Eğitim Sistemi | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri
Eğitim Sistemimiz

egitim-sistemimiz-1

“İlim öğrenmek her Müslüman erkek ve kadına farzdır” Hadis-i şerifi gereğince insanımızın eğitim almasında her türlü imkanı hazırlayıp sunan bir eğitim kurumudur.

“Beşikten mezara kadar ilim talep ediniz” ifadesi gereğince her yaş ve seviyeye uygun eğitimimiz:

 

1- TEMEL EĞİTİM

a) Talebe 4 yaş 4 ay 4 günlük iken alınır.

b) 3 ayda Elif-ba’dan Kur’an-ı Kerim’e geçirilip ve yaşına uygun İlmihal bilgileri verilir.

c) 6 ay boyunca Kur’an okuması geliştirilip, hafızlığa hazır hale getirilir.

d) Talim, Tecvit ve Ezber dersleri yapıldıktan sonra hafızlığa başlatılır.

e) Kabiliyeti gereğince Hafızlığı tamamlatılır ve haslaması yaptırılır.

f) 1 yıl Arapça Hazırlık dersleri verilir. (Türkçe Okuma-Yazma, Hadis-i Şerif ezberleme, Dini Bilgiler, Siyer, Matematik, Anlatım, Ahlak, Tarih, Genel Kültür vs.)

g) 4 yıl Arapça ilimleri verilir. (Sarf, Nahiv, Hadis, Tefsir, Fıkıh, Akaid, Tasavvuf, Usulü Fıkıh, Usulü Hadis, Usulü Tefsir, Mantık (Münazara), Edebiyat, Tarih, Siyer, Mükâleme (Pratik Arapça), Coğrafya)

h) 1 yıl belletmenlik (hocalığa hazırlık) yaptırılır.

 

NOT 1: Bu sistemde yetişen hoca kardeşlerimize yeni medrese açılır veya varolan bir Medrese de hocalık vazifesi verilir.

NOT 2: Hafızlığını bitirmiş olan talebelerimize Diyanet İşleri Başkanlığından hafızlık diploması alınır. İlkokul diploması da ailesinin takibi ile beraber Halk Eğitim Merkezi’nden alınması sağlanabilir.

 

 

egitim-sistemimiz-2

 

 

2- SEÇMELİ EĞİTİM

 

a) HAFTA İÇİ DERSLERİ

Hafta içi okula giden öğrenciler için sabah 08.30 – 11.30 öğleden sonra 13.30 – 16.30 saatleri arasında Kur’an-ı Kerim, Dini Bilgiler, Ahlak, Siyer ve Ezber dersleri verilmektedir.

 

b) HAFTA SONU DERSLERİ

Cumartesi ve Pazar günleri 09.00 – 12.00 saatleri arasında Kur’an-ı Kerim, Dini Bilgiler, Ahlak, Siyer ve Ezber dersleri verilmektedir.

 

c) AKŞAM KURSLARI

Gündüzleri vakit bulamayıp Kur’an öğrenmek veya geliştirmek isteyen veli, esnaf vb. her yaş ve her kesime Pazartesi, Çarşamba, Cuma günleri 19.00 – 21.00 saatleri arasında verilen kurslardır. (İsteğe uygun ders verme imkanları da vardır.)

 

d) YAZ KURSLARI

Bütün sene boyunca okula gidip Kur’an eğitiminden uzak kalan yavrularımıza da yaz tatili boyunca Kur’an-ı Kerim, Dini Bilgiler, Ahlak, Siyer ve Ezber dersleri verilmektedir.