Özürlülere İbadet Kolaylığı | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Özürlülere İbadet Kolaylığı


FM Haber Yazarı Yusuf Özkan’ın yazısı

 

İbadet her Müslümana farzdır. İbadet kulun yaradanı ile arasındaki köprüdür. İnsanın yaratılış sebebi Allah’a kulluk yapması ve Rabbini en iyi şekilde bilmesidir. Mevla’mızın “Ben insanları ve cinleri ancak bana ibadet etsinler diye yarattım” mealindeki Ayet-i Kerime bize konuyu özetliyor.

 

Ancak; İbadet sadece özür sahibi olmayanların üzerine farz değildir. Özrünün derecesine göre özürlü olanlarda ibadet ile yükümlüdürler.

 

Kişinin özrü kendisini ibadetten alıkoymayacak durumdaysa ya da özrü sadece bedensel özür ise ibadet sorumluluğunu yerine getirmelidir. Ancak özürlü insanımız ibadet yaparken eve hapsoluyor. Camiye, Umreye, Hacca, Sohbete vs. yerlere gidemiyor.

 

Çünkü ismi geçen yerlerde özürlüler için düzenleme yapılmamıştır. Hâlbuki belediyelerimizin özürlüler için yaptığı otobüs girişleri, kaldırımlar, asansörler, arabalar dikkate alınarak ibadet yerleri ve camilerde de bu tertibat yapılabilir.

 

Diyanet yetkilileri bu konuyu yerel belediyelerle görüşüp bu konuyu hal yoluna koyabilirler. Bu sayede özürlü insanımızın da gönlü alınmış olur ve cemaat ruhu yeniden canlanır.

 

Yetkililerin konuya hassasiyet göstermelerini bekliyor ve temenni ediyoruz.

 

Mevla cümlesinde razı olsun , Hepiniz Allah’a emanet olun…

 

Yorum yapın