Sarıyer İstinye Şubemizin Açılışı | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Sarıyer İstinye Şubemizin Açılışı


dsc_001419 Şubat 2012

 

Fatih Medreseleri Sarıyer İstinye Pınar mah. kursumuzun açılışı yatsı namazını mütakiben 20.00’da Sivas Koyulhisar Kavacık köyü derneğinde coşkulu bir kalabalık ile açılış başladı.

 

Programımızın sunumu Fatih Medreseleri Heyet Kurulu üyesi ve kursun açılışında büyük emeği olan Reşit Kazancı hocamız yaptı.

 

Aşır okunduktan sonra Çağlayan şubemizin talebelerinden Enes yavrumuz “Allah’ın mescidlerini ancak Allah’a ve kıyamet gününe iman edenler tamir ederler” ayetini okuyarak cemaate öğütler vermiştir.

 

Reşit hocamız da “Medrese Rabbine kul olmak isteyenlerin yeridir” Yavrularınızı da yetiştirmenizin yolunun Fatih Medreselerinden geçtiğini cemaatin beyinlerine nakşetmiştir. Çocuklarımıza bu yaşta verilen fırsatın çok büyük bir nimet olduğunu bize güzelce anlatmıştır.

 

Daha sonra Pınar mah. esnafından kursumuzun açılmasında büyük emeği olan Haki bey; “Kur’an medreselerinin ihtiyaç olduğunu, okullarda Kur’an dersi verilmesi gerektiğini, Kur’an’ın haşa hikaye ve roman kitabı olmadığını bir hayat rehberi olması gerektiğini, herkesin bu uğursan cansiperane bir şekilde çalışması gerektiğini” vurguladı.

 

dsc_0034Devamında Hasköy şubemizden Abdullah ve Haktan kardeşlerimiz o küçük ağızlarıyla büyük mesaj vermek üzere “Daha Kur’an Ne Desin” şiirini okumuşlardır. Mimik hareketleriyle şiire güzellik katmışlardır.

 

Reşit hocamız şu hadisi şerifi paylaşmıştır; “Kur’an’ın bir ayeti ceylan derisine yazılsa, ayetin hürmetine ateş deriyi yakmaz.” Deriyi yakmayan ateş nasıl olurda Kur’an-ı hıfz etmiş hayatının her anına Kur’an’ı işleyeni yaksın, diyerek hafızlığın ehemmiyetini güzel bir şekilde arz etmiştir.

 

Pınar Mahallesi muhtarı Ayhan bey teşekkür için konuşmaya çıkıp; bu yavrucakları ve hocalarımızı görüp zangır zangır titrememek mümkün değil, çalışmalarınızda elimden geldiğince yanınızda olmak boynumuzun borcudur, demiştir.

 

Fatih Medreseleri Genel Başkanı Masum Bayraktar hocamız günün anlam ve önemini anlatmak üzere kürsüye çıkmış ve konuşmasında: “Bir hayrı işaret eden o hayrı yapan gibi sevap alır” hadisi şerifi gereğince siz de bu medresenin açılmasına destek olduğunuz için orada bir talebe Elif dese aynen sizin defterinize de yazılacağından şüpheniz olmasın diyerek cemaatin iştahını kabartmıştır.

 

Hocamız konuşmasında bir mesleği 40 yıl ifa eden bir marangoz o işin artık ustası olacağını ama bizlerin İslam’ı tanıyalı on, yirmi, otuz yıl olmasına rağmen bizim İslam’a niye üvey evlat muamelesi yaptığımızı, niye hala kaliteli birer Müslüman olmadığımızı söyleyerek cemaatle adeta dertleşmiştir.

 

Programımız ufak bir ikram ve musaffadan sonra sona ermiştir.

 

Yorum yapın