İzzet Başka Ülkelerde Aranmaz | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

İzzet Başka Ülkelerde Aranmaz


Fatih Medreseleri Genel Başkanı Masum Bayraktar Hoca Efendi Kavacık Medine Mescidi’nde hadis dersi düzenledi. Hadis dersi sonrası sorulan sorular üzerine bazı açıklamalarda bulundu.

 

Rabbimiz buyuruyor ki; “İzzet ve şeref benim katımdadır. Benim iznimle ve benim vermemle olur.”

 

Siz elinizde ki imkana nimete göre veya Mevla’nın razı olmadığı kişi veya makamlardan aldığınız sözlerle kendinize izzet veya şeref sahibi olmayı beklerseniz sizi yalnız eyvahlar ve pişmanlıklar karşılayacaktır. Allah insana kapılar açar, nimet verir, fakat insan o nimeti kendinden bilir veya açılan kapıdan layıkıyla girmeyi bilmezse yarın neden böyle oldu demeye hakkı yoktur. O yüzden danışmanlarını ve kurmaylarını iyi seçip iyi yönlendirmen gerekmektedir. Danışmanı yönlendirmek ne demektir? Evet sen belli bir konuda o adama danışacaksın, fakat o kişi nerelerden beslensin ki sana daha sağlıklı bilgiler istişareler çıkarsın. Onu yine sen belirleyeceksin. Fakat işin özünü kaybetmeden yani Rabbim bu işe ne der bunu hep dikkate alırsak yürüyeceğiz.

 

DÜNYADA SÖZ SAHİBİ OLMANIN SIRRI

Rabbimiz buyuruyor ki; “Bana iki şeyi söz verin bende size üç şeyi söz vereyim. Nedir onlar? Birincisi iman ikincisi ameli Salih İman konusunda şükürler olsun sıkıntımız yok fakat ameli salih konusunda bir tarafımız iyi, fakat bir tarafımız çok sıkıntılı. İyi olduğumuz konular emirler. Yani bir namaz konusunda kurumlarda veya halkta çok şükür bir toparlanma mevcut. Oruç konusunda yine geçen senelere göre yaz aylarında tutmamıza rağmen gayretli bir şekilde devam ediyoruz. Hac konusunda zaten çok büyük bir rağbet söz konusu. 70 milyon kontenjana rağmen 1,5 milyon başvuru var, şükürler olsun. Zekat konusunda yalnız zenginlere mahsus ve olandan zaten kendisi istemese de bir şekilde alıyorlar.

 

Yani emirler konusunda durumumuz su kaldırır. Burada önemli olan nehiyler yani yasaklar konusudur ki toplumun her kesiminin sınıfta kaldığı konu asıl burasıdır. Birincisi gözlerimizi haramlardan korumaktır ki kimseyi bu konuda tenzih edemeyeceğim ama koruyoruz, Elhamdülillah. İkincisi haram dinlemek kulaklarımızı haram dinlemekten gıybetten iftiralardan koruyoruz, Elhamdülillah. Dilimizi yalandan iftiradan boş ifadelerden koruyoruz, Elhamdülillah. Peki ne olur korursak bu yasaklara dikkat edersek, yeryüzünde sizi söz sahibi yapacağım buyuruyor Mevlamız. Sus diyeceksin susacak, dur diyeceksin duracak. Bunlar olmazsa kendini kandırırsın sen genç kızlarını bu halde dolaştıracaksın, genç erkeklere sahip çıkmayacaksın ve söz sahibi olmaya çalışacaksın, havanı alırsın. Nerelerde ararsan ara, nerelere gidersen git ölçü dinine sahip çıkmaktadır. Allah’ım başarmayı nasip etsin. Sonra ne olur Mevla’mız devam ediyor razı olduğunuz İslam dinini istediğiniz gibi yaşarsınız buyuruyor.

 

KAFANDA SORU İŞARETLERİMİ VAR

İsteriz çünkü zulümden bıktık, küfürden bıktık. Rabbimiz devam ediyor sizi bütün korkularınızdan emin kılacağım açlık ve iktidar korkusu yaşamayacaksınız. Yeryüzünde tam söz sahibi olacaksınız. O zaman söz dinle Allah da sözünü yerine getirsin. Allah’ım bu konuda gayretimizi artırsın.

 

Mevlamız buyuruyor ki; “Etrafındakilere karşı da merhametli ol, onlar sana yanlış yapsa da, onları affet. Yetmez onlar adına Allah’tan özür dile. O yüzden Ya Rabbi tüm ümmeti Muhammed adına senden özür diliyorum diyeceğiz. Kendi adımıza Türkiye’deki ve tüm dünyadaki müslümanlar adına özür dileyeceğiz ve işlerinde onlarla istişareli meşvereli ol böyle olursa bunun devamında Allah güvenenleri sever ve Allah yardım ettiğine karşı kimse galip gelemez.

 

Allah bir kula yardım ediyorsa, ona kimse galip gelemez. O yüzden Allah ile ol, işin kolay. Allah’ım kendisinden olanlardan olmayı cümlemize nasip eylesin. Mevla hepinizden razı olsun.

 

 

Yorum yapın