08.05.2015 Tarihli Cuma Hutbesi Yazısı | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

08.05.2015 Tarihli Cuma Hutbesi Yazısı


 قُل لِّلْمُؤْمِنِينَ يَغُضُّوا مِنْ أَبْصَارِهِمْ وَيَحْفَظُوا فُرُوجَهُمْ ذَلِكَ أَزْكَى لَهُمْ إِنَّ اللَّهَ خَبِيرٌ بِمَا يَصْنَعُونَ

HAYALI BİR YAZ GEÇİRELİM

Rabbimiz hayatımızın her safhasında bizlere sonsuz nimetler bahşederek kullarına olan rahmetini her zaman ortaya koymuştur. Kışın karın yağması,  yağmurun çiselemesi bir nimet, yazında güneşin açılıp bitkilerin yeşermesi ayrı bir güzelliktir.  Fakat bu güzellikler bu nimetler bizleri yanlışlara haramlara veya nankörlüklere itmemelidir.

Özellikle yaz ayının girmesiyle beraber maalesef şeytanın tuzağına düşüp insanları yoldan çıkarmak için Allah’ın yabancı erkeklere haram kıldığı bedenini teşhir etmeyi bekleyen nice zavallılar vardır.  Karşı tarafa ne derece bir tahribat verdiğinin farkında olmayan bu kişiler bütün cadde ve sokaklarımıza hakim durumdadırlar.  Öyleyse gelin bu yaz kendimizi koruyalım! Göz perdelerimizi onlara karşı kapatalım, harama düşürücü mekan ve kişilere dikkat edelim. Zira yüce Rabbimiz; “Ey habibim erkeklere söyle gözlerini ve namuslarını haramlardan korusunlar” buyurarak bizleri ikaz etmiştir.

Ama hocam onlar da uygunsuz giyiniyorlar, ne yapayım? dersen, biz de deriz ki;  işte onlar uygunsuz giyindikleri halde rabbimiz gözlerimizi ve namuslarımızı korumamızı emretmiştir.  O haya perdesini yırtmış, kendisine yakışanı yapıyorsa, sende kendini koruyarak Allah ve resulünü ne yakışanı yap.

Bu konuda nemelazımcılık yapmadan kızlarımızın, komşularımızın giyim tarzı ile alakalı kimseyi itmeden, kalp kırmadan mücadele verirsek rabbimizin yardımıyla tesirini göreceğiz.  Çünkü efendimiz şöyle buyurmaktadır “her kim bir kötülük gördüğünde onu eliyle düzeltsin, eliyle düzeltemiyorsa diliyle düzeltsin” bundan anlaşılıyor ki biz elimizle düzeltemediğimiz kötülükleri dilimizle düzeltmemiz gerektiğini buyurmaktadır.  Şimdi söyle diyebilir misin? millet yanlışta sen ne karışıyorsun? “elin namusu seni ne ilgilendirir, işine bak” gibi ifadelerle engel olmaya çalışanlara; bizde deriz ki Rabbimiz: onlar kimsenin azarlamasına, levm etmesine, kınamasına, ifade kullanmasına kulak vermezler Allah yolunda mücadele ederlerler ifadesi kabilince mücadeleden geri durmamamız gerektiğini rabbimiz buyurmaktadır.

Ey insan ama bir insanın ateşe gittiğini gördüğün halde onu kurtarmaz mısın? Elinden, belinden, sağından, solundan tutupta onun ateşe gitmesini engellemez misin?  Bugün gençliğimiz günah sarhoşluğuna dalmış, kör olmuş kör. Bunların elinden tutamaz dilinle doğruluğu, hidayeti göstermezsen dünya ve ahiret sıkıntılarından kurtulamazsın. Bereketi bekleme hakkın olmaz. Gelin bu yaz kalbimize kuranı yazalım onun hayatını  yaşayalım, onun yasaklarından kaçalım, cehennemden kurtulup, cennetine kavuşalım.

Bu konuda efendim (s.a.v.) buyuruyorki “insanlığın ilk nübüvvetten aldığı öğüt şudur: eğer hayan yoksa git dilediğini yap.

 

Fatih Medreseleri Yazı İşleri Kurulu

 

Yorum yapın