Başbakan'a (Recep Tayyip Erdoğan) | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Başbakan’a (Recep Tayyip Erdoğan)


Masum Bayraktar Hoca Efendi’den çok önemli mesajlar;

 

Sayın Başbakanım, malumunuz ülkemizde Cuma namazının çok ayrı bir yeri var. İnsanlar beş vakit namaz kılmasalar bile Cuma namazına büyük bir özen göstermektedirler. Ancak çoğu yerde çalışanların öğle tatillerinin bir saatle sınırlı olması, Cuma namazının güzelliğine gölge düşürmektedir. İnsanlarımızın huzurlu bir şekilde Cuma namazlarını idrak edebilmeleri, bu uygulama ile mümkün görünmemektedir. İnsanlar bir saatlik öğle tatilinde ibadet mi edecek yemek mi yiyecek?

 

İmamlarımız, Cuma namazı öncesindeki sohbetlerinde ve hutbede oldukça tedirgin oluyorlar. Hiç kimse işine geç kalmasın diye dakikalarla yarışıyorlar. Aynı tedirginlik, işe geç kalacağım endişesiyle cemaatimizde mevcut. Hocanın ve cemaatin tedirgin olduğu bir yerde de maalesef huzurlu bir ortam oluşmuyor. Bırakın huzuru, Cuma namazlarında sürekli bir gerginlik hâkim. Hal böyle olunca da Cumanın güzelliği adeta bir kâbusa dönüşüyor. Ne hoca anlatmak istediğini doğru düzgün anlatabiliyor nede cemaat anlatılanlardan istifade edebiliyor. Cuma namazlarında sürekli bir koşuşturmacadır gidiyor. Sayın başkanım sizde takdir edersiniz ki halkımızın teveccühünün yüksek olduğu Cuma günleri, daha iyi bir şekilde değerlendirilebilir. İnsanlar, namaz öncesinde yapılan sohbetlerde ve hutbelerde dinini daha iyi öğrenme fırsatı bulur. Ve böylece Müslümanlar, dinini televizyonlardan öğrenmek yerine camilerimizde öğrenmiş olur.

 

Sayın Başbakanım, Halkın ihtiyaçlarına duyarsız olmayan bir yönetici olarak sizden, çalışanların öğle tatillerinin Cuma gününe mahsus iki saate çıkartılması yönünde bir düzenleme yapılmasını talep ediyoruz. Ve bu çalışmanın bir an evvel hayata geçirilmesini ümit ediyoruz.

 

Sayın Başbakanım, bu yönde yapılacak bir düzenlemenin hayata geçirilmesi, emin olun ülkemiz adına çok büyük bir kazanç olacaktır. Yapacağınız bu düzenleme ile halkımızın Cuma namazlarını huzur içinde kılabilecekleri bir ortama kavuşmasına öncülük etmiş olacaksınız. Bu düzenlemenin gerçekleşmesi halindeyse uzun yıllar hayırla yâd edileceksiniz. Hepsinden önemlisi Allah (c.c.) katındaki itibarınız artacaktır.

 

Bu hassas konuya göstereceğiniz ilgiden dolayı şimdiden teşekkürlerimizi arz ediyor ve başarılı olmanızı Yüce Mevla’mızdan niyaz ediyoruz.

 

 

Yorum yapın
  1. Recep diyorki;

   TOPLUMSAL İHTİYAÇ

   Tatlı dile güzel söze doyulurmu,doyulurmu.çok ama çok yerinde doğru tesbit.bence cumaa tam gün tatil cumartesi mesayı dahada güzel olurdu…

  2. UGUR AVCIBARON diyorki;

   cuma ve namaz
   Hocam ellerinden öpüyorum ne güzel ve anlamlı bir konuya değinmişsin böyle üretken insanlar olduğu sürece türkiye kalkınmaya bu insanların meşalesi altında olacaktır.Yemek cuma bir arada 1 saate zor oluyor bazı vatandaş o yüzden cumaya işe gecikirim düşüncesiyle pas geçiyor her işin amiri yada patronu duyarlı olmayabilor.

  3. yunus delihasan diyorki;

   hocanın görüşüne içten katılıyorum bizler her ne kadar farklı görüşde olursak olalım cumayı kaçırmam hoca gibide düşünen çok insanlar vardır cumanın ayrı bir havası vardır camiden çıkarken herkesi görüyorsun insanın hoşuna gidiyor azcik bir sohbet etmek haftanın yorgunluğunu alır saygılarla.