Ruhi Bunalım | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Ruhi Bunalım


Her halimize, her anımıza sonsuz hamdü senalar olsun. Hizmetlerimiz hem medreselerde hem de dışarda mükemmel bir şekilde devam ediyor. Yeri geliyor milletimiz ile birlikte hep beraber seviniyor, yeri geliyor hep beraber üzülüyoruz.

Esnaflar ile birlikte hem hal olduğumuzda konu hep halkımızın ruh haline geliyor. Gerçekten de birleştiğimiz nadir konularından bir tanesi insanların ruhi bozuklukları. Bu konuyu değerlendirmeye alırken çözümleri de beraberinde konuşuyoruz.

Ama bakıyoruz ki herkesin ve her kesimin bakış açısı çok farklı. Kimisine göre ruhi bunalım maddeden kaynaklanıyor. Asgari ücretin durumunun düşük olması ve ev geçindirmenin zorluğundan dolayı ruh hallerinin bozuk olduğunu söylüyor.

Kimine göre resmi tefeci olan bankaların insanlarımız üzerinde oluşan baskısı insanlarımızı krize sokuyor. Kimine göre aile içi muhabbetsizliğin ve hoşgörünün kalmadığını anlatıyor.

Bir başkası teknolojinin son 15 senede çok hızlı gelişmesi ve bunun üzerine insanlarımızın ondan kopamaması ve zamanımızın çoğunu onunla geçirmemiz.

Kimine göre halkın yoğunluğunun ve araç trafiğinin fazlalığı. Kimine göre binaların yüksek yüksek tepemizde olup yeşilliğin bitmesi, boş arazilerin kısıtlanması. Kimine göre partilerin yanlış politikası.

Bu sebepleri çoğaltabiliriz. Lakin insan birde bu konuyu kendi içinde değerlendirmesi gerekmektedir. Her şey aslında ortada. Ruh hastası olmuş diyor. Ruh Allah’tan, imandan, Peygamberinden, Kur’an’ından uzaklaşırsa hasta olur. Çünkü ruhun sahibi Allah’tır. Ruh Allah ile tekrar kaim olur.

Nasıl ki zahiri hastalıklarımızda doktora gideriz. Aynı şekilde batıni yani ruhi sıkıntılarımızda da tedavi sistemimiz namaz ve Kuran’dır, dindir, Allah’tır.

Ruh ait olduğu manevi makamlara yükselmek istiyor. Ama nefis ve şeytan ona müsaade etmiyor.

Bu sebeple ruh çırpınıyor. Özlem duyduğu o makamını arıyor. Muhakkak ki Allah bizleri yarattıktan sonra ruhlarımıza sordu? Ben sizin Rabbiniz değil miyim? Biz de “Kalu Bela” evet sen bizim Rabbimizsin dedik.

İşte ruhumuzun aradığı tek çare bu. Ruh ancak Allah ile mutmain olur.

Rabbimiz ilk önce kendi nefsinizi koruyun buyuruyor. Kendi nefsini ıslah eden insan kendini sıkıntıya düşürmez. Ruhen hep diri ve canlı kalır. Maneviyatı yüksek olur. Ama insan manevi yani ruhi reçeteyi yaşamaz ise bu sıkıntılar hep devam edecektir.

Ruhi bunalımların reçetesi Rabbimizi memnun etmek ve onu emir ve yasaklarına uymaktır. Rabbim gönlüne bir genişlik verse sen artık sıkıntıya düşmezsin. Rabbim ile iş kolay. Ama insan ben kendim çözeceğim derse olduğu yerden hep zarara gider. Rabbim muhafaza eylesin.

Fatih Medreseleri Yazı İşleri Kurulu

Yorum yapın