Tehlikenin Farkındamısınız | Fatih Medreseleri
Fatih Medreseleri

Tehlikenin Farkındamısınız


haber06120121428bas

Fatih Medreseleri Kavacık Medine Mescidi’nde hadis dersi düzenlendi.

 

Hadis dersi sonrası sorulan sorular üzerine Fatih Medreseleri Masum Bayraktar Hoca Efendi bazı açıklamalarda bulundu.

 

2012 – 2013 yılı eğitim müfredatında uygulanmaya başlanan 4+4+4 eğitim sistemi ve okul öncesi kreş açılması ilk bakışta insanımızın hoşuna gidebilir.

 

Eğitim yaşının 60 aya indirilmesi ile Türkiye’de hafızlık sistemi neredeyse bitirilme noktasına gelmiştir. Bundan önceki eğitim sisteminde aile çocuğunu Osmanlı’daki gibi 4 yaş 4 ay 4 günlük iken eğitime başlatıp okula kadar hafız yapabiliyordu. Şimdi ise okul öncesi kreşler açıp çocuğun okula gönderilme zorunluluğu getirildi.

 

Göndermeyen ailelere 5.000 TL’ye varan cezalar kesiliyor. Cezanın sebebine dikkatinizi çekerim. Doğuda okuma yazma oranı düşük bahanesi ile batıda ki, çocuklara görülen bu reva nedendir. Çocuk hafız olacak iken zorla okula gönderilmesi ile bu fırsatı kaçırmaktadır.

 

Rahle başından okula gelecek talebeyi bekleyen hocalara bunun hesabını veremezsiniz. İlk 4 sene bittikten sonra 1 sene hafızlık için tolerans gösterilme durumu da hiç inandırıcı değildir. Sizde biliyorsunuz ki bir sene de hafız olunamaz. Yetkililere sesleniyoruz akıl hocalarınız kim bilemiyoruz ama, bu sistemi tekrar gözden geçirmenizi ve en azından evlere Polis ve öğretmenlerle gelip ailelere baskı yapılmasının önüne geçilmesini istirham ederiz.

 

Yegâne varlığımız olan hafızlık müessesesinin bitirilmesine sebep olmak büyük bir vebaldir. Bu vebalin altında kalmak ahiretimizi tehlikeye sokar. Kanunun ivedilikle düzeltilmesini ve inşallah durumun Başbakana ulaştırılıp tekrar kurslarda cıvıl cıvıl Kur’an seslerinin yükselmesini temenni ediyoruz diyerek Hoca Efendi sözlerini tamamladı.

Yorum yapın