Cinnetlik Değil Cennetlik Bir Toplum | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Cinnetlik Değil Cennetlik Bir Toplum


Fatih Medreseleri Genel Başkanı Masum Bayraktar Hoca Efendi medrese çalışması amacıyla gittiği Kuzey Irak’tan dönüşünce Havaalanında sorulan soruları cevaplandırdı.

 

ADIM ADIM DÜNYA

 

2013 yılı Emri Bil Maruf çalışması ile ilgili sorulan soruya; Öncelikle her sene tüm Türkiye’nin 81 ilinde gerçekleştirdiğimiz Emri Bil Maruf çalışmalarının bereketi olarak bu sene hayata geçireceğimiz Dünyanın 40 ülkesine Emri Bil Maruf ve akabinde medrese çalışmaları kapsamında Kuzey Irak ziyaretimiz her ne kadar kısa dahi olsa her anını dolu dolu geçirip geniş alanda coğrafi ve kişiler üzerinde analiz yapma imkânı bulduk.

 

TARİFSİZ BİR TÜRKİYE HAYRANLIĞI

 

Şunu önce belirtmeliyim ki bu ziyaretin ardından Türkiye’nin Ortadoğu ve diğer Müslüman ülkelere üzerindeki etkisinin bizim tahminlerimizin çok üzerinde olduğunu açıkça gördük ve insanlar koşarcasına bir Türkiye özentisi akımına kapılmış durumda. Bunun genel anlamda bir sıkıntısı görünmeyebilir, fakat dini anlamda örnek alınması da söz konusu ki idarecilerin burada ki nüansı özellikle dikkate almalarında fayda var.

 

Biz genel olarak gençlik hakkında feryadımızı her fırsatta dile getiriyoruz fakat bununda bir sebebi var. Mevlamız buyuruyor ki; “Siz hatırlatın akıl sahipleri için hatırlatmak faydalıdır.”

 

O yüzden bu meseleleri tekrar tekrar konuşacağız özelliklede gençlik konusunu. Çünkü orada gördük ki yirmi beş yaş üstü ile daha genç yaştakiler arasında adeta birkaç kuşak fark var. Nedenini sorduğumuzda çok manidar bir soruyla karşılaştık “Hocam dediler, Saddam zamanında maddi bir sıkıntı içerisindeydik hayatımız mücadele içinde geçiyordu. Fakat İslami vazife ve şuurdan taviz vermiyorduk. Şimdi ise maddi imkânlar genişledi, ama din ikinci planda kaldı. O yüzden gençlikle aramızda fark çok fazla”

 

Başka bir kişiye sorduğumuzda ise “hocam dedi, eskiden okullarımızda her gün Kur’an dersi varken şimdi haftada bir güne düştü.”  Bunu özellikle anlattım çünkü Müslüman halklar olarak Rabbimiz ne zaman genişlik verse hemen rehavet mantığına düşüyoruz ve neticesinde şuursuz bir halk hedefsiz gençlik ve maalesef sıkıntılı bir hayat.

 

CİNNETLİK DEĞİL CENNETLİK

 

Bunun yegâne sebebi ise söz sahibi idarecilerin olayı kulağından tutmalarındandır. Geçenlerde bahsetmiştik bir Cuma namazı kılmaya gittik. Caminin ismi lazım değil hoca efendi kürsüde yoktu merkezden gelen sohbet sesi tam anlaşılmamakla beraber bir anda kesiliverdi. Peşinden hoca efendi kürsüye çıkıp direk kağıda kitlenerek hiç cemaate bile bakmadan kağıdı okuyup aşağıya indi. Açık soruyorum ne anladınız diye sordum etrafımdakilere aldığım cevap hiç.

 

Yetkililere sesleniyorum şunu açıkça belirtmeliyim ki haftada bir gün dahi olsa Cuma sohbetleri halkın anlayacağı dilde, tarzda bire bire inerek tavsiyelerle vakit geçirmek değil de hüküm ve özendirilme yoluyla ciddi bir çalışmaya girilirse inanın yüzde yüz başarı elde edilecektir ve peşinden cinnetlik bir toplum yerine cennetlik bir topluma sahip olacağız. Yoksa değil sokak kameraları her insanın tepesinden aşağı bir kamera dahi taksanız insanların kalbine Allah sevgisini yerleştirmediğiniz taktirde dünyanın tüm imkanlarını da sunsanız bu mutsuzluk ve dengesizliğe çare bulamazsınız.

 

İMAN MI? İMKAN MI?

 

O yüzden insanların imkân seviyesini yükseltmek mesul olduğunuz kadar iman seviyesini de yükseltmek durumundasınız.  Eğer niyetiniz halka hizmet hakka hizmet mantığı ise bu böyledir yok halk malk fark etmezse o zaman diyecek bir şey yok zaten ayeti kerimede zikredildiği üzere akıl sahipleri etkilenecek bizden hatırlatması.

 

GENÇLİK YOKSA BİR HİÇSİNİZ

 

Bu ülkede şuan isimlerini veremeyeceğim nice meşhur sanatçılar bir kuşağı tamamen ifsat ettiler. Gençleri imamlarla, Müslümanlarla, dinle alay etmeyi normalleştirdiler. Bir kısmı jiletli, bir kısmı isyankar, bir kısmı ümitsiz yaptılar. Demek ki ses getiren hareketler insanların yönlenmesinde ciddi şekilde etkili olabiliyor. O zaman hükümet bu konuda hareketle kıymetli ve olgun isimleri ön plana çıkarıp elimizdeki gençliği kurtarmanın projelerini üretmekle mükelleftir.

 

Bu konuda maddi manevi ülkemizin en önemli ve öncelikli meselesidir. Çünkü imanlı gençlik sizinle değilse Dünya’nın en güçlü ekonomisine de sahip olsanız bir hiçten başka bir şey değilsiniz demektir diyerek Hoca Efendi sözlerini tamamladı.

 

Yorum yapın
    1. Güray Ürkmez diyorki;

      Allah razı olsun, hizmetlerinizi daim etsin.