de kaliteli bir eğitim sistemi şarttır. Hükümetimiz Eğitim Reformlarına daha çok önem göstermeli ve bunun için muhakkak ahlaki etik göz önünde bulundurulmalıdır” dedi.

 

 

Yorum yapın