İmansız Bir Nesil İstemiyorsak Mutlaka Çalışmalıyız | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

İmansız Bir Nesil İstemiyorsak Mutlaka Çalışmalıyız


Fatih Medreseleri Genel Başkanı Masum Bayraktar Hoca Efendi, heyet üyeleriyle yapılan toplantıların çok verimli geçtiğini belirterek, yapılan bu toplantıların çalışmalara büyük bir ivme kazandırdığını söyledi. Hoca Efendi ayrıca tüm Müslümanların çok çalışarak mutlaka İslam dinine hizmet etmesi gerektiğini vurgulayarak çarpıcı bazı açıklamalarda bulundu:

 

“Küfür eksenli çalışmaların günümüzde çok farklı boyutlara ulaşması, İslam toplumunu tehdit etmektedir. Özellikle çocuklarımızın ve gençlerimizin İslam dışı unsurların etkisi altına girmesi, gelecekte Allah (c.c.) muhafaza imansız bir neslin doğmasına neden olabilir. Bugünden bozulmaya başlayan bir neslin gelecekte imansızlığa düşmesi, çok büyük bir tehlike arz etmektedir. İçinde bulunduğumuz bu tehlikeyi nemelazımcılık yaparak görmezden gelmek ise büyük bir felakettir. O nedenle Müslümanlar olarak bizler, bir an evvel bu tehlikeyi bertaraf etmek için çalışmalıyız. Müslüman olduğunu beyan eden herkes, Allah’ın dinine hizmet etmek zorundadır. Bu Müslüman olmanın gereği olduğu için böyledir. Yoksa başka hiçbir nedeni yoktur.

 

Allah’ımız (c.c.) Muhammed suresinin yedinci ayeti kerimesinde bizlere şöyle buyurmaktadır: “Ey iman edenler! Eğer siz Allah’a (Allah adına İslam’a ve Müslümanlara) yardım ederseniz, O da size yardım eder ve ayaklarınızı sabit kılar.” Ayeti kerimenin açık beyanından da anlaşıldığı üzere Allah’ın dinine yardım etmek, imanın bir gereği olarak karşımıza çıkıyor. Bizler Allah’a yardım ederken aslında kendimize yardım etmiş oluyoruz. Yoksa Allah’ımız (c.c.) elbette ki yardıma muhtaç olmaktan beridir.

 

 

HER İNSAN KABİLİYETLİDİR YETER Kİ ÇALIŞTIRMAYI BİLSİN

 

İnsan ben ne yapabilirim ki diye düşünebilir. Oysaki bu düşünce, iman sahibi bir insanın düşünce yapısı olamaz, olmamalı. Eğer öyle olsaydı, Yüce Mevla’mız, az önce bahsettiğimiz ayeti kerimede “Ey iman edenler!” buyurarak, tüm müminleri muhatap kabul etmezdi. Demek ki her mümin, Allah’ın dinine yardım etme kabiliyetindedir. Yeter ki çalıştırmayı bilsin.

 

Her insan fıtri olarak farklı farklı kabiliyetlerle donatılmıştır. Ancak insanların çoğu bilerek ya da bilmeyerek kendisine has bu özelliklerini çalıştırmayarak işin kolayına kaçıp; “Benden ne olur ki?” , “Ben ne yapabilirim ki?” diyerek, kendilerini kapatırlar. Oysa hiçbir Müslüman kendisini, “benden bir şey olmaz, ben bir şey yapamam” diyerek geri plana atmamalıdır. Hele hele bu zamanda insanlar küfür bataklığına doğru sürüklenirken böyle bir şeyi bırakın söylemeyi aklına bile getirmemelidir! Müslüman, nemelazımcılık yaparak, İslam’a hizmet etmekten geri duramaz. Bu mümkün değildir. Küfre hizmet edenler, gece gündüz çalışarak projeler üretirken, Müslüman yatağında huzur içinde uyuyamaz! Eğer uyuyorsa kendisini muhakkak gözden geçirmesi gerekir.

 

MÜSLÜMAN DÜNYADAKİ İTİBARINI YENİDEN KAZANMALIDIR

 

İslam coğrafyasına baktığımızda Müslümanlar sürekli ezilip, hor görülmektedir. Savaşlar, işgaller, işkenceler, ölümler ve daha nice acı hadiseler. İnsan, yaşananlar karşısında biraz durup, düşünmelidir. Yeryüzünde bir buçuk milyardan fazla Müslüman varken bu olaylar yaşanmamalıdır. Eğer yaşanıyorsa bir problem var demektir ve bu mutlaka aşılmalıdır.

 

Yaşadığımız tüm bu acı hadiseler, kâfirin kalbine korku salamadığımız içindir. Dinden, birlik ve beraberlikten uzak yaşadığımız müddetçe de durum böyle devam edecektir. Başka bir sonuç beklemek yanlış olur. Nemelazımcılık mantığı ile hareket edip çalışmaz ve dine hizmet etmezsek bu işler düzelmeyecektir. Eğer olumsuz gidişatın düzelmesini istiyorsak, öncelikle kendimize çeki düzen vermekle başlamalıyız. Tembelliği ve benden bir şey olmaz kolaycılığını bir kenara bırakmalıyız. Daha sonra Allah’ın (c.c.) dinine nasıl hizmet edebilirim gayreti içinde olmalıyız. Bunu başardığımız takdirde ise kabiliyetlerimizi keşfetmiş olacak ve Allah’ın izni ile bu doğrultuda hizmet etmeye başlayacağız.

 

Son olarak şunu söylemek isterim. Ne zaman çalışmaya başlarsak o zaman hem kendimiz, neslimiz kurtulacak hem de dünya üzerindeki itibarımız artacaktır. Mevla’m tüm Müslümanlara dine hizmet hususunda gayret ve başarı ikram eylesin!

 


 

 

Yorum yapın