Desteklemek ve Kapılmak | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Desteklemek ve Kapılmak


Masum Bayraktar Hoca Efendi Kavacık Medine Mescidi’nde Cuma namazı sonrası bazı sonrası önemli açıklamalarda bulundu.

 

Şunu öncelikle belirtmek gerekir ki, yapılan bir olayın güzelliğini kabul etmek desteklemektir. Fakat yapılan olay da yanlışlar varsa ve hala destekleniyorsa bu destek değil kapılmaktır. Yani olaylara yanlış doğru fark etmez o yapıyorsa vardır bir bildiği diye bakmak, Basireti ve hedefi olmayan fanatizm hareketleridir ki bu tutum insanı pişmanlık ve zarara götürür. Bu konu aile reisi içinde böyledir, ülke reisi içinde böyledir.

 

Müslüman da olması gereken bakış ise idarecinin yapmış olduğu olgunluğu güzel hareket ve kararlar karşısında tebrik ve teşekkür edip destek olmak fakat alınan karar manevi ve maddi olarak sıkıntılı bir kararsa bir dakika demesini bilmelidir. Diyemiyorsa bu adam kendini kaptırmış ve bu saatten sonra kendisinden sağlıklı bir karar beklenmemelidir. Çünkü nefsani duyguları ideallerinin önüne geçmiştir yani destekleyeyim derken kapılmıştır. Bu konu hoşumuza gitmese de böyledir.

 

DAHA SIRASI VAR

 

Şu konu da bizi çok derinden üzen ve yıpratan meselidir ki, özellikle belirtmek istiyorum hükümetin yapmış olduğu faaliyetlerden bahsederken yol, sağlık, ihracat, açılım vs. konular konuşuluyor adamın yüzü gülüyor koltukları kalkıyor gayet güzel, tamam kabul ediyoruz fakat şu konuları da kabine ye veya Başbakana iletsek; “Mesela medreselerin şuan ki durumu, hafızlık veya gençlerin maneviyatına yeterli yatırımın yapılmadığı konusu, bunları bir dillendirelim desek özellikle hükümete yakın bürokrasi kanadı tarafından sanki vasıtasız uzaya çıkalım demişiz gibi bir anda yerinden kalkıp daha zamanı var karıştırmayın şimdi bunun sırası değil deniliyor.”

 

Mantığa bakar mısınız imanlı gençliğin sırası değil, sen gençliğine iman vermeden dünyanın tüm imkânlarını ayaklarına sersen ne olur. Ne olur biliyor musunuz hem dünyada hem ahiret de yakanıza yapışıp şikâyetçi olur. Allah muhafaza etsin.

 

TEBRİK VE RİCA

 

Daha önce defalarca dile getirdiğimiz halka inerek anlayacağı tarz ve dilden vaazlar yapılmalı diyerek gündem yapmaya çalıştığımız önemli bir husus hakkında atılan bir adım için yetkilileri tebrik etmek istiyorum.

 

Konu güney doğunun bazı illerinde Kürtçe hutbe okutulmasına başlanması ve bunun Diyanet eliyle yapılması, bu önemli bir adım fakat şunu özellikle belirtmek istiyorum hutbenin dili ne kadar önemliyse içeriği daha da önemlidir. Yüzeysel ve sözlük dilinden kurtulup halka, halkın dilinden konuşarak bunu doğu da olduğu kadar Trakya da, Karadeniz de, Ege de, İç Anadolu da, kim nerden nasıl anlarsa o yöreye ve insana uygun bir dille konunun benimsetilmesi gerekmektedir.

 

Bu sebeple doğudaki çalışmayı Türkiye’nin dört bir yanında hayata geçirip halkımızın şuurlanması hızlandırılmalı. Bu konu bir ayrılık vesilesi değil olayın daha yakini bir şekilde halka ulaştırma çalışması olarak almak gerekir Bu konunun hassasiyetle ele alınmasını rica ediyoruz diyerek Hoca Efendi sözlerini tamamladı.

 

141809032013

Yorum yapın
    1. bahattin diyorki;

      kıymetli hocam, siz buyurduklarınızı 10 sene öncede dile getiriyordunuz bunlar yine zamanı değil ortalığı karıştırmayın her şeyin zamanı var yavaş yavaş diyorlardı.bugünde aynı şeyi söylüyorlar.70 yaşına geldiler ömürleri bu yolda bitti halen müslüman eziliyor halen müslüman köşede kenarda müamelesine tabi tutuluyor.anlaşılan son nefeslerinde de,her şeyin zamanı var yavaş yavaş diyecekler.ben artık partiyle siyasetle olayların düzeleceğine inanmıyorum.belki barış olur ama bu sefer başka bir şey çıkar.çünki tarihe baktığımızda,osmanlıdan sonra laik devlet düzeninde hep farklı farklı sıkıntar doğmuş.yeni laik düzenin yerleşmesi için binlerce insan asılmış. daha sonra sağ sol olayları ve neticede kürd türk oloyı.ALLAHIN RAZI OLMADIĞI BİR SİSTEM HEP SIKINTI DOĞURUR.yüce rabbim razı olduğu hayatı memleketimize ve tüm dünyaya ikram eylesin.