Fatih Medreseleri Türkiye Birincisini Arıyor | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Fatih Medreseleri Türkiye Birincisini Arıyor


Fotoğraf Galerisi-1

“FATİH MEDRESELERİ, DAHA İYİSİNİ YAPANA KADAR, EN İYİSİ BUDUR!”

 

FATİH MEDRESELERİ TÜRKİYE BİRİNCİSİNİ ARIYOR

 

Türkiye genelinde, 81 ilimizdeki Kur’an Kurslarımızda yetişen “Yaz Kursu Talebelerimizin” ve “Dünya Birincisi Hocamızın” Kur’an-ı Kerim tilavetiyle yapılan “ÖDÜLLÜ BİLGİ YARIŞMASINA” Uzak yakın demeden katılan ve bizleri yalnız bırakmayıp dualarıyla bizlere destek olan değerli misafirlerimize, göz nuru biricik yavrularını böyle garip bir zamanda Allah ve Resulünün rızasına uygun bir şekilde yetiştirmeye çalışan sevgili anne-babalara, bu davanın fedakârları kıymetli hocalarımıza ve Programımıza gelmek isteyip te gelemeyen ve hazır bulunan bütün gönül dostlarımıza, Özellikle üstadımız, sultanımız, başımızın tacı, gönüllerimizin ilacı; “Her mahalleye bir kız bir erkek medresesi açın size İslamiyeti söz veriyorum” diye buyuran, sarık, sakal ve çarşafıyla bizlere Resulüllah’ın hayatını ve yaşantısını öğreten ve “Üç tane sünneti yapmadığımı görürseniz bana tabi olmayın” diyerek adeta meydan okuyan, ifrat ve tefrite kaçmadan, tarikat ve hakikati bir arada yaşayan ve yaşatan, Efendi Hazretlerimize ki, bu medreseler, O’nun eseri, bu talebeler O’nun eseri O, olmasaydı bizler bugün bu nimetlerden istifade edemezdik, zahiren aramızda olmasa da manen aramızda bulunan asrın müceddidi HAZRETİ MEVLANA ŞEYH MAHMUD EFENDİ, EN NAKŞİBENDÎ, EL MÜCEDDİDİ, EL HALİDİ, EL OFİ (k.s) hazretlerimize saygı ve sevgilerimizi sunuyoruz.

 

PROGRAM AKIŞI

1-) AÇILIŞ AŞIRI: Yeni Duruş Dergisi yazarı ve Fatih Medreseleri Bursa Bölge sorumlusu Sami Geniş hocamızın o güzide sesinden dinledik.

 

2-) AÇILIŞ KONUŞMASI: Fatih Medreseleri Heyet Kurulundan ve Cihan vakfı Yönetim Kurulu üyesi ve aynı zamanda yarışmanın jüri üyelerinden Mesut Özdemir hocamız; “Müminler ancak kardeştirler” ayetini okuyarak, bu güzel vatanımızın doğusundan batısına kadar, Laz’ıyla, Çerkez’iyle, Türk’üyle, Kürt’üyle, Arabıyla aynı çatı altında yaşayıp yüzyıllardır süren bu kardeşlik duygusunu bugün bu yavrularımız yarışmada bizlere göstermektedir. “Mevlam Ümmeti Muhammedi fitne ve fesatlardan muhafaza eylesin” diyerek kardeşlik ve sağduyu çağrısında bulundu.  

 

YARIŞMA HAKKINDA

 

Türkiye Genelinde 81 ilde, 20 Haziran 2011 tarihinde başlayan “Yaz Kurslarında” elemeler neticesinde Anadolu’dan; Denizli, Manisa, Bursa, Konya, Ankara, Kocaeli, Trabzon, Samsun, Karabük, Malatya, Kayseri, Diyarbakır, Gaziantep, Van ve Erzurum ve İstanbul’da 6 bölgeden; Fatih, Sultangazi, Esenler, Küçükçekmece, Kâğıthane ve Anadolu Yakası olmak üzere, elemelerden geçip, finale kalmaya hak kazanan 21 tane yavrumuzun katılımıyla gerçekleştirilen finalde, yarışmacı yavrularımıza; “40 Hadis, Kur’an-ı Kerim Ezber, Tecvid, Siyer ve Dini Bilgiler” konularından 5’er soru soruldu.

Fatih Medreseleri Heyet Kurulu tarafından çekilen kura neticesine göre yavrularımız sırasıyla gelip, jürinin önündeki soru yazılı kâğıtlardan birini çekip, kendi sorularını çekmiş oldu ve o sorulardan sözlü bir şekilde imtihan edildi.

Dereceye giren yavrularımıza, Birinciye TAM, ikinciye YARIM, üçüncüye ÇEYREK altın verilip, diğer bütün talebelerimize çeşitli hediyeler dağıtılmıştır.

Yarışmaya katılan bütün talebelerimizi tebrik eder, başarılarının devamını Cenab-ı Hak’tan niyaz ederiz.

 

Fotoğraf Galerisi-10İLKLERİ YAŞATAN FATİH MEDRESELERİNDEN YİNE BİR İLK!

 

3-) YARIŞ BAŞLIYOR: Sırasıyla yarışmacı talebelerimizi tanıyalım.

 

1-) VAN BÖLGESİ: Yarışmaya ilk olarak Fatih Medreseleri Van, Ağrı, Muş, Bitlis, Hakkari ve Şırnak bölgesinden finale kalan DANYAL KOÇ kardeşimiz katıldı.

2-) MANİSA BÖLGESİ: Manisa, İzmir, Aydın, Balıkesir ve Çanakkale bölgesinden finale kalan, YUSUF ERDOĞAN yavrumuz katıldı.

 

3-) İSTANBUL 3. BÖLGE: Bahçelievler, K.Çekmece, Beylikdüzü, Avcılar, B. Çekmece, Çatalca ve Silivri bölgesinden finale kalan, MUHAMMED EYMEN KOTAN yavrumuz katıldı.

4-) İSTANBUL 5. BÖLGE: İstanbul’un Anadolu Yakasından Üsküdar, Kadıköy, Maltepe, Kartal, Pendik, Beykoz, Ümraniye, Sultanbeyli ve Tuzla bölgesinden finale kalan SÜLEYMAN SALİH GÜNEY yavrumuz katıldı.

5-) KONYA BÖLGESİ: Konya, Afyon, Karaman, Uşak, Mersin bölgesinden finale kalan DERVİŞ DİZLEK yavrumuz katıldı.

 

6-) İZMİT BÖLGESİ: İzmit, Sakarya, Tekirdağ, Kırklareli ve Edirne bölgesinden finale kalan ÖMER GİRAY KARAAL yavrumuz katıldı.

7-) SAMSUN BÖLGESİ: Samsun, Tokat, Amasya, Sinop ve Kastamonu bölgesinden finale kalan KADİR DAŞTAN yavrumuz katıldı.

8 -) GAZİANTEP BÖLGESİ: Gaziantep, Adana, Hatay, Kilis ve Osmaniye bölgesinden finale kalan ENES TECİMEN yavrumuz katıldı.

9-) DİYARBAKIR BÖLGESİ: Diyarbakır, Batman, Bingöl, Mardin ve Siirt bölgesinden finale kalan NEVZAT KAYA yavrumuz katıldı.

10-) KAYSERİ BÖLGESİ: Kayseri, Kırşehir, Nevşehir, Niğde ve Aksaray bölgesinden finale kalan AHMET FARUK KAHRAMAN kardeşimiz katıldı.

11-) ANKARA BÖLGESİ: Ankara, Kırıkkale, Çankırı, Çorum ve Yozgat bölgesinden finale kalan MUSTAFA GÜLTEKİN yavrumuz katıldı.

12-) İSTANBUL 4. BÖLGE: Kâğıthane, Beyoğlu, Şişli ve Sarıyer bölgesinden finale kalan EMİRHAN ÇAĞLAR yavrumuz katıldı.

13-) BURSA BÖLGESİ: Bursa, Yalova, Kütahya, Eskişehir ve Bilecik bölgesinden finale kalan MAHMUT ARAS yavrumuz katıldı.

14-) DENİZLİ BÖLGESİ: Denizli, Isparta, Burdur, Muğla ve Antalya bölgesinden finale kalan MUHSİN SAİD AÇIKGÖZ yavrumuz katıldı.

15-) MALATYA BÖLGESİ: Malatya, Adıyaman, Ş.Urfa, K.Maraş ve Elazığ bölgesinden finale kalan EMRE CAN yavrumuz katıldı.

16-) İSTANBUL 2. BÖLGE: Esenler, Bağcılar, Bayrampaşa, Güngören,  Zeytinburnu ve Bakırköy bölgesinden finale kalan SELİM EVCİMEN yavrumuz katıldı.

17-) İSTANBUL 1. BÖLGE: Sultangazi, Arnavutköy, G.O. Paşa ve Eyüp bölgesinden MUHAMMET EMRE ŞİMŞEK yavrumuz katıldı.

18-) FATİH GENEL MERKEZ: Fatih Medreseleri Genel Merkezi olan Fatih Bölgesinden finale kalan ZEKERİYYA ERGÜN yavrumuz katıldı.

19-) KARABÜK BÖLGESİ: Karabük, Düzce, Bolu, Bartın ve Zonguldak bölgesinden finale kalan SAFA MELİK KARAPINAR yavrumuz katıldı.

20-) TRABZON BÖLGESİ: Trabzon, Rize, Artvin, Ordu ve Giresun bölgesinden finale kalan ENES UÇAN yavrumuz katıldı.

21-) ERZURUM BÖLGESİ: Erzurum, Bayburt, Gümüşhane, Kars ve Ardahan bölgesinden finale kalan TALİP BAŞOĞLU yavrumuz katıldı.

Hepsi birbirinden farklı kişilik ve özelliklere sahip yavrularımızın hazırlayıp sunduğu bu yarışma, bizlere Ramazan Ayının bereketi, Mevla’mızın sonsuz muamelesiyle coşkulu manevi duygular yaşatmıştır elhamdülillah.

 

Fotoğraf Galerisi-64-) DÜNYA BİRİNCİSİ HOCAMIZIN KUR’AN-I KERİM TİLAVETİ:

Türkiye ve Dünya Birincisi MEHMET BİLİR hocamız, o eşsiz sedasıyla bizlere Kur’an ayında, unutulmaz Kur’an ziyafeti sunmuştur. Dinleyenlerin manevi duygularının coştuğu, kalplerin duygulandığı, gözlerin yaşardığı unutulmaz ziyafetten sonra yarışmanın ödül törenine geçildi.

 

5-) KAPANIŞ VE DUA: Bütün bu çalışmaların baş mimarı, Efendisinin; “Siz gençsiniz dünyaya hizmet edecek siziniz” ve “Her mahalleye bir kız, bir erkek medresesi açın” diye buyuran Efendisinin emrini yerine getirebilmek için gece gündüz demeden bu uğurda mücadele eden, Fatih Medreseleri Genel Başkanı Sayın Masum Bayraktar hocamız konuşmasında; “Yarışmaya katılan bütün yavrularımıza, bu talebelerin yetişmesinde emeği geçen bütün hocalarımıza, anne babalarına ve değerli cemaatimize teşekkür ederek başlayıp, Kur’anın nurunu tüm dünyaya yayana kadar mücadele etmemiz gerektiğini vurguladı. Konuşmasında; “FATİH MEDRESELERİ DAHA İYİSİNİ YAPANA KADAR, EN İYİSİ BUDUR” diyerek mesajda bulundu.

 

6-) ÖDÜL TÖRENİ: Bu muhteşem duygulardan sonra Jüri Başkanı Düzce Cumayeri Müftüsü Ahmet Aktürkoğlu hocamız duygu ve düşüncelerini paylaşarak; “Bu talebeleri yetiştiren, bu organizeyi düzenleyen ve programa katılan bütün cemaati tebrik ederek, bu yarışmaların çok iyi teşvik edici olduğunu ve bu yavruların asla unutamayacağı anlar olduğuna dikkat çekti.”

 

Fotoğraf Galerisi-14DERECEYE GİRENLER

1.) İSTANBUL 1. BÖLGE: Sultangazi, Arnavutköy, G.O. Paşa ve Eyüp bölgesinden MUHAMMET EMRE ŞİMŞEK yavrumuz yarışmada BİRİNCİ olmuştur.

 

2.) FATİH GENEL MERKEZ: Fatih Medreseleri Genel Merkezi olan Fatih Bölgesinden ZEKERİYYA ERGÜN yavrumuz yarışmada İKİNCİ olmuştur.

3.) ANKARA BÖLGESİ: Ankara, Kırıkkale, Çankırı, Çorum ve Yozgat bölgesinden MUSTAFA GÜLTEKİN yavrumuz yarışmada ÜÇÜNCÜ olmuştur.

            Yarışmaya katılan bütün yavrularımıza göstermiş oldukları üstün başarılarından dolayı tebrik ve teşekkür ediyoruz.

  

Fotoğraf Galerisi-3BU PROGRAMDA AFRİKA’LI

KARDEŞLERİMİZİ DE UNUTMADIK!

 

Özlenen İrşad İlim ve Hizmet Derneği,

Şeyhülİslam İsmail Efendi İlim ve Hizmet Derneği,

İstanbul İlim ve Hizmet Derneği,

Anadolu İlim ve Hizmet Derneği,

Ey Genç Derneği,

Sefaköy İlim ve Hizmet Derneği,

Hilal İlim, Hizmet, Kültür ve Dayanışma Derneği,

Anadolu’da 15 noktada kurulan ABİDER Derneklerimiz ve

Cihan Vakfı aracılığıyla program çıkışında Afrikalı kardeşlerimizin ihtiyaçları için yardım kampanyası düzenlenmiş olup, toplanan bağışlar Afrikalı Kardeşlerimize ulaştırılmıştır.

 

Daha nice programlarda buluşmak üzere BİZİ İZLEMEYE DEVAM EDİN.

 

 

Yorum yapın