Peygamberimizin Bir Tek Sözünün Dinlenmemesinin Can Yakan Neticesi | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Peygamberimizin Bir Tek Sözünün Dinlenmemesinin Can Yakan Neticesi


İki cihan serveri fahri kainat Efendimiz (s.a.v) ve Ashabı uhud muharebesine hazırlanıyorlardı.

Uhud günü gelip çatmıştı. Efendimiz. (s.a.v) biricik sahabesini yani arkadaşlarını etrafına toplamış, asırlara ve biz ahir zaman ümmetine ışık tutacak şu çok önemli tenbihi yapıyordu.

Efendimiz (s.a.v) Uhud’un hemen yanındaki küçük bir tepe olan ayneyn tepesine 50 tane okçu yerleştirmişti. Onlara adeta ilerisini görmüşcesine tarihte ikinci bir benzeri olmayan şu uyarıyı yapıyordu. Muharebenin hangi saffasında olursa olsun, yırtıcı kuşların cesedlerimizi yediğini görseniz dahi ben size haber göndermedikçe inin demedikçe yerlerinizden ayrılmayın.

Peygamber sahabesine bu uyarıyı yapmıştı ancak aynı bugünde olduğu gibi o anki duruma ve şartlara bakarak tevil yani yorum yaptılar. Muharebe müslümanların lehine görünüyordu. Okçular dediler ki tamam işte muharebe bitti peygamber bize muharebe devam ederken bu uyarıyı yapmıştı dediler ve o 50 okçudan bir kaç tanesi hariç o yüce Peygamberin eşsiz sözünü ve uyarısını yere düşürerek ve çiğneyerek ayneyn tepesinden indiler.

Muharebenin başından beri ayneyn tepesini gözetleyen o zaman daha henüz müslüman olmamış savaş dahisi Halid Bin Velid (r.a) müslüman askerleri arka taraftan kuşatarak Efendimiz (s.a.v) ve askerlerini iki ateş arasında bıraktı.

Kazanılmış savaş Peygamberin bir sözünün dinlenmemesinden dolayı kaybedilmiş oldu ve hazin netice başta Peygamberin amcası hz. Hamza ve Musab Bin Umeyr olmak üzere sahabenin önde gelen 70 sahabesi şehid oldu. Peygamberimiz (s.a.v)’in dişi kırıldı.

Eeey kıymetli Müslüman! O gün Peygamberimiz (s.a.v)’in bir sözünün dinlenmemesinin neticesi bu oldu. Bugün ise o yüce Peygamberin sayısız sözü dinlenmiyor, çiğneniyor şimdi zamanı mı o zamandı denilerek tevil ve yorumlar yapılıyor.

Bugün Peygamberimiz (s.a.v)’in sözü dinlenseydi dünya müslümanlarının hali böyle olur muydu? Gelin hep beraber kendimize gelelim ve kendimizi bir hesaba çekelim ve müslümanların şu anki durumu niye böyledir diye tefekkür edelim.

Rabbimiz azze ve cellenin haşr süresi 7. ayetinde buyurduğu gibi; “Rasul size ne getirdiyse onu alın. O’nun sözünü dinleyin.”

Rabbim cümlemize bizlerin hem dünya hem de ahiret kurtuluşunu isteyen o yüce Peygambere sözde ve lafta değil hakkıyla teslim olmayı onun yolundan gidebilmeyi, sözünü eksiksiz olarak dinleyebilmeyi nasip eylesin. Şefaatine nail eylesin. (Amin)

Selim Ulusal Hoca

Yorum yapın